Latvijā
Vēsture

Sanktpēterburgā parādījies dīvains piemineklis latviešu strēlniekiem 11

Foto: SIA “GIT”

Kāda privātfirma Sanktpēterburgas Ņevas rajonā par saviem līdzekļiem uzstādījusi pieminekli latviešu strēlniekiem – granīta obelisku uz kuras redzama strēlnieku krūšu nozīme un teksts krievu valodā “Latviešu strēlniekiem 1914 – 1918”. Piemiņas zīme svinīgi atklāta 14. novembrī. Uz tās ir arī neliela plāksnīte, kas informē, ka uzstādītājs ir kāds vietējais SIA “GIT” jeb “Pilsētas inovatīvās tehnoloģijas” (“Городские инновационные технологии”), vēsta Sanktpēterburgas portāls “Fontanka.ru”.

Minētās firmas lielākā daļa pieder Sanktpēterburgas pilsētas domes deputātam, partijas “Vienotā Krievija” biedram Grantam Agasjanam. “Fontanka.ru” atzīmē, ka piemiņas zīme latviešu strēlniekiem ir pirmais solis Agasjana iecerei īstenot programmu “Pilsētas enciklopēdija”, proti: “Izdaiļot pilsētu memoriālajām zīmēm ar informāciju par ielu toponīmiku”. Saprotams, obelisks meklējams Latviešu strēlnieku ielā, nama Nr. 15 pagalmā. Izdevums raksta, ka ielas iedzīvotāji pret to izturoties vienaldzīgi, taču komentāri pie ziņas ļauj nojaust, ka pārsvarā dominē neizpratne un neizpratnē tāpat ir “Fontanka.ru” žurnālists. SIA “GIT” galvenais rūpals ir namu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas pakalpojumi. Programma “Pilsētas enciklopēdija” tiekot īstenota no firmas peļņas, taču uzņēmuma pārstāvji nav atklājuši, kādas piemiņas zīmes Sanktpēterburgas ielās iecerētas nākamās.

Oficiālajā firmas vietnē paskaidrots, ka iepriekšējās aptaujas rāda – vairumam šīs Krievijas pilsētas iedzīvotāju nav vai ir ļoti aptuvens priekšstats par to, kas bijusi tā persona vai notikums, kura vārdā nosaukta attiecīgā iela. Konkrēti Latviešu strēlnieku ielas sakarā teikts: “Piemineklis atgādinās tagadējai un nākamajām paaudzēm par latviešu strēlnieku, kuri piedalījās Pirmajā un Otrajā pasaules karā, varoņdarbiem un kaujas nopelniem. Šāda pieminekļa uzstādīšana ir īpaši svarīga tagad, laikā, kad politisko spēku ietekmē tiek pārrakstīta vēsture, bet brāļu tautas mēģina padarīt par ienaidniekiem, kad tiek aizmirsta varonīgā kopējā vēsture”. Jāatzīmē, ka uz obeliska atzīmēts nepareizs latviešu strēlnieku bataljonu dibināšanas gads, jo vienību izveidoja 1915., ne 1914. gadā. Turklāt nav arī skaidra Otrā pasaules kara piesaukšana.

Interesanti, ka obelisks strēlniekiem, izmantojot nepilnības noteikumos, uzstādīts bez saskaņošanas ar pilsētas varasiestādēm – tas noformēts nevis kā piemineklis, bet gan kā “pagalma teritorijas labiekārtošanas elements”.

Saistītie raksti
LA.lv