×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. maijs, 2015
Drukāt

Ar dziesmām un dejām

Foto - Baiba BlomnieceFoto - Baiba Blomniece

Latvijas hokeja fani Čehijā piedzīvo jau sesto pasaules čempionātu, kurā iespējams ne vien atbalstīt savu komandu, bet arī izballēties latviešu krogā “Prāgas baltie krekli”.

“Pirmo reizi mūsu fani vienā krogā pulcējās Prāgā 2004. gadā. Tur nebija nekā organizēta, nebija dzīvās mūzikas, taču sarunājām ar krodzinieku, lai uzliek disku ar latviešu dziesmām. Gāja ļoti jautri. Vēlāk kopā ar draugiem no klubiņa “Četri balti krekli” radās doma par latviešu krogu čempionāta laikā, un 2008. gadā Kanādā pirmo reizi realizējām “Halifaksas baltos kreklus”,” atceras tūrisma aģentūras “Travel Art LV” valdes priekšsēdētāja Inese Krūmiņa, viena no idejas autorēm.

Debijas reize gaidīta ar satraukumu – latviešu līdzjutēju Kanādā bija mazāk, nekā ierasts, mūziķiem tūlīt jāspēlē, bet publikas vēl nav. Beigās tautiešu sanācis tik daudz, ka visiem nepietika vietas. “Kroga īpašnieki katru gadu baidās, ka trūks apmeklētāju, jo riskē ar savu peļņu. Jāpārliecina, ka nāks un dzers alu, būs labi ienākumi. Vienmēr arī bijis tā, ka beigās kroga ietilpība izrādās par mazu,” teic Inese. “Krekli” bijuši katrā čempionātā, izņemot Berni (2009) un Stokholmu (2012) – sarēķinājuši, ka Šveice un Zviedrija ir pārāk dārgas valstis, latvietis neies tur, kur par kausu alus plēš četras ādas.

Inesei vislabākās atmiņas ir no “Manheimas baltajiem krekliem” 2010. gadā Vācijā – ļaudis varēja atpūsties gan krogus telpās, gan pie galdiem ārā. “Tur bija visforšākais menedžeris, kurš beigās kopā ar ģimeni apmeklēja Latvijas izlases spēles, arī bārmeņi tērpās mūsu fanu kreklos un ļoti labi iejutās.” Gadu vēlāk Bratislavā notikusi ķibele ar mūzikas aparatūru, namatēvs pirmās dienas staigājis līdzi un apnicīgi vaicājis – kad atlīdzināsiet zaudējumus? Bet beigās apskāvis latviešus un smaidījis – tik ienesīgs izrādījies pasākums.

Hokeja fanus ārzemēs allaž izklaidē mūziķis un Latvijā populārā kluba “Četri balti krekli” līdzīpašnieks Normunds Jakušonoks. “Viņš noteikti ir “kreklu” centrālā persona, bez kuras nekas tāds nebūtu iespējams,” uzskata Inese. Iepriekšējos gados kopā ar Jakušonoku muzicēja Gunārs Meijers, kuru šogad aizstāj grupa “Mākoņstūmēji”.

“Spēlēšana hokeja čempionātos man nozīmē lielu jautrību – darbs savienots ar izklaidi. Tā ir arī iespēja pabūt ārpus Latvijas, jo ikdienā grafiks ļoti saspringts, uz ārzemēm aizbraucu tikai darba darīšanās,” atzīst Normunds Jakušonoks (attēlā). Viņš jau kopš bērnības ir hokeja fans. Normundam žēl, ka veselības ligu dēļ šoreiz nav varējis atbraukt Gunārs Meijers, ar kuru kopā muzicējis 20 gadu garumā. Bet arī ar “Mākoņstūmējiem” nav grūti atrast kopīgu valodu.

“Hokeja publikai ir savas īpatnības. Tā ir skaļāka, brīvāka nekā ikdienā, lai gan uzstājos ļoti dažādai auditorijai,” spriež Jakušonoks. “Taču skaļums pieder pie lietas. Noņemu cepuri mūsu līdzjutēju priekšā, kas ar sirdi un dvēseli atbalsta savu komandu. Ārzemnieki mūsu fanus ciena, krogos allaž draudzīga atmosfēra, un konflikti bijuši ļoti reti.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+