×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
20. augusts, 2012
Drukāt

Putins pret pankiem

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Maskavas tiesa atzinusi pankgrupas “Pussy Riot” dalībnieču vainu “reliģiska naida motivētā huligānismā”, piespriežot viņām divu gadu ieslodzījumu.

 

Spriedumā teikts, ka grupas dalībnieces rūpīgi plānojušas pret Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu vērsto akciju, kas 21. februārī tika sarīkota Maskavas Kristus Pestītāja katedrālē. Tiesa atzinusi, ka 22 gadus vecā Nadežda Tolokoņņikova, 24 gadus vecā Marija Aļohina un 29 gadus vecā Jekaterina Samuceviča iesaistījušās “noziedzīgā sazvērestībā ar mērķi paveikt rupju sabiedriskās kārtības pārkāpumu”. Notiesātajām sods būs jāizcieš “vispārējā režīma kolonijā”, kas ir smagākais ieslodzījuma veids, kādu Krievijā var piespriest pirmo reizi tiesājamām sievietēm. Vienai no viņām ir mazgadīgs bērns, bet otra gaida bērnu. Apsūdzētās apgalvo, ka viņu sarīkotā “panku lūgšana” bijusi protesta akcija pret Krievijas pareizticīgās baznīcas izrādīto atbalstu Putinam. Krievijas pareizticīgās baznīcas pārstāvis, neapšaubot tiesas sprieduma likumību, bija aicinājis varas iestādes izrādīt “žēlsirdību” pret notiesātajām.

Pie tiesas ēkas jau pirms sprieduma nolasīšanas policija sāka aizturēt tur sapulcējušos protestētājus. Aizturēto vidū ir Kreisās frontes līderis Sergejs Udaļcovs, kā arī bijušais pasaules čempions šahā un opozīcijas aktīvists Garijs Kasparovs. Protesta akcijas pret “Pussy Riot” tiesāšanu notika arī citviet pasaulē. Parīzē protestētāji, kas pulcējās Igora Stravinska laukumā, skandēja: “Brīvība, brīvība!” Igaunijas prezidents Tomass Ilvess salīdzinājis grupas “Pussy Riot” dalībnieču prāvu Krievijā ar raganu tiesāšanu viduslaikos. Maskavas ielās bija izgājuši arī pareizticīgās baznīcas atbalstītāji, prasot sodīt “zaimotājas”. Viens no viņiem pie tiesas ēkas izsaucās: “Lai “Pussy Riot” un viņu atbalstītāji deg ellē!”

Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrina Eštone atzīmējusi, ka Maskavas tiesas “spriedums ir nesamērīgs”, piebilstot, ka tas liek uzdot nopietnus jautājumus “par Krievijas uzticību starptautiskajām saistībām nodrošināt taisnīgu, caurskatāmu un neatkarīgu tiesas procesu”. Spriedumu kā nesamērīgu novērtējis arī Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas prezidents Žans Klods Miņons.

Analītiķi atzīmē, ka tiesas prāvā Maskavā pankgrupas akcija pret Putina vienpersonisko varu tika pielīdzināta pareizticīgās baznīcas zaimošanai, likumsargiem liekot saprast, ka tie, kas ir pret Putinu, esot arī pret pareizticīgo baznīcu, raksta avīze “The Guardian”.

Kamēr Kremļa ierēdņi var ceļot, iepirkties, sūtīt bērnus Rietumu skolās, ne pašmāju, ne ārvalstu sabiedrības nopēlums viņus nesatrauc, secina britu laikraksts, kas palīdzējis grupai “Pussy Riot” izdot jaunu singlu “Putin Lights Up the Fires” (“Putins uzpūš liesmas”).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+