Mobilā versija
+4.1°C
Zane, Zuzanna
Svētdiena, 19. februāris, 2017
7. oktobris, 2015
Drukāt

Rudens darbi dravā – piebarošana un slimību profilakse

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

– Dabā ir 2–3 nedēļu nobīde, tas jāņem vērā, arī kopjot bites, – skaidroja biteniece BAIBA TIKUMA biškopju saietā, kas notika Tukuma pusē, Zentenes pagasta “Mauros”. Viens no Baibas galvenajiem padomiem – pirms kaut ko dara, vajag apdomāt, vai man tas der, turklāt dažādus jauninājumus vispirms izmēģināt dažām saimēm. Pareizākā dravošanas metode ir tā, kam ir labs rezultāts – veselīgas bites un bagāts ienesums.

Ar ko piebarot?

– Saimes jānodrošina ar pilnvērtīgu barību, – skaidro Baiba Tikuma. Vienalga, vai ar medu, cukura sīrupu vai invertsīrupu. Katram biteniekam savs paņēmiens un pārliecība. Šogad arvien vairāk dravnieku saimes atkal piebaro ar cukura sīrupu, nevis dārgo invertsīrupu. Nereti kombinē: vispirms dod cukura sīrupu, vēlāk rudenī – invertsīrupu. Daudzi bitenieki novērojuši, ka, lietojot invertsīrupu jau kopš paša sākuma, saimju attīstība piebremzējas, mātes samazina dēšanu. Piebarojot bites ar cukura sīrupu, māte turpina dēt, saime attīstās un labāk pārziemo.

Labākais variants jāatrod katram pašam, atgādina biteniece. To nosaka arī tas, cik agrs būs pavasaris un cik liels ienesums konkrētās dravas tuvumā, cik spēcīgas saimes vajadzīgas un vai tām būs darbs. Ja agrs ienesums nav paredzams, pietiks laika stiprināt un paaudzēt pat nelielu saimi.

Vai bites var iztikt tikai ar medu? Daži bitenieki to arī atstāj. Saieta laikā sirmi kungi minēja, sak, kā tad bites pārziemoja vecos laikos un kara gados, kad cukura nebija? Baiba atgādina, ka tagad plaši audzē rapsi, daudzviet saaugušas zeltslotiņas, no kurām iegūts medus ātri kristalizējas un ziemošanai neder. Tas attiecas arī uz griķu, viršu un lapu izsvīduma medu. Zinot ienesumu savas dravas tuvumā, bitenieks var izlemt, vai bites pārziemos ar pašu vākumu vien. Katrā vietā ir citādi apstākļi, atgādina biteniece. Īpaši labi var salīdzināt tie, kam vairākas novietnes.

Pievienot komentāru

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (13)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+