×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
6. februāris, 2015
Drukāt

“Rīgas Biržā” atklās izstādi “Itāļu portreta glezniecības divi gadsimti” (+FOTO)

Foto: LETAFoto: LETA

No 2015. gada 7. februāra līdz 19. aprīlim Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē Kultūras programmas ietvaros Mākslas muzejā “Rīgas Birža” skatītājiem būs atvērta izstāde “Itāļu portreta glezniecības divi gadsimti. 1580–1780”, LA.lv uzzināja muzejā.

Mākslas muzeja “Rīgas birža” vadītāja Daiga Upeniece stāsta, ka seno gadsimtu Itālijas māksla, īpaši glezniecība, ir neskaitāmu Rietumeiropas mākslas muzeju ekspozīciju lepnums. Tikpat gaidītas muzejos ir arī izstādes, kas skar 16., 17. un 18. gadsimta mākslu.

Pārņemot prezidentūru Eiropas Savienības Padomē, kā sveiciens Latvijai no Itālijas atceļo Boloņas muzeju dārgumi. Šīs pilsētas izvēle nav nejauša, jo Boloņu un Latviju saista interesanti vēsturiskie fakti. 1785. gadā Kurzemes hercogs Pēteris, ceļojot pa Eiropu, iemīlēja šo pilsētu un nolēma nodibināt mākslas prēmiju Boloņas Mākslas akadēmijā.

Prestižā balva ieguva nosaukumu “Concorso Curlandese” un pastāvēja vēl ilgi pēc tam, kad Kurzemes hercogiste jau bija aizmirsta. Latvijā šis stāsts no jauna tika atklāts 20. gadsimtā, un ir pienākusi kārta, lai uzzinātu, cik bagātas ir Boloņas muzeju krātuves. Izstāde Mākslas muzejā “Rīgas Birža” – tā ir atgriešanās Itālijā laikā līdz Kurzemes hercoga apmeklējumam, tātad, ļoti iespējams, skatītāji ekspozīcijā ieraudzīs darbus, kuri toreiz priecēja viņa acis un atvēra sirdi dāsnajai balvai.

Ekspozīcijas kodolu veido Boloņas Nacionālās Pinakotēkas kolekcija, kam pievienojas citu pilsētas muzeju darbi, stāsta mākslas zinātniece. Portrets ir žanrs, kas ļauj izsekot itāļu glezniecības meistarības izaugsmei lielajā stilu daudzveidībā vairākās slavenu mākslinieku paaudzēs no 16. gadsimta vidus līdz 18. gadsimta noslēgumam.

Ekspozīcija veidota ar domu izcelt tās kvalitatīvās vērtības, kas tiecas pāri laikam, aicinot saskatīt priekšnoteikumus romantiskās kultūras un modernās mākslas attīstībai nākotnē, uzsver Daiga Upeniece. Katrs izstādes portrets ir izcila mākslinieciska veiksme, neparasts personības atveidojums, kurā atklājas gan cilvēka individualitāte, gan vēsturiskais konteksts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+