Pasaulē
Citur

Provizoriski: Turcijas prezidenta vēlēšanās visvairāk balsu Erdoanam0


Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans,
Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans,
Foto – LETA/REUTER

Turcijā svētdien notikušajās prezidenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvis pašreizējais valsts galva Redžeps Tajips Erdoans, bet parlamenta vēlēšanās – viņa vadītā valdošā Taisnīguma un attīstības partija (AKP), liecina valsts ziņu aģentūras “Anadolu” izplatītie provizoriskie rezultāti.

Pēc prezidenta vēlēšanu provizoriskajiem rezultātiem, kas iegūti, saskaitot biļetenus no 89,4% balsošanas urnu, Erdoans saņēmis 53,4% balsu, bet otrajā vietā ir opozīcijā esošās Republikāņu tautas partijas (CHP) kandidāts Muarrems Indže, kas ieguvis 30,4% balsu.

Trešajā vietā ar 7,7% balsu ir Merala Akšenera no opozījā esošās Labās partijas, bet ceturtajā vietā ar 7,5% balsu – ieslodzījumā esošais kurdu politiķis Selahatins Demirtašs no opozīcijā esošās Tautas demokrātiskās partijas (HDP).

Abi pārējie kandidāti katrs ieguvis mazāk nekā vienu procentu balsu.

Laikraksta “Sabah” interneta vietne ziņo, ka vairāku ārzemju līderi jau apsveikuši Erdoanu ar uzvaru prezidenta vēlēšanās, un starp viņiem ir Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns, Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs, Bosnijas un Hercegovinas prezidents Bakirs Izetbegovičs un palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass.

Savukārt parlamenta vēlēšanu provizoriskie rezultāti, kas iegūti, saskaitot biļetenus no 87,1% balsošanas urnu, liecina, ka Tautas alianse, kurā apvienojušās AKP, ultralabējā Nacionālistu kustības partija (MHP) un vēl viens ultranacionālistu politiskais spēks Lielās savienības partija (BBP), ieguvusi 54,5% balsu, tostarp AKP – 43,2% balsu un MHP – 11,4% balsu. Četru opozīcijas izveidotā Nācijas alianse saņemusi 33,7% balsu, tostarp CHP – 22,3% balsu un Labā partija – 10% balsu. HDP saņēmusi 10,7% balsu.

Iekļūšanai parlamentā partijām jāpārvar 10% barjera.

Tikmēr opozīcijas partijas CHP un HDP apsūdzējušas valsts ziņu aģentūru “Anadolu”, kurai vienīgajai ir tiesības izplatīt vēlēšanu provizoriskos rezultātus, manipulēšanā ar šiem rezultātiem.

Pēc provizoriskajiem datiem, vēlēšanās piedalījušies 87,2% balsstiesīgo Turcijas pilsoņu.

Vēlēšanām bija jānotiek 2019.gada 3.novembrī, taču aprīlī Erdoans negaidīti izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas, kā iemeslu minot situāciju Irākā un Sīrijā, kā arī nepieciešamību pieņemt ekonomiskus lēmumus.

Erdoans ir uzvarējis visās vēlēšanās, kopš viņa partija AKP nāca pie varas 2002.gadā, un šo gadu gaitā viņš kļuvis aizvien autoritārāks.

Pēc šīm parlamenta vēlēšanām stāsies spēkā konstitūcijas grozījumi par valsts pāreju uz prezidentālo sistēmu, kurā tiks likvidēts premjera amats un prezidentam piešķirtas plašas pilnvaras. Turpmāk prezidents vadīs valdību un lems par valsts budžetu.

LA.lv