×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
2. aprīlis, 2015
Drukāt

Līķu lilija, dzīvie akmeņi, pūķa ziedi. Desmit neparastākie augi pasaulē

Foto - WikipediaFoto - Wikipedia

Līķu lilija

Tuvojoties pavasarim, teju visas dzīvās radības sāk mosties no ziemas miega. Tas vērojams arī augu pasaulē, kuru izkrāšņo dažnedažādi ziedi. Tāpēc aplūkojam neparastākos augu pasaules pārstāvjus, kuri gaida savu kārtu demonstrēt skaistos ziedus vai apēst kādu mušu…

1. Līķu lilija

Šī puķe uzzied tik reti, ka ikreiz, kad tas notiek, puķes zieds piesaista daudzu cilvēku uzmanību. Tradicionāli par līķu liliju sauktā puķe aug Indonēzijas salā Sumatrā. Tās latīniskais nosaukums “Amorphophallus titanum” no grieķu valodas nozīmē “bezformas”. Taču patiesībā tā var būt diezgan formīga un uzskatāma par vienu no lielākajām puķēm pasaulē. Līķu lilija var izaugt pat trīsarpus metrus gara un svērt 90 kilogramus, turklāt arī tās smaka ir diezgan neganta.

2. Prostitūtas lūpas

Kolumbijā, Kostarikā un Panamā sastopams augs, kas tautā tiek dēvēts par “prostitūtas lūpām” vai “seksīgajām lūpām”. Pie šādas iesaukas augs ticis, pateicoties spilgti sarkanajam lūpu formu ziedam. Kaut krāšņais un netipiskais zieds ir iekļauts apdraudēto augu sugu sarakstā, tas vēl nesniedz savu atvadu skūpstu.

3. Apakšzemes augs

Neauglīgajos Āfrikas dienvidu reģionos savas saknes tomēr vij vietējo iedzīvotāju par “šakāļu pārtiku” sauktais augs, kura latīniskais nosaukums ir “Hyndora africana”. Šīs puķes ziediem nepieciešams gads, lai tie izdīgtu virszemē. Neskatoties uz ne visai simpātisko izskatu un nelāgo smaku, šis augs ražo gardas ogas. Turklāt tās izmantojamas ne tikai pārtikā, bet arī skaistumkopšanā – sejas ādas tīrīšanai.

4. Tīģeru orhideja

Tīgēru orhideja ievērojama ar savām milzīgajām saknēm un tikpat ievērojamiem ziediem, kuri var izaugt pat divarpus metrus gari. Parasti šo puķu ziedi, kuri izzied ik pēc diviem līdz četriem gadiem, ir dzeltenā krāsā ar kastaņbrūniem vai tumši sarkaniem plankumiem. Tiesa, tā var ziedēt līdz pat diviem mēnešiem.

5. Adatu spilventiņš

Neparastais augs, kas ticis pie iesaukas adatu spilventiņš, ir pilnīgs vienpatis. Tas uzzied tikai tad, kad apkārtējo vidi ir nopostījusi uguns, kas laupījusi dzīvību ne tikai citiem tuvējiem augiem, bet arī apkārtesošajiem kukaiņiem. Savu eksistenci šis zieds nodrošina ar nelieliem auglīšiem, kurus apēd skudras, atstājot to sēklu. Savukārt šī sēkla, nokritusi zemē, gaida ugunsgrēku, pēc kā tā sāk dīgt.

6. Tuksneša zirnis

Tuksneša zirņi ir vieni no zināmākajiem ziediem Austrālijas sausākajos un karstākajos apvidos. Tiem ir spilgtas asins krāsas ziedlapas, kuras turklāt rotā purpura vai melnas krāsas sīpolveida izaugumi. Taču, neskatoties uz to, ka šis zieds ir zināms teju ikvienam austrālietim, tas iekļauts aizsargājamo sugu sarakstā, un to aizliegts plūkt.

7. Dzīvie akmeņi

Dzīvie akmeņi ir vieni no radošākajiem ziediem pasaulē. Neuzplaukuši tie izskatās gluži kā akmeņi, tādējādi pielāgojot savu izskatu Namībijas vai Dienvidāfrikas skarbajiem apstākļiem, kuros tie mitinās. Ņemot vērā sausuma periodus, kurus nākas pārdzīvot šiem ziediem, to lapas ir spējīgas ilgstoši uzglabāt mitrumu. Savukārt to šķietami neizteiksmīgais izskats ļauj paglābties no dzīvniekiem, kuri meklē pārtiku.

8. Mušu lamatas

Puķe, kuras latīniskais nosaukums ir “Dionaea muscipula”, ir gaļēdāja, un labprāt pamielojas ar kādu mušu, kas vieglprātīgi nosēdusies uz tās zieda. Tas turklāt diezgan draudīgi atgādina maza briesmoņa muti ar asiem zobiem.

9. Krūku augs

Arī Dienvidaustrumāzijā atrodamais augs, kura ziedi atgādina krūkas, pārtiek no dažādiem kukaiņiem un nelieliem dzīvniekiem. Par krūku augu sauktais zieds var notiesāt pat peli vai vardi.

10. Pūķu mutes ziedi

Par pūķu puķēm sauktais augs sastopams klinšainās vietās gan Eiropā, gan ASV. Ja šis augs tiek saspiests, tā ziedi atgādina pūķa muti, kas atveras un aizveras. Agrāk cilvēki ticēja, ka šiem ziediem ir maģiskas spējas, kas aizbaida ļaunos garus un lāstus, tāpēc allaž atrada tiem vietu arī savu dārzu puķu dobēs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+