×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
18. maijs, 2015
Drukāt

Putuplasts siltināšanai: nav tā, kā šķiet! (4)

Siltinasana-0016

Izmantot putuplastu mājas siltināšanai nav īsti labs tonis, drīzāk tuvredzības vai pat nabadzības apliecinājums. Vismaz tā šķiet daudziem, tāpēc vērts šajā viedoklī iedziļināties, mēģinot patiesību nošķirt no maldiem.

Izcelsme

Putuplasts, ko izmanto būvniecībā (ir dažādi arī citiem nolūkiem!), diemžēl nenāk no labvēlīgas ģimenes, tā kristītais nosaukums ir putu polistirols, tātad kaut kas sintētisks, uzputots un sastindzis. Ar putukrējumu to noteikti nevar salīdzināt – galvenā izejviela polistirols ir cieta, trausla plastmasa, ko iegūst, polimerizējot stirolu, kas savukārt ir naftas pārstrādes produkts. Putuplastam domāto polistirolu ražošanas procesā vēl papildina ar speciālām piedevām, lai iegūtu vēlamās materiāla īpašības.

Katram puslīdz izglītotam cilvēkam uzreiz ir skaidrs – tātad tīrā ķīmija! Bet viss, kas ir ķīmija, taču ir ļoti slikti, tagad modē ir zaļā krāsa! Pierādīt pretējo lielākoties nav iespējams, bet arī mūsdienu būvniecībā gandrīz nav iespējams iztikt bez modernajām tehnoloģijām, tostarp materiālu ķīmiskajiem komponentiem.

Mākslīgās izcelsmes dēļ poli­stirolam tiešām piemīt nevēlamas īpašības. Pats galvenais – dabiskos apstākļos šīs plastmasas izstrādājumi nesadalās pat gadu desmitiem, uzkurinot dabas draugu pamatotās dusmas, kad tādas lietas nekontrolēti nonāk apkārtējā vidē. Šādu produktu apriti cenšas pat valstiski ierobežot. Piemēram, par plastmasas iepakojumu ražotāji un pircēji maksā papildu nodokli…

Polistirols zemās pašizmaksas dēļ laikam ir visplašāk izmantotā plastmasa. Tas ir termoplastisks, viegli krāsojams, mehāniski apstrādājams, līmējams. Proti, to var pārstrādāt ar dažādām tehnoloģijām, iegūt dažādas formas un izmantojuma izstrādājumus. Piemēram, arī ērtos vienreiz lietojamos traukus, kurus tikai nevajag atstāt atpūtas vietā!

Būvniecībā izmantotās plastmasas tehniskais nosaukums ir uzputotais polistirols (no angļu valodas expanded polystyrene), attiecīgi saīsinātais standartizētais apzīmējums – EPS. Vēl pazīstams ekstrudētais putu polistirols, kuru apzīmē ar XPS, taču Latvijā to izmanto retāk. Ko piedāvā ēku siltināšanai?

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. reklamē kaitīgu materiālu. mūsdienu baisākais materiāls kas bojā gan vidi un veselību.

 2. Mūrnieks Brencis Atbildēt

  Kad vienreiz beigsies šis stulbums ar nepareizo nosaukumu ” sienu elpošana” ! IR TIKAI MITRUMA IESŪKŠANĀS UN IZTVAIKOŠANA!

 3. Ar plēves lietusmēteli Atbildēt

  pa virsu kažokam paskraidot ziemā, viss tiek skaidrs. Kažoks piemirkst un pēc pāris stundām sākam salt.
  Putuplasta ārejs siltinājums der tādai sienai, kurai pašai ir tikpat vāja tvaika caurlaidība. Tātad vienīgi dzelzsbetonam. Tvaika caurlaidīgi būvmateriāli (koks, gāzbetons) jāsiltina ar akmens vati.

  • Man arī ir vējjaka – baigi foršā, nelaiž cauri vēju, lietu, bet pēc pusstundas jūtu, ka mugura slapja.
   Polostirols ir labs materiāls, ja to pielieto tā kā to drīkst darīt – saldētavu siltināšana, pamatu siltināšana, dz.betona siltināšana. Un pareizi reklāmraksta autori pieminēja – CITĀS valstīs polistirolu lieto vairāk! Jā, biju Londonā, tur gan iekšsienas, gan fasādi krāso ar eļļas krāsu, bet vai tas der Latvijai? Latvijā, atšķirībā no CITĀM valstīm ir mitrs un auksts klimats, kas ir galvenais faktors kondensāta veidošanai.

Draugiem Facebook Twitter Google+