×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
12. jūnijs, 2018
Drukāt

Saeimā atbalsta ieceri “aizvākt” cigaretes no pircēju acīm (8)

Foto - LETA/Edijs PālēnsFoto - LETA/Edijs Pālēns

Ilustratīvs foto.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šo otrdien, 12.jūnijā, atbalstīja priekšlikumu, kas paredz, ka tabakas izstrādājumi veikalos vairs nebūs pircējiem redzami un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas. Šādas izmaiņas paredz grozījumi tabakas apriti regulējošajā likumā, ko atbildīgā komisijas atbalstījusi otrajā lasījumā, tā portālu “La.lv” informēja Saeimas Preses dienests.

Piedāvātā likumprojekta redakcija paredz, ka mazumtirdzniecības smēķēšanas produktus ir aizliegts izvietot tā, ka pircēji tos var redzēt. Šī norma attieksies uz tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm, kā arī šo produktu preču zīmēm. Lai nodrošinātu pircējiem informāciju par šo produktu pieejamību, veikalā pēc pircēja pieprasījuma būs pieejama informācijas lapa, kurā norādīts izstrādājuma nosaukums, tā cena un daudzums vienā iepakojuma vienībā.

Jaunā norma neattieksies uz beznodokļu tirdzniecības veikaliem, starptautiskajos reisos iesaistītajiem kuģiem, kā arī specializētajiem smēķēšanas produktu veikaliem, kas atrodas konstruktīvi nodalītās telpās un aprīkoti ar atsevišķu ieeju, un preces un preču zīmes ārpus šīs tirdzniecības vietas nav redzamas.

Kā norāda Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, priekšlikums par cigarešu aizvākšanu no pircēju acīm galvenokārt ir vērsts uz jauniešu auditoriju un cilvēkiem, kuri ir atmetuši vai vēlas atmest smēķēšanu. Līdzīgi tabakas pieejamības ierobežojumi jau ieviesti vairākās citās Eiropas valstīs.

Kā norāda A.Barča, likumprojekts sagatavots Sociālo un darba lietu komisijas izveidotajā darba grupā komisijas sekretāres Silvijas Šimfas vadībā.

Stingrākus tabakas izstrādājumu tirdzniecības ierobežojumus paredz grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, ko Sociālo un darba lietu komisija izskata otrajā lasījumā.

Vienlaikus likuma grozījumi paredz, ka tabakas izstrādājumu un citu smēķēšanas produktu un ierīču iepakojuma noformējumā nedrīkstēs izmantot Latvijas valsts simbolus, kā arī fizisku personu un animācijas tēlu attēlojumus. Aizliegums attieksies uz šo produktu jebkādu ārējo iepakojumu, un tā noformēšanā nedrīkstēs izmantot, piemēram, valsts karogu, attēlus ar atpazīstamām personām vai animācijas filmu varoņu tēliem.

Likuma izmaiņas rosinātas, jo saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas Vispārējās konvencijas par tabakas uzraudzību vadlīnijām smēķēšanas produktu un ierīču popularizēšana ir viena no reklāmas un produktu veicināšanas formām, kas ir aizliedzama.

Komisijas deputāti risināja priekšlikumu iesniegumu termiņu trešajam lasījumam noteikt 3.septembrī, ņemot vērā, ka likumprojekts pēc pieņemšanas otrajā lasījumā jānosūta izvērtēšanai Eiropas Komisijā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Man nak smiekli. Ko tad ta saeimas komisija doma kad es ka nepipetajs ieraugot plaukta cigaretes saksu pipet? Nodarbojieties ar latviesu atgriesanu majas un razosanas atjaunosanu .Kemi gatavie.

  2. Saeimas cigarešņikiem taču liels kauns par lielajām cenām nekvalitatīvai precei !

  3. pareizi un no rigas visus deputatus ara uz zilupi labak uz mizkasti

  4. MURGS!Tad jau alkohols arī jāslēpj no acīm,ja to var nosaukt par alkoholu…viens vienīgs tehniskais spirts!

  5. Ļoti labs ierosinājums. Baltkrievijā sen tā ir.

  6. pietiek jau ar to ,ka 100 gudrās galvas cīnoties ar 2l alus pudelēm, iebrauca auzās-vajadzēja aizliegt ražot alu , kas stiprāks par 5,5% nevis 2l pudeles .tā vietā parādījās alus 0,5l ar7-9% STIPRUMU.Kā arī vajadzēja aizliegt stipros kokteiļus 12% 14,5%.Sēžot krēslos viņi neredz patieso dzīvi, no kā degratējas alkaholisko dzērinu lietotāji.(tagad veikalos ir 2reizes vairāk darbs -2 reizes biežāk jāpiekrāmē plaukti, jo kas pirka 1 2l pudeli, tagad pērk 2 1l pudeles)
    Iedomājaties-vakars pkst.20** veikalā pie kases rindā stāv 5-10 pēc darbiem noguruši pircēji ar iepirkumiem, lai norēķinātos un vēlas ātrāk nokļūt mājās pie ģimenes ,bet vai stāv pie kases viens smēķētājs cigarešu saraksts rokā,pēta sarakstu,izvēlas cigaretes, aizkavē kasieri, paliek aiz viņa neapmierināti5-10 PIRCĒJI.

  7. Kas ir ko? Barča nolēma atmest smēķēšanu, vai viņas “točkas” bankrotē?

Draugiem Facebook Twitter Google+