Kultūra
Kultūrpolitika

Prestižā Vācijas izdevniecībā iznāk Birkertam veltīta grāmata 1

Publicitātes foto

Sadarbojoties Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrībai un vācu izdevniecībai “Axel Menges”, klajā nākusi grāmata par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēku un tās arhitektu Gunāru Birkertu “Gunnar Birkerts. National Library of Latvia, Riga”, portālam LA.lv pavēstīja LNB Atbalsta biedrība.

Starptautiski pazīstamā izdevniecība “Axel Menges” to izdevusi sērijā “Opus”, kas veltīta ievērojamiem un izciliem arhitektūras objektiem visā pasaulē. Šajā sērijā jau iznākušas vairāk kā 78 grāmatas.

“Gunnar Birkerts. National Library of Latvia, Riga” teksta autors ir arhitekts Jānis Dripe, fotogrāfs – Indriķis Stūrmanis. Jānis Dripe par izdevumu saka: “Pateicoties Gunāra Birkerta Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektam, Latvijas arhitektūra ir kļuvusi pazīstamāka pasaulē – no Venēcijas biennāles līdz publikācijām pasaules arhitektūras presē. Gunārs Birkerts ir attīstījis visu modernisma arhitektūras virzienu caur tikai sev raksturīgu metaforu un simbolu lietojumu. Jaunā Nacionālās bibliotēkas ēka jau kļuvusi par Rīgas pilsēttelpas dominanti un simbolu. Tā pārliecinoši top arī par starpnāciju saziņas līdzekli, ceļot nācijas pašapziņu, saliedējot sabiedrību un paverot iespējas nebeidzamam izziņas procesam.”

Vācijas izdevniecība “Axel Menges” specializējusies arhitektūrai, mākslai un dizainam veltītu grāmatu izdošanā. Izdevniecības radītājs, Aksels Mengess, atbildot, kāpēc nolemts “Opus” sērijā iekļaut grāmatu par LNB, atzīst, ka “Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka ir nozīmīgs Rīgas pilsētvides elements, vietas simbols un arhitektūras ikona, ko radījis viens no 20. gadsimta ievērojamākajiem modernistiem – latviešu izcelsmes ASV arhitekts Gunārs Birkerts. Viņa metaforu piesātinātā un ekspresīvā arhitektūra ir radusi paliekošu vietu mūsdienu arhitektūras vēsturē.”

Grāmata “Gunnar Birkerts. National Library of Latvia, Riga” tapusi ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības, LR Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Hill International atbalstu.

LNB AB pārstve Olita Pričina-Voitika stāsta, ka drīzumā klajā tiks laists arī apjomīgāks izdevums latviešu valodā par Nacionālās bibliotēkas ēku un arhitektu Gunāru Birkertu. To veido Jānis Dripe sadarbībā ar bibliotēkas direktoru Andri Vilku, fotogrāfu Indriķi Stūrmani un mākslinieku Juri Petraškeviču.

LA.lv