Ekonomika

Saindēto olu skandālā pirmie aizturētie 16

Foto AFP/Scanpix/LETA

Saistībā ar olu saindēšanu ar cilvēka veselībai bīstamo insekticīdu fipronilu Nīderlandē aizturētas divas personas, paziņojusi prokuratūra.

“Tas saistīts ar diviem menedžeriem uzņēmumā, kas izmantoja šo vielu putnu fermās,” paziņoja prokuratūra. Nīderlandes mediji vēsta, ka runa ir par uzņēmumu “Chickfriend”.

Aizturēšanas tika veiktas pēc Nīderlandes un Beļģijas policijas kopīgiem reidiem astoņās adresēs Nīderlandē. Palīdzību sniedza arī Eiropols un aģentūra “Eurojust”.

Nīderlandes prokuratūra ziņoja, ka viņu izmeklēšanas centrā ir Nīderlandes uzņēmums, kas izmantojis fipronilu, kāds Beļģijas piegādātājs un vēl viens Nīderlandes uzņēmums, kas sadarbojies ar šo piegādātāju.

“Viņi tiek turēti aizdomās par sabiedrības veselības apdraudēšanu, piegādājot un izmantojot fipronilu vistu kūtīs,” teikts paziņojumā.

Policija reidu laikā konfiscējusi arī dokumentus, automašīnas un banku datus.

Nīderlandes prokuratūra atklāja, ka jau jūlija vidū sākusi kriminālizmeklēšanu par to, kā fipronils iekļuvis pārtikā.

Beļģija 20.jūlijā pavēstīja, ka tā atklājusi saindētās olas.

Fipronilu, kas tiek lietots insektu un parazītu iznīcināšanai, aizliegts izmantot lauksaimniecībā, ja galaprodukts paredzēts cilvēkiem lietošanai pārtikā.

Saindēto olu skandāls skāris astoņas Eiropas valstis.

Liels daudzums fipronila var kaitēt cilvēka aknām, nierēm un vairogdziedzerim.

Domājams, ka šī viela nokļuvusi olās no līdzekļa, ko izmantojis uzņēmums “Chickfriend”, kuru lauksaimnieki nolīguši mājputnu ārstēšanai.

LA.lv