Kriminālziņas

Recidīvistiem – tikai mūža ieslodzījumu 0

Foto – LETA

Saeima vakar, skatot otrajā lasījumā Krimināllikuma grozījumus, apstiprināja tajā būtiski lielākus sodus recidīvistiem, kas vairākkārt atkārtojuši smagus noziegumus. 


Deputāta Kārļa Seržanta (ZZS) sagatavotie priekšlikumi paredz, ka noziedzniekam, kurš jau iepriekš divas reizes sodīts par sevišķi smagiem noziegumiem (slepkavība vainu pastiprinošos apstākļos, tīša smagu miesas bojājumu nodarīšana, izvarošana, vardarbīga dzimumtieksmes apmierināšana), trešajā reizē tiktu piespriests tikai un vienīgi mūža ieslodzījums. Pašreizējā likuma redakcija ļauj tiesām, izvērtējot katras lietas apstākļus, piešķirt plašu sodu amplitūdu, sākot no dažiem gadiem cietumā līdz mūža ieslodzījumam.

Padarīt attiecīgos Krimināllikuma pantus bargākus deputātu pamudinājis pirms dažiem mēnešiem plaši atspoguļotais gadījums, kad kāds narkomāns pēc strīda ar civilsievu nogalinājis savu mazuli. Papētot slepkavas kriminālo pagātni, deputāts noskaidrojis, ka noziedznieks jau agrāk tiesāts par savas mātes piekaušanu līdz nāvei. “Mana visļaunākā prognoze ir, ka šis cilvēks pēc gadiem pieciem līdz astoņiem būs atkal brīvībā. Vienīgais jautājums ir – cik ātri būs nākamais līķis? Un es pieļauju, ka tā būs tā pati sieviete, kas šobrīd viņu glābj no garāka cietuma termiņa,” sprieda Seržants, kurš pirms politiķa karjeras strādājis Ieslodzījuma vietu pārvaldē, kā arī bijis krimināllietu žurnālists. Tādēļ šādus un līdzīgus atgadījumus viņš var minēt daudz: piemēram, Latvijā slavenākais recidīvists Daugulis, kurš no saviem 60 gadiem 40 ir pavadījis cietumos un drīz pēc atbrīvošanas pastrādājis dubultslepkavību. Vai traģiskie notikumi Ceraukstes pagastā, kur par izvarošanu un smagu miesas bojājumu nodarīšanu vairākkārt sodītais Linards Grantiņš neilgi pēc iznākšanas no cietuma izvarojis un nogalinājis divas meitenes un savu civilsievu. Vai sešas reizes (trīs no tām par izvarošanu) sodītais Aldis Paipala, kurš izvaroja un nogalināja 13 gadus veco Justīni no Inčukalna. “Diemžēl likumus jau pie mums raksta juristi, kas dzīvi redz pa automašīnas logu, bet ar šiem likumiem jāstrādā tiem, kas atrod grants karjeros tās noslepkavotās mazās meitenes un gabalos sadalītās sievietes,” secināja Seržants.

Priekšlikumu oponenti galvenokārt nodarbojas ar pelnu bārstīšanu sev uz galvas. Viņuprāt, Seržanta aprakstītajos gadījumos pie vainas nav slepkavnieki vai tiesas, kas piešķirtu pārāk maigus sodus, bet gan valsts, kas nav radījusi pietiekami labu pāraudzināšanas sistēmu.

Deputāts un krimināltiesību eksperts Andrejs Judins (RP) iebilda, ka priekšlikumi neesot juridiski korekti. Viņam pievienojās arī Aleksejs Loskutovs (“Vienotība”), kurš pauda pārliecību, ka priekšlikumu autors nodarbojas ar lētu populismu un demagoģiju. Visbeidzot Inga Bite (RP) aicināja aizdomāties, cik dārgi valstij izmaksā viena ieslodzītā uzturēšana un kā labāk šo naudu izmantot viņa pāraudzināšanai.

Neskatoties uz “Vienotības” un RP pārstāvju iebildumiem, deputātu vairākums atbalstīja Seržanta priekšlikumus attiecībā uz slepkavām un izvarotājiem, bet noraidīja līdzīgas normas piemērošanu arī par tīšu smagu miesas bojājumu nodarīšanu. Balsojumā Seržanta priekšlikumus atbalstīja ne tikai opozīcijas frakcijas ZZS un “SC”, bet arī valdošās koalīcijas mazākie brāļi – lielākā daļa Nacionālās apvienības deputātu un neatkarīgo deputātu grupas pārstāvis Gunārs Rusiņš, kurš gatavo līdzīgus priekšlikumus attiecībā uz pedofiliem.

 

LA.lv