Kultūra
Teātris un kino

Rija, kurā sākās latviešu teātris 16

Foto: Kocēnu novads

Kā ik gadu, septembrī risināsies Eiropas kultūras mantojuma dienas. Kocēnu novads, trešo reizi iesaistoties šajos svētkos, aicina apmeklēt teātra izrādi vēsturiskajā Zundas rijā Dikļos. Te 10. septembrī plkst. 15 notiks Bērzaines amatierteātra izrāde “Pārcilvēki”, kura veidota pēc Ādolfa Alunāna un Andreja Upīša lugu motīviem, atceroties pirmo latviešu valodā iestudēto izrādi un tās tulkotāju un režisoru Jāni Peitānu.

“Zundas rija Dikļos Latvijas vēsturē ierakstīta kā vieta, kur notiek pirmā zināmā teātra izrāde latviešu valodā,” atgādina Kocēnu novada domes pārstāve Inese Pabērza.

Ar šo notikumu nesaraujami saistīts Dikļu muižkunga G. F. fon Tīzenhauzena sulaiņa Jāņa Peitāna (1801-1859) vārds. 1817. gadā, pavadot baronu G.F. Tīzenhauzenu, Jānim bijusi izdevība Rīgas vācu teātrī redzēt F.Šillera traģēdijas “Laupītāji” izrādi. Sajūsma un pārdzīvojums bijuši tik spēcīgi, ka jauneklim radusies iecere pārtulkot lugu latviešu valodā un sarīkot Dikļos izrādi. Viņš uzņemas gan tulkotāja, gan režisora pienākumus. Izrādē piedalījušies muižas dzimtļaudis, bet pats Peitāns spēlējis galveno – Kārļa Mora – lomu. Kad nākamajos gados latviešiem piešķīra uzvārdus, izrādes dalībnieki, muižas kalpotāji, izvēlējās “Laupītāju” varoņu uzvārdus. Tā ir liecība par to, ka atmiņas par izrādi ilgi neapdzisa.

Rubenes baznīcā un tās apkārtnē no plkst. 10 līdz 14 pieminēs ievērojamo mācītāju Kristofu Harderu, kā arī atzīmēs Rubenes draudzes skolas nozīmi Latvijas kultūrtelpā.

LA.lv