Latvijā
Vēsture

Rēzeknē atgriezies Pirmā Latgales kongresa karogs0

Foto: Aleksandrs Bondarenko, Latgales KUltūrvēstures muzejs

Pateicoties Andra Viduleja dāvinājumam, Rēzeknē, Latgales Kultūrvēstures muzeja Nacionālajā krājumā ir nonācis Pirmā Latgales kongresa “dalībnieks” – 1917.gadā darinātais sarkanbaltsarkanais karogs.

Kā aģentūru LETA informēja Rēzeknes Kultūras un tūrisma centra reklāmas speciāliste Maija Upeniece, Pirmā Latgales kongresa karogs ir redzams gan vēsturiskajā Latgales kongresa fotogrāfijā, gan šobrīd apskatāms Latgales Kultūrvēstures muzejā, izstādē “Pāri slieksnim”.

Sārta satīna un balta linu auduma darinātais karogs ir tapis tieši pirms simts gadiem – naktī pirms 1917.gada kongresa pasākuma un to darināja Jelgavas Zemkopības skolas skolotājas. Šī skola Pirmā pasaules kara laikā tika evakuēta uz Rēzekni un atradās tagadējās Jāņa Ivanova mūzikas skolas telpās, tolaik Tirdzniecības skolā, kur norisinājās kongresa otrās dienas pasākumi. Pateicoties skolotāju Lavīzes Putniņas un Alīdas Freimanes čaklajām rokām, tapa gandrīz trīs metrus garais karogs ar uzšūtu uzrakstu “Brīva Latvija” un “Zemkopības skola”. Turpmākajos gados skolotāja Putniņa karogu slēpa gultas segas pārvalkā, bet viņas nāves tas glabājās iecavnieku Viduleju ģimenē. Pateicoties cilvēku atbildības sajūtai un cieņai, vēsturiskais karogs ir saglabājies un atgriezies Rēzeknē kā Latgales kongresa liecinieks.

Latgales Kultūrvēstures muzeja kolektīvs sirsnīgi pateicas Andrim Vidulejam par uzticību un godu – glabāt vēsturisku relikviju nākamajām paaudzēm.

Iepazīt izstādi “Pāri slieksnim” un sajust vēstures elpu interesenti varēs līdz gada beigām.

Saistītie raksti
LA.lv