×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
29. aprīlis, 2016
Drukāt

Ragus zog savējie cerībā uz brangu peļņu, liecina tiesu lietas

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Saldus tiesas priekšā stāsies jauns puisis, kurš savam netālajam kaimiņam nakts melnumā no šķūņa nozaga septiņus staltbrieža ragus. Šķiet, kas tur – daži ragi, bet pie uzpircēja viņš par tiem dabūja ap 400 eiro.

Pirms pusotra mēneša “Latvijas Avīze” rakstīja par vēl brangāku ķērienu – briežu un aļņu aptuveni 200 ragu kolekciju vairāku tūkstošu eiro vērtībā, kas zagļiem trāpījās pazīstamā mednieka un “D Dupleks” munīcijas ražotāja Aivara Dundura lauku mājā Puzes pagastā. Kā stāsta cietušais, aizdomas krīt uz vietējiem ļaudīm “ar nelabu slavu”.

Ragu iepirkšana Latvijā gājusi plašumā, arī cenas augušas, kas raisījis iztēli, kā patlaban šķiet, tieši vietējiem garnadžiem, nevis ciemiņiem no Lietuvas puses.

Kur nauda, tur kustība

Nesen no ragu zagļiem cietušajiem medniekiem pievienojies dobelnieks Egils Bušs – viņam aptīrīta lapenīte blakus dzīvojamai mājai. “Nozagti četri ļoti skaisti staltbriežu buļļa ragi ar visiem galvaskausiem, viena izcila aļņa lāpsta ar septiņiem žuburiem, seši mežā atrastie ragi, bet lielākā sāpe – deviņi buka ragi, kuri bija brutāli nolauzti no dēlīšiem, galvaskausu purna daļas vien palikušas,” par barbarisko plosīšanos nojumē, raujot no sienām piestiprinātās trofejas, sūrojās mednieks. Un kāda sagadīšanās – tieši pirms dažām nedēļām viņš bija pārdevis trīs mežā atrastus ragus vietējiem uzpircējiem. Dabūjis 50 eiro. Pēc notikušās zādzības pats ņēmis čaļus pie dziesmas, taču neesot atzinušies. No policijas pagaidām neko vairāk par ziņu, ka ierosināta krimināllieta, nav saņēmis. “Un kāda jēga? Tāpat viņus neatradīs,” skeptiski Dobeles kārtības sargātāju sekmes novērtē E. Bušs. Viņš spriež, ka zagļi uzdarbojas aktīvāk tāpēc, ka arī ragu iepirkšana notiekot plašāk. Sak, ja ir pieprasījums, jāgādā par piedāvājumu.

Ievērojama daļa Latvijā nopirkto ragu aizceļo Lietuvas virzienā, jo kaimiņvalsts uzpircēji pie mums izveidojuši savu sagādnieku tīklu. Lielāks pieprasījums pēc ragiem ir ārzemēs, kur no tiem izgatavo mēbeles, lustras, medību aksesuārus un suvenīrus, bioķīmiskā sastāva dēļ izmanto farmācijā un kosmētikas industrijā. Samaksa krietni pārsniedz iepirkumu cenas Latvijā, tātad – rūpals izdevīgs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+