×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
17. jūlijs, 2014
Drukāt

“Positivus” aicina trīsdienu mūzikas virpulī


Positivus_Kraftwert_4

Šogad jau astoto reizi no 18. līdz 20. jūlijam Salacgrīvā norisināsies Baltijā atpazīstamākais un lielākais brīvdabas mūzikas festivāls “Positivus”. Tāpat kā pērn, tas notiks trīs dienas un piedāvās patiesi aizraujošu programmu īsteniem mūzikas baudītājiem. Šā gada festivāla muzikālā ģeogrāfija iezīmēsies uz sešām skatuvēm, kā arī vairākās festivāla zonās.

Ja festivāla reklāmas materiāli slavē “Positivus” kā lielāko, kvalitatīvāko un slavenāko Baltijas festivālu, tad jāatzīst, tiem ir taisnība. Kāds nesen sastapts mūziķis no Lietuvas ar neviltotu cieņu teica, ka līdz šim neviens kaimiņzemes festivāls nav pulcējis tik kuplu apmeklētāju skaitu un piedāvājis tik rūpīgi atlasītu programmu. Lepojamies un baudām, cik iespējams, no šā gada festivāla patiesi aizraujošās programmas dažādām gaumēm.

Festivāla pirmās dienas lielākais notikums uz lielās – “Lattelecom” skatuves – ir grupa “Elbow”, par kuru teic: ir viena no retajām grupām, kuru klausoties raud arī īsti vīri. Grupa ierakstījusi Londonas olimpisko spēļu himnu “First Steps”, 2008. gadā ieguvuši prestižo “Mercury” balvu, kā galvenie mākslinieki spēlējuši uz Glastonberijas skatuves. Aktuālais notikums – jaunā plate “The Take Off And Landing Of Everything”. Arī elektroniskā roka noslēpumainais duets “Phantogram” no ASV ar skaisto vokālisti Sāru Bartelu priekšgalā ir skatīšanās un klausīšanās vērts notikums.

Vieni no interesantākajiem lielās “Lattelecom” skatuves grandiem šogad ir britu neatkarīgās mūzikas rokeri “The Horrors”. Ar mēneša starplaiku uzlecošās britu zvaigznes atgriežas Latvijā – viņu mazliet nogurušo sniegumu jūnija beigās varēja (ne)baudīt pirms lielzvaigžņu “The Kings of Leon” koncerta Mežaparka estrādē. Cerams, pašu “solokoncertā” viņi uzstāsies ar lielāku atdevi, lai varam nojaust, kamdēļ britu prese viņu jauno albumu “Luminous” nodēvējusi par gada labāko britu plati

Garām nevajadzētu palaist arī rotaļīgo Islandes sintpopa apvienību “FM Belfast”, kuri reiz Rīgā jau viesojušies. Popmūzikas cienītājus priecēs viena no labākajām britu poproka eksporta grupām “You Me at Six” (YMAS), kuras panākumu pamatā ir trakulīgi panciskas ģitāru saspēles un aizraujoši popsīgi piedziedājumi.

Saprotams, lielākās masas festivāla “galvenajā laikā”, sestdienas vakarā, šogad pulcēs vācu elektroniskās mūzikas pionieri “Kraftwerk”. Mūziķu mājaslapā, kur uzreiz pēc izziņotajiem jūlija koncertiem Sietlā, Lasvegasā, Vankūverā un Romā Salacgrīvas vārds izskatās aizkustinoši un lepni, sola trīsdimensiju koncertu. Grupas pārstāvji sola “perfekti sinhronizētu audiovizuālu izrādi kopā ar tīru digitālo skaņu un elpu aizraujošām 3D projekcijām”. Pirms tam, protams, britu uzlecošā zvaigzne Ellija Goldinga, šobrīd neapšaubāmi viena no pieprasītākajām māksliniecēm koncertos un festivālos visā Eiropā. Nupat māksliniece saņēma prestižo mūzikas balvu “Brit Awards” nominācijā “Gada dziedātāja”.

Svētdienas vakara lielās skatuves mākslinieki – briti “The Kooks”. Grupa savulaik koncertējusi teju uz visām lielākajām pasaules skatuvēm, bet kopš 2012. gada nav spēlējusi nevienā festivālā, kas tās uzstāšanos padara īpašu.

Otras lielākās festivāla muzikālās platformas – Nordea skatuves piektdienas zvaigznes – neparastie un slavenie Baltimoras sintpoperi ar te dziedošo, te rūcošo un dīvaini dejojošo vokālistu Semjuelu T. Heringu priekšgalā. Tepat arī šogad divām “Brit Awards” nominētā, samtainās balss īpašniece Laura Mvula. Sestdien skatuvi ieņems gan pašmāju mūsdienu tautas mūzikas projekts “Dzelzs vilka Jauno Jāņu orķestris”, gan uzlecošās zvaigznes “Carnival Youth”, bet vakarā – festivāla pastāvīgais viesis “King Charles” un mazāk zināmais reperis Tricky, labāk pazīstams kā grupas “Massive Attack” biedrs. Sestdienas karaļi viennozīmīgi – “Temples”, kurus Noels Galahers nosaucis par labāko jauno britu grupu. Viņi ir spēlējuši lielākajos mūzikas festivālos un uzstājušies kopā ar “The Rolling Stones”.

“Palladium” skatuve šogad atradīsies ne tikai citā vietā, bet arī kļūs plašāka, ļaujot baudīt mūziķu koncertus lielākai auditorijai. Skatuves programmu papildina mums jau pazīstamie “Sons Of Noel And Adrian”, kā arī Lietuvas roķīgie fankmūziķi “Freaks on Floor”. Latviešus te šogad pārstāvēs leģendārās 80. gadu zvaigznes grupa “K. Remonts”, dvēseliskie “The Sound Poets”, jaunie rokmūziķi “Audience Killers”, “Rīgas modes”, reperis Pikaso, Edgara Šubrovska un Edgara Mākena burvīgā grupa “Manta” un “The Velvet Supernova”. Arī brāļi igauņi būs tur. Ievērības vērti – trausli divu dāmu vokāli grupā “Wilhelm”, dūdistes, ģitārista un bundzinieka apvienība “Sillamaa Trad. Attack!”.

“I Love You” skatuve festivālā vienmēr ir izcēlusies ar īpašu auru un sajūtu, ka mūziķi spēlē nevis tūkstošiem klausītāju, bet tieši jums. Lieliska pašmāju grupu izvēle – aktuālie “Laika suns”, meditatīvie “Das Sonntags Legion”, oriģinālie “Martas asinis”, jauniešu “Starmetis” un citi.

Meditatīvākām dvēselēm piemērota būs Dabas skatuve. Šogad tā piedāvās īpaši izmeklētu un daudzpusīgu programmu – magnētisko grupu “Sūdi”, pirmoreiz apvienību “100 baltas dvēseles”. Viens no aizraujošākajiem projektiem varētu būt kādreizējā grupas “Aparāts” līdera, dāņa Pētera Helmsa jaunais projekts “Rubenis, Eihmanis un Helmss”, kā arī “Saule”, “Momend”, “Kasetes”, Laima Dimanta, “Waterflower” un dziesminiece Alise Joste, kā arī citi lieliski pašmāju mūziķi, interaktīvas improvizācijas un komēdiju šovi, deju priekšnesumi, teātra izrāde un jaunums – literātu lasījumi.

“Positivus” festivālā šovasar sesto gadu pēc kārtas darbosies iecienītā “Red Bull Music Academy” skatuve. Tās galvenie mākslinieki – kanādiešu dīdžejs “A-Trak” un hiphopa attīstību ietekmējušais amerikānis “Just Blaze”. Uz šīs skatuves uzstāsies arī Niks Hūks no ASV, “Full Crate & Mar” no Nīderlandes, viena no šobrīd Polijā populārākajām māksliniecēm “Rebeka” un citi.

Festivāla gaisotni papildinās nu jau ierastā kinoprogramma. Frederiko Fellīni, Deivids Linčs, Viljams Vailers, kā arī mūsmāju Varis Brasla un Gunārs Piesis, un Latvijas kino kanons, īsfilmu un animācijas filmu programma.

Pirmoreiz, sekojot daudzu Eiropas lielfestivālu praksei (“Opener” Polijā, Roskildes festivāls Dānijā), arī “Positivus” šogad uzsāk sociāli atbildīgu kampaņu, atbalstot Rīgas Doma kora skolas infrastruktūru.

Varbūt noder


Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 35 – 220.

Vairāk informācijas: www.positivusfestival.com

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+