×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
31. janvāris, 2014
Drukāt

Rīgā notiks XV Starptautiskais masku tradīciju festivāls

Foto - LetaFoto - Leta

Ķekatnieki piedalās bluķa vilkšanas pasākumā Vecrīgā.

No 14. līdz 16. februārim Rīgā notiks XV Starptautiskais masku tradīciju festivāls. Plašā un daudzveidīgā festivāla programma piedāvās meistarklases, izrādes, masku skati, danču vakaru un citas aktivitātes Vecrīgā, savukārt festivāla noslēgumā Brīvdabas muzejā ikviens būs aicināts uz Meteņa svinēšanu.

Festivālā piedalīsies 24 masku grupas no Latvijas, Lietuvas un Krievijas. Konferencē un meistarklasēs piedalīsies masku tradīciju speciālisti no Latvijas, Lietuvas un Krievijas, ka arī antropologs Čezāre Popi no Itālijas.

Lai maskošanās tradīciju saglabātu, popularizētu un attīstītu mūsdienās, Starptautiskie masku tradīciju festivāli notiek ik gadu dažādās Latvijas vietās.

Festivālu rīko Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, Rīgas Kultūras un tautas mākslas centru „Mazā Ģilde”, Rīgas Kultūras un tautas mākslas centru „Ritums”. Atbalsta Rīgas dome.

Festivāla programma

14. februāris, piektdiena.

19.00 Ārvalstu un Latvijas masku grupu koncerts Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā „Mazā Ģilde”

15.februāris, sestdiena.

11.00 Konference un meistarklases RKTMC „Mazā Ģilde”

15.00 Lielais masku gājiens Vecrīgā: Rātslaukums – Kaļķu iela – Līvu laukums – Amatu iela

16.00 Masku grupu izrādes Vecrīgā: Līvu lauks, Doma laukums, Rātslaukums

17.00 Masku grupu saiets un rituālās darbības RKTMC „Mazā Ģilde”

21.00 Danču vakars RKTMC „Mazā Ģilde”

21.30 Individuālo masku modes skate Līvu laukumā

16.februāris, svētdiena.

11.00 Meteņa svinēšana un Festivāla noslēgums Brīvdabas muzejā

Dalībnieki

Latvija: Andrejbērni, vecīši, čigāni, kaitys, miežvilki, budēļi, amatnieki, ķekatas un citas masku grupas no Bārbeles, Dagdas, Katlakalna, Liepājas, Līvāniem, Madonas, Mālpils, Ogres, Preiļiem, Rēzeknes, Rīgas, Salacgrīvas, Sarkaņiem, Tārgales, Vidrižiem.

Lietuvu pārstāvēs Klaipēdas folkloras kopa „Kuršu ainiai” un Kurtuvēnu folkloras kopa, kuras rādīs Užgavēņa (Meteņa) masku tradīcijas.

Krievija: Maskavas vēstures – novadpētniecības biedrība “Metsänen kundem” (Meža kopiena) atveidos mītu par Pasaules radīšanu, kas sakņojas somugru mitoloģijā.

Maskas un maskošanās tradīcijas

Maskošanās tradīcijas nāk no tāliem laikiem un joprojām nav zaudējušas savu nozīmību. Visām tautām viņu kultūras tradīcijās dzīvo daudzveidīgi, noslēpumaini, neikdienišķi masku tēli. Maskas mūs sasaista ar citu pasauli, ļauj sazināties ar senču un dabas gariem. Maskošanās mērķis ir palīdzēt pārvarēt krīzes brīžus, atjaunoties, iegūt spēku. Maskotie tēli mājai un tajā mītošai saimei nes svētību, veselību, aizsardzību, nodrošina auglību un ražu, izdošanos darbos.

Arī latviešu kultūrtelpā maskām un maskošanās tradīcijām ir ļoti nozīmīga vieta. Mūsu nacionālā bagātība ir gan daudzveidīgie dažādo novadu tautas tērpi un dziesmas, gan arī dažādie masku gājieni, un arī pašu maskoto ļaužu nosaukumi. Latvijā to ir vairāk kā 70 – čigōni, miežvilki, vastlāvji, kōzu čigani, ķuļi, budēļi, ķekatas, kurcumi, miežvilki, galenkas, dādi, tatari, kaitys, spokstiņi u.c.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+