×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
15. jūlijs, 2014
Drukāt

Dekoratīvie kārkli – salīgi, bet skaisti

karkls

“Gribu dīķa malu apstādīt ar dekoratīvajiem kārkliem ‘Hakuro Nishiki’· Vai mana izvēle ir pareiza? Kādā attālumā krūmi jāstāda?” 
JANĪNA KRUSTPILS NOVADĀ

Šī apstādījumos iecienītā gludmalu kārkla šķirne ir ļoti dekoratīva. Krūms ieapaļš, līdz 3 m augsts, ar nedaudz nokareniem zariem. Lapas baltraibas, bet jaunie dzinumi sarkanīgi, kas krūmu ļoti atdzīvina.

– Diemžēl ‘Hakuro Nishiki’ ir viduvēja ziemcietība. Sevišķi Latgales pusē kārkliem katru gadu vairāk vai mazāk cieš jaunie dzinumi. Ja krūmi iestādīti klajā, vējainā vietā, tie parasti kailsalā stipri apsalst. Tomēr kārkli pēc ziemas labi atjaunojas, – savā pieredzē dalās kokaudzētavas “Meža Rasas” vadītājs Guntis Ozoliņš.

Gludmalu kārkla šķirne labi noderēs akcentam, tomēr labāk to stādīt pie koku ieskautas ūdenstilpes. Galvenais – nodrošināt saulainu aizvēja vietu. Birstošās lapas veicinās ūdens piesārņojumu, tāpēc krūmi stādāmi ne tuvāk par 15 m no krasta līnijas. Ja vēlas, lai tie ātrāk saaug kopā, kārklus izvieto ciešāk, 1 m attālumā citu no cita. Lai stādījums būtu ainaviski interesants, nevajadzētu krūmus stādīt taisnā līnijā. ‘Hakuro Nishiki’ stādot grupās un izmantojot par fonu citiem augiem, tie var augt 1,5 m attālumā.

Gludmalu kārklam vajadzīgs mitrums. Tam patīk ar humusu bagāta augsne. Krūms slikti aug un ziemo, ja tas ielikts pelēcīgā smiltiņā, kas izrakta no dīķa pamatnes un izlīdzināta apkārt ūdenstilpei.

Lai iegūtu kompaktāku, blīvāku formu un lapas nezaudētu košumu, katru gadu ieteicams apgriezt ⅓–½ no zaru garuma. To dara pavasarī pirms lapu plaukšanas, bet otrreiz – vasaras vidū, lai krūms atkal dzītu jaunus krāsainos dzinumus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+