Latvijā
Kriminālziņas

Privātās lidmašīnas pasažieru rokas bagāžā atklāj, iespējams, noziedzīgi iegūtu skaidru naudu lielā apjomā0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA

Šī gada maijā lidostā “Rīga” pie privātas lidmašīnas pasažieriem atklāta, iespējams, noziedzīgi iegūta skaidra nauda 400 000  eiro un 500 000 ASV dolāru apmērā, tā portālu “La.lv” informēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Sabiedrisko attiecību daļa.

Pamatojoties uz riska informāciju par iespējamu skaidras naudas, ko, šķērsojot Latvijas Republikas valsts robežu, ieved Eiropas Kopienas muitas teritorijā nepatiesu deklarēšanu, kas izdarīts ar iespējamu noziedzīgi iegūtu skaidru naudu un par iespējamu noziedzīgi iegūtas naudas legalizēšanu lielā apmērā, tika veikta ielidojošā privātās lidmašīnas reisa Odesa-Rīga četru pasažieru muitas kontrole.

Pārbaužu laikā konstatēts, ka 1954.gadā dzimušā Ukrainas pilsoņa rokas bagāžā atrodas skaidra nauda 200 000 ASV dolāri, 1987. gadā dzimušā Ukrainas pilsoņa rokas bagāžā atrodas skaidra nauda 300 000 ASV dolāri, 1977.gadā dzimušas Ukrainas pilsones rokas bagāžā atrodas skaidra nauda 100 000 eiro un 1950.gadā dzimušā Ukrainas pilsoņa rokas bagāžā atrodas skaidra nauda 300 000 eiro.

Ir pamats uzskatīt, ka viena no personām ir saistīta ar Ukrainas organizēto noziedzību.

Par notikušo uzsākti četri kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 195.2 panta otrajā daļā un Krimināllikuma 195.panta trešajā daļā paredzētajiem noziedzīgiem nodarījumiem.

Izmeklēšanas interesēs papildu informācija netiks sniegta.

Cīņa ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, t.sk., noziedzīgi iegūtas skaidras naudas pārvietošanas pāri Latvijas Republikas valsts robežai ierobežošanu šogad viena no VID prioritātēm.

LNT Ziņas šovakar atsaucoties uz savu savā rīcībā esošo informāciju vēsta, ka viens no aizturētajiem ir diezgan lielas Ukrainas komercbankas līdzīpašnieks. Aizturēta arī viņa meita, kas arī bankas akcionāre, kā arī vēl divas ar skaidras naudas darījumiem saistītas personas. Oficiāli aizturētās personas plašāk netiek atklātas.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš LNT ziņām norādīja, ka dienestam ir pamats uzskatīt, ka viena no iesaistītajām personām šo noziegumu izdarīšanā ir saistīta ar Ukrainas organizēto noziedzību. “Mēs pārbaudīsim šo personu kā tādu, arī iespējamo saistību ar citiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas, iespējams, izdarīti arī iepriekš,” teica Podiņš.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) LNT Ziņām norāda, ka teorētiski ir iespējami dažādi scenāriji, kā var notikt mēģinājumi legalizēt Latvijā ievestu skaidru naudu. “Tomēr skaidras naudas darījumiem finanšu sektorā, to norises kontrolei ir pilnveidotas IT sistēmas un stingri nosacījumi, kas jāievēro tirgus dalībniekiem un kā jāziņo par aizdomīgiem darījumiem attiecīgajiem kontroles dienestiem. Pēdējos gados noziedzīgi iegūtas naudas legalizācijas risks ir ievērojami mazināts,” skaidroja FKTK pārstāve Ieva Upleja.

LA.lv