×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
19. novembris, 2017
Drukāt

Pusmiljons eiro “nobumbulēts” (30)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Kārlis Kangeris

Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija jau pirms pusotra gada sāka celt trauksmi par problēmām piekļūt Satversmes aizsardzības birojā (SAB) uzglabātajiem čekas dokumentiem. Toreiz deputāti šīs bažas uzklausīja, bet nekāda rīcība nesekoja. Tikai tagad, pēc opozīcijas frakciju iniciatīvas, tapis pieprasījums Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) sniegt informāciju par komisijas darba rezultātiem. Pieprasījuma autori vēlas no valdības saņemt pārskatu par komisijas līdzšinējās darbības rezultātu un sagatavotajiem priekšlikumiem, kā arī informāciju par komisijai piešķirtā 2016. un 2017. gada finansējuma (kopumā 500 000 eiro) izlietojumu. Deputāti vēlas zināt, kādas konferences par šo naudu rīkotas, cik tērēts zinātnieku un administratīvo darbinieku atalgojumam, izdevējdarbībai, telpām un citām vajadzībām.

Pieprasījumu parakstījuši opozīcijas frakcijas “No sirds Latvijai” (“NSL”) un Latvijas Reģionu apvienības (LRA) pārstāvji. Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē tas varētu tikt skatīts pēc divām nedēļām, 29. novembrī, jo nākamnedēļ deputāti būs nodarbināti ar 2018. gada budžeta apstiprināšanu galīgajā lasījumā. “Uz šo sēdi aicināts ierasties arī izglītības ministrs Kārlis Šadurskis, jo VDK izpētes komisija darbojas IZM paspārnē. Vēlamies saprast, kāds ir pašreizējais statuss un kas īsti ir izdarīts par to pusmiljonu eiro,” teica Pieprasījumu komisijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, piebilstot, ka viņš pats atbalstītu tā saukto “čekas maisu” atvēršanu: “Tas izbeigtu dažādas spekulācijas un mētāšanos ar apvainojumiem, tostarp manā virzienā.”

 

Traucēkļi pētniekiem

Komisijas vadītājs Kārlis Kangeris neslēpj neizpratni par deputātu pieprasījumu: “Septembrī esam iesnieguši ziņojumu par mūsu darbu IZM un Ministru prezidentam, arī gada pārskatus iesniedzam laikā, tādēļ par mūsu darbu un finansēm ikviens var visu brīvi uzzināt, nekas netiek slēpts.”

Saskaņā ar MK rīkojumu par VDK zinātniskās izpētes komisijas izveidi, tās uzdevums ir čekas dokumentu zinātniska, vēsturiska un juridiska izpēte, kā arī materiālā un morālā kaitējuma izvērtēšana, ko bijusī Valsts drošības komiteja nodarījusi Latvijas Republikai un tās iedzīvotājiem. No komisijas tiek arī gaidīta rekomendācija un metodoloģija čekas maisu publiskošanai. Šā uzdevuma paveikšanai tai dots laiks līdz 2018. gada 31. maijam. Neskatoties uz deputātu bažām, Kangeris pauda pārliecību, ka minētajā termiņā darbs tikšot pabeigts.

Līdz šim lielākais traucēklis bija nesaprašanās starp pētniekiem un Satversmes aizsardzības biroju (SAB), kura glabāšanā atrodas VDK dokumenti. Birojs ilgstoši vilcinājās pielaist pētniekus šiem dokumentiem, jo tie esot ierobežotas pieejamības informācija. SAB arī īpaši nevēlas ļaut neatkarīgiem pētniekiem, kuri nav dienesta darbinieki, strādāt savās telpās, kas esot “kritiskās infrastruktūras objekts”. Šobrīd gan divi komisijas pārstāvji esot nokārtojuši nepieciešamās formalitātes pielaides saņemšanai, informēja Kangeris.

Par pētnieku domstarpībām ar specdienestu informēta arī Saeimas Nacionālās drošības komisija, kuras darbakārtība gan ir slepena. Taču no neoficiālām sarunām ar deputātiem noprotams, ka šis gadījums vērtēts komisijā un tā secinājusi, ka SAB vadītājs Jānis Maizītis, liedzot pētniekiem piekļuvi dokumentiem pirms pielaides saņemšanas, esot rīkojies atbilstoši Latvijas likumiem. Vairāki deputāti arī pauda aizdomas, ka VDK izpētes komisija “nobumbulējusi pusmiljonu eiro”, bet neko nav izpētījusi un tagad par savu neizdarību vaino specdienestus, kas it kā lieguši strādāt.

 

Vai sagaidīsim metodoloģiju?

Vairākums Saeimas frakciju atbalsta čekas maisu atvēršanu, bet vienlaikus pauž viedokli, ka to nedrīkst darīt automātiski. “Nevienam nav šaubu, ka šī informācija būs jāpublisko. Taču jāņem vērā, ka aģentu kartotēkās varam atrast cilvēkus, kuri nemaz nezina, ka viņi tur ir, kuri patiesībā nekad nav sadarbojušies ar čeku. Tādēļ šīs informācijas publiskošana pieļaujama tikai pēc ekspertu izstrādātas metodoloģijas un tieši šim mērķim tika radīta izpētes komisija,” atgādina Nacionālās drošības komisijas vadītāja un “Vienotības” frakcijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Līdzīgu viedokli pauda arī vairākums pārējo frakciju vadītāju. Izņēmums ir Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars – viņaprāt, čekas maisi jāatklāj sabiedrībai līdz Latvijas simtgadei neatkarīgi no tā, vai izstrādāta kāda zinātniskā metodoloģija. “Pats fakts, ka 27 gadus pēc neatkarības atjaunošanas pastāv šāds slepenas informācijas kopums, paver iespējas dažādām manipulācijām un grauj uzticību valsts varai,” uzskata Dzintars.

Tomēr, spriežot pēc sarunas ar Kangeri, visticamāk, nekāda īpaša metodoloģija nemaz netiks piedāvāta. Viņaprāt, gluži vienkārši jāpublisko visi dokumenti ar norādi, ka konkrētās personas bijušas atrodamas aģentu sarakstā, bet par viņu sadarbības formu un veidu nav precīzu ziņu. “Lai katrs pats pēc tam skaidrojas, kā tur nokļuva un kāda bija viņa sadarbība ar VDK. Mēs nevaram izmeklēt katra cilvēka likteni, nespējam noteikt, kurš piekrita brīvprātīgi, kurš piespiedu kārtā,” teica izpētes komisijas vadītājs.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. (1) Čekas maisus publicēt NEDRĪKST galvenokārt tā iemesla dēļ, ka aģenti ir vajadzīgi visiem valsts režīmiem. Nav garantijas, ka šodienas aģenti arī var tikt publicēti, kas jau runā par to – publicēsim sarakstus – sagrausim šo darbības sfēru. Publicēšana mērķi nesasniegs! Mazākais ļaunums būtu bijis publicēt 90.-tajos gados.
  (2) Meli, lieli meli un aplamības, ka varētu publicēt, ja būtu skaidrojums par iemesliem, cik lielā mērā ir vai nav “sadarbojies”. To nevar neviens uzzināt, tas nav jāuzzina, tam nav jēgas, jo patiesība jau mirusi, kaut būtu klāt aģenta “Darba lieta” un/vai “Personas lieta”.
  (3) Publicēsiet saraktus – ažiotāža būs milzīga, ka publicēta tikai daļa, nepilnīgs saraksts, noslēpa no tautas utt. un tml. Nepublicēsiet – tāpat ažiotāža pastāvēs – visi čekisti, visi sadarbojas, slēpj no tautas utt.
  (4) Sadarbojās visi tie, uz kuriem ir kartiņa un reģistrācija žurnlā – tas jau ir 100% pierādījums, lai kā kurš “speciālists” no SABa vai citurienes stāsta pasakas, ka kartiņa neko nepierāda (aiz katras kartiņas stāv garš, nopietns vervēšanas un pārbaudes process, procedūra, pavēles nosacījumi un priekšnieku sankcijas par vervēšanu!).
  (5) Tiesu spriedumi, ka nav pierādījumu par sadarbību – ir ļauna humora vērti. Jau 21.11.2017.g. Krustpunta raidījumā dzirdējām mudinājumu, pasaku apšaubīt sadarbību, ka “visas šaubas tiek tulkotas par labu apsūdzētajam”. Tādu šaubu nav, ja ir savervēts un kartiņa ir reģistrēta žurnālā. Un kurš uzzinās vai aģents sniedza falsifikācijas ziņas, apmelojumus vai patiesu informāciju. Tad jau katrā gadījumā jābūt kriminālizmeklēšanai, kas nav iespējams.
  (6) Arī tās ir pasakas, ka faktiski “jau notikusi lustrācija” – ar aizliegumiem ieņemt amatus vai balotēties un tml.
  (7) LUSTRĀCIJAI JĀBŪT KAUT AR 25 GADU NOVĒLOJUMU, lai atbrīvotu šos savervētos cilvēkus (kuri savervēti uz nāves draudu vai ģimenes iznīcināšanas pamata vai labprātīgi “stučījot”, ziņojot) no ietekmēšanas, no draudiem šodien, ja neturpinās sadarboties ar Krievijas specdienestiem – sak, es esmu atmaskots un mani jau atpazīst, izsekos, atklās, bez tam turpināt sadarboties nevaru – man neviens neuzticas utt.
  (7) Komisijai nevar būt mēŗķis publicēt “maisa” saturu, kartiņas, kaut ar veselu sējumu skaidrojumu par katru personu, fiziskām personām un sabiedrībai, par cik nelaimīgi bija paši savervētie, cik viņi cieta paši, cik lielu ļaunumu VDK (KGB) nodarīja okupētajai Latvijai.
  (8) Brīnums – kādēļ neviens nerunā par “AKTĪVĀS REZERVES VIRSNIEKIEM”, kas ir patiesi bīstama kategorija, kas, manuprāt, būtu publicējama kategorija, kura pa tiešo pienesa visas ziņas VDK, “patiesas” ziņas par “sociālisma nīdējiem” un citiem okupācijas varas nemīlētājiem. Viņi, strādājot ar slepenu aizsegu” valsts un citās civiliestādēs, militārajā dienestā, tika iekļauti delegācijās uz ārzemēm, varbūt pat vēstniecībās ārzemēs, pildīja visssvarīgākos čekas uzdevumus, neminēsim, kādus.
  (9) “ČEKAS MAISUS” NEPUBLICĒS, JO BŪS MILZĪGA PRETESTĪBA cīņā par SABIEDRĪBĀ “CIENĪJAMIEM” CILVĒKIEM. par kuriem paziņoja arī SAB, ka tādi esot. Pat tiesas lietas pazūd (?) Jūrmalas tiesā.
  (10)) SARAKSTUS NEPULBLICĒS, jo tajos ir “vajadzīgi cilvēki”, ko pierāda šis sarunu cirks starp SAB un Komisijas pārstāvjiem – neviena puse nepasaka īsto sarunu un pielaides pie” maisiem” lieguma iemeslus un saturu – “valsts noslēpums”.

  Dažas tēzes pēc plkst. 13 – 00 Krustpunkta 22.11.2017. Latvijas Radio sarunu noklausīšanās

  • Varēji īsāk – aģenti turpina strādāt Kremļa labā un tiem ir piesedzēji tepat Latvijas varā – publicē un viss aģentu tīkls kaput… – to negrib ne kremlis , ne piesedzēji pieļaut.

 2. Ai tak! Nu paskatieties uz to komisiju, sevišķi priekšnieku! Vai tad tie ir kādi nopietni ņemami pētnieki? Izskatās, ka no sākta gala viņiem nekas cits nav svarīgi, kā saņemt naudu, un gala mērķis – sastādīt sarakstiņu ar uzvārdiņiem no maisiņiem un nopublicēt. Ja tas saucas pētījums, tad es esmu Einšteins.

 3. Maisu saturs nu nav vietne, kurā iebāzt degunu – ziņkārības pēc. Rakņāsšanas papīros – nav zinātniskā izpēte. Vārds ārpus konteksta ir divdomīgs. Tāpat kā teksts bez pieturzīmēm – apželot nedrīkst nošaut…

 4. “Katrs savā darbā,bet visi valsts darbā”,teicis ministru prezidents Kārlis Ulmanis.Un tad ir jājautā,kāpēc tas neiet kopā šodien? Nu jau ar ādu var sajust,ka ir amatpersonas,kas var tērēt 100 un vairāk eiro dienā,bet tājās astoņās darba stundās garlaikojās un riskē ar žokļu mežģījumu žāvājoties.

 5. Tā iet, ja komisijas vadībā nonāk mikipele – sīvā mīlētājs.
  Tā iet, ja komisjas vadība uzticēta nenosvērtiem un destruktīviem ļautiņiem.

  • Tā ir, kad nav politiskās gribas būt beidzot atklātiem un tiek ieslēgts vislatviskākais mehānisms – savējo norakšana.

 6. Interesanti, vai arī SAB , DP u.c. dienestu pārvervēto aģentu vārdus publicēs?

 7. Par naudu slengā saka “notrallināta”, bet par laiku- “nobumbulēts”. Varbūt cien. deputātiem vispār nevajag lietot slengu?

 8. Mani vervēja ,bet es nepiekritu,stāstīju ,ja redzēšu kādu ļaunprātību,vai pretvalstisku rīcību,es pirmais pie jums atskriešu.Tagad domāju,varbūt viņi uztaisīja falšu kartiņu ar maniem datiem,jo viņi taču,savukārt,saņēma darba algu par katru savervēto dvēseli.

 9. Maiziti , jau sen vajadzja aizsutit stradat , uz kadu no Lauku fermam .Kaut gan , gotinas nomirtu , vinu ieraugot !!! Valsts un musu naudas teresana , nobarojies , ka KUILIS , bet stradat – negrib . Kam vispar vajadziga , sada struktura , ja darba auglus neredzam ?Gada garuma , vairak atpusas , neka strada !!! Likvidet , visas sadas komisijas , jo netiek nodarbinati 8st. diennakti . Atsez kabineta , pec tam izklaidejas .

 10. Maiziti , jau sen vajadzja aizsutit stradat , uz kadu no Lauku fermam .Kaut gan , gotinas nomirtu , vinu ieraugot !!! Valsts un musu naudas teresana , nobarojies , ka KUILIS , bet stradat – negrib . Kam vispar vajadziga , sada struktura , ja darba auglus neredzam ?Gada garuma , vairak atpusas , neka strada !!! Likvidet , visas sadas komisijas , jo netiek nodarbinati 8st. diennakti . Atsez kabineta , pec tam izklaidejas .

 11. Dejas ap maisiem, it kā citu, nopietnāku problēmu nebūtu. Muļķošanās…

 12. Protams, ka tāda metodoloģija vispr nav iespējama! Domaju, ka Kangerim pilnīga taisnība, maisi ir jāatver un tad, lai katrs pats skaidrojas, ja uzskata to par nepieciešamu.

 13. Čekisti un vi[ņu sadarbības partnerti līksmo

 14. Tādu nobumbulētu pusmiljonu mums ir daudz.
  Piemērs – Alūksnes novada Mālupes pamatskola, kuras renovēsanā ieguldīts gandrīz 400000 eiro, un nākamajā gadā tā tika slēgta.
  Pašvaldību patvaļa ir neaptverama.Ja vajag – maina likumu.

 15. Piektītu atvēršana.tas būtu godīgi!

 16. tā ir tikai filma

 17. Statistikas pārvaldē ap 600 darbinieku, priekšniecei alga pāri par 4000.- eur mēnesī, algās vien darbiniekiem pāri par 6 miljoniem eur, kur vēl ēku uzturēšana, komunālie maksājumi, noma…, tad vēl šī izpētes komisija, kas faktiski neko redzamu nav izdarījusi, bet tikai imitē darbu, atkal pusmiljons… un tā joprojām. Kad beidzot pārstās izmest valsts naudu?

  • Vai esi kaut vai pusaci uzmetis VDK zinātniskās izpētes komisijas pētījumiem, ka esi tik drošs izteikt šādu apgalvojumu, ko var uzskatīt par klaju apmelojumu? Un vai tev ir atbilstoša līmeņa izglītība ne tikai lai spētu iedziļināties šīs komisijas pētījumā, bet spētu spriest un vērtēt komisijas paveiktā darba apjomu un nozīmīgumu. Pat lielākai daļai Saeimā ievēlēto deputātu šo priekšnosacījumu trūkst, piedevām politiskās gribas beidzot dot sabiedrībai gandarījumu par komunistu nodarījumiem, to pilnu apmēru, latviešu valstsapziņas, nacionālo vērtību graušanā un svešas varas iecelto tautas “varoņu” apzināšanā, piešķirot tiem, atbilstoši viņu darbiem, nopelnīto vietu tautas atmiņā. Ilgāk novilcināt atklātību būtu noziegums.

 18. Godātie kungi deputāti tagad izrāda interesi, jo partija Vienotība, kuras paspārnē maisu komisija atradās, iet pa burbuli un nespēj kost pretī. Nav jau mazo HES jūga apkarošana, kam dūšas nevienam nebūs.
  Bet kungi žurnālisti un deputāti – ja tiešām gribat zināt, kur tuvu piektdaļai no tā pusmiljona tika nobumbulēts, noskaidrojiet, kādus ēdienus, dzērienus un smalkus izklaides veidus Kangeris, Jarinovska, Daukšts, Kaprāns un citi komisijas dižgari pasūtīja savām vajadzībām tā saucamajās izbraukuma konferencēs, kas vienmēr noritēja ar veclatviešu devīzi ”šitā dzīvo saimniekdēli, kam nav rente jāmaksā”.
  Ceru, neviens te nav tik naivs, lai ticētu, ka Kangera kungam, kurš neprot krievu valodu, pašlaik ir kaut mazākā sajēga par viņam uzticēto maisu dokumentu teksta saturu.

  • slimniek, nepļūtī !!
   Ej pie zirgu daktera lai izraksta zilos graudiņus, lops !

  • Vai taisnība par notriekto naudu acīs kož, kāds no komisijas kungiem? Pēc zilo graudiņu piesaukšanas un rakstīšanas naktī izskatāties pēc paša Kārļa Lielā vietnieka ar segvārdu Bonis.

   • Ja tev nav ko teikt, tad labāk paklusē! Nepiesārņot vidi ar savas sabojātās iztēles sapuvušajiem augļiem, – vismaz būtu tavs sasniegums!

  • Padumjais Kangeris taču komisijā pilda tikai zicpriekšsēdētāja Funta lomu.
   Faktiskie vadītāji ir Kristīne Jarinovska un viņas “dzīves draugs” Didzis Šēnbergs.

   Atbildību tagad protams prasīs no Kangera.
   Tāpēc jau viņš tur tāds bija vajadzīgs.

  • Cik var saprast, Kangeris tā arī pie tiem maisiem nav vēl ticis, jo Maizīša kungs uzskata, ka labāk tos turēt savā resorā.

 19. Nebija jau domāts ”pētīt”, bet radīt skatu, ka ”pēta” – tikai paši pētnieki to neizprata un vel šodien
  neizprot . Neizprot, ka piedalās Kremļa čekas fanu spēlītē – kurš teica ņau…
  Izber maisus un lai visi redz savus ”varoņus”. tas daudz ko un ar rāvienu apskaidros, kāpēc tad bija tā un vel šodien tā…

  • Par velti gaidiet rezultatus! Ka Maizitis sez , saja kresla , ta ari – sedes ! Loti daudzi cilveki , kuri ir sajos sarakstos , ienem augstua amatus un sanem – lielas algas !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+