Kultūra
Māksla

Rīgā notiks lekcija par padomju perioda “skarbā stila” mākslu0

Publicitātes foto

Ceturtdien, 12. septembrī, “Multimediju izstādes “Izcilie modernisti. No Monē līdz Kandinskim” goda zinātņu doktore un leģendārā mākslas vēsturniece Edvarda Šmite uzstāsies ar lekciju par īpašu mākslas virzienu – sociālistisko modernismu, informē projekta komunikāciju speciāliste Marija Vorkule.

1950. gadi ir unikāls periods PSRS pilsoņu dzīvē, un tas nevarēja neatstāt pēdas tā laika mākslā.

“Staļina dzīvei un nāvei bija milzīga ietekme uz veselām cilvēku paaudzēm, saprotams, ka tas iespaidoja kultūras dzīvi un glezniecību. Diktatora gals iezīmēja jauna laikmeta sākumu mākslā, kas plašāk pazīstams ar nosaukumu “skarbais stils” – jaunas noskadņas un notikumi pieprasīja arī jaunas izmaiņas tēlotājmākslas formā,” stāsta Edvarda Šmite.

Pēc mākslas vēsturnieces domām, socmodernismā var izdalīt vairākus periodus, un pirmais no tiem – īss “atkušņa mākslas” laiks no 1954. līdz 1956. gadam.

Tā ir atbrīvošanās no “Staļina laikmeta” mākslā, kurai bija raksturīga stingra disciplīna un skaidri noteiktas atļautā robežas. Glezniecībā atgriežas ainas no ikdienas dzīve, ģimeniskums un laika pavadīšana ar draugiem.

Hruščova laikam raksturīgas jau jaunas vēsmas un tendences – tieši šajā brīdī veidojas tā saucamais “skarbais stils”, ko mūsdienās mēdz dēvēt par sociālistisko modernismu.

Brīvības estētiku nomaina tādi jēdzieni kā pienākums, atbildība, iekšējā mobilizācija, disciplīna.

“Ja īsā “atkušņa” periodā mākslā valdīja bezrūpība, tad skarbā stila mākslā nolasām skaidru vēstījumu – nekāda saulainā un bezrūpīgā idille nepastāv – ir tikai pienākums un darbs! Šo gleznu varoņi ir iekšēji saspringti – viņi ir gatavi celt jaunu pasauli, nepazīst bailes no smaga darba un grūtībām,” stāsta Edvarda Šmite.

1962. gadā, kad Maskavā tiek slēgta abstrakcionistu izstāde, faktiski noslēdzas arī socmodernisms tēlotājmākslā.

Saistītie raksti

“Pasākuma dalībnieki varēs ne vien izbaudīt iedvesmojošu atzītas mākslas vēsturnieces lekciju, bet arī gadsimta mijas meistaru šedevrus no 20 pasaules muzejiem, ienirt unikālā audiovizuālā mākslas telpā, kuru nodrošina Dolby Surround un HD sistēmu perfektā kvalitāte,” piebilst Jurijs Getalo, viens no izstādes rīkotājiem.

Ieeja uz lekciju brīva, bet vietu skaits ir ierobežots. Lai reģistrētos, jānosūta vārds, uzvārds un tālruņa numurs uz e-pastu: yuri@digitalarthouse.eu.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Oktobrī rīko vērienīgu dizaina notikumu
8 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
FOTO, VIDEO: Latvijas labāko mežradznieku satikšanās uz “Lielā dzintara” skatuves
8 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Sinfonietta Rīga” sezonu sāks ar Mocartu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
VIDEO. Kariņš uzticas ministra Pūces spējām novest pašvaldību reformu līdz galam
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Ekskursijas laikā Kaļiņingradā gājis bojā tūrists no Latvijas
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelts lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu pret Herbertu Cukuru
14 minūtes
LE
LETA
Sports
Znarokam veselības likstas, “Spartak” dažas turpmākās spēles vadīs Vītoliņš
3 stundas