Pasaulē
Eiropa

Tracis Apvienotajā Karalistē: Džonsons musulmanietes nodēvē par staigājošām “paskastītēm”5


Sievietes ar segtām sejām Kopenhāgenā 1. augustā protestē pret likuma stāšanos spēkā – tas liedz slēpt seju sabiedriskās vietās un ietver burkas, nikāba, balaklavas, cepures, maskas, ķiveres, pilna auguma kostīma un mākslīgās bārdas nēsāšanu.
Sievietes ar segtām sejām Kopenhāgenā 1. augustā protestē pret likuma stāšanos spēkā – tas liedz slēpt seju sabiedriskās vietās un ietver burkas, nikāba, balaklavas, cepures, maskas, ķiveres, pilna auguma kostīma un mākslīgās bārdas nēsāšanu.
Foto – MADS CLAUS RASMUSSEN/EPA/LETA

Šī nedēļa Apvienotajā Karalistē iesākās ar pamatīgu traci – bijušā britu ārlietu ministra Borisa Džonsona izteikumiem par to, ka sejas aizsega valkāšana musulmaņu sievietēm ir pazemojoša un cieņu aizskaroša. “Es ietu vēl tālāk un apgalvotu, ka tas ir absolūti smieklīgi, ka cilvēki tiek spiesti staigāt apkārt, izskatoties pēc pastkastītēm,” savā iknedēļas slejā laikrakstā “The Telegraph” raksta Boriss Džonsons. Musulmaņu sieviešu dēvēšana par “letterbox”, latviski – pastkastīte, ir viens no nelāgākajiem apvainojumiem, kādu vien Apvienotajā Karalistē var izteikt musulmanietei, tādēļ nav nekāds brīnums, ka nu ir maisam gals vaļā.

 

Ko īsti raksta Boriss Džonsons

“Ak Dānija, kas tā ir par zemi! Ja kāda sabiedrība joprojām elpo brīvības garu, tad tie ir dāņi,” tā savu rakstu sāk Boriss Džonsons. Dānijā nupat, 1. augustā, tika ieviests sejas aizsega valkāšanas aizliegums, kas galvenokārt attiecas uz musulmaņu sievietēm.

“Viņi [dāņi] joprojām košļā savu letālo kancerogēno tabaku, joprojām ēd savas sarkani krāsotās Frankfurtes desiņas; viņi dod priekšroku savai kronai, nevis eiro un joprojām neļauj ārzemniekiem pirkt vasarnīcas Jitlandes pussalā,” viņš raksta. Džonsons sakās nedaudz izbrīnīts par nupat notikušo Dānijas pievienošanos vairākām citām Eiropas valstīm – Francijai, Vācijai, Austrijai, Beļģijai –, kur aizliegts valkāt nikābu un burku.

“Jūs noteikti jautāsiet, kas noticis ar brīvo dāņu attieksmi pret dzīvi un ļaušanu dzīvot citiem.” Pats Džonsons gan piekrīt tiem, kas saka, ka burka ir represīvs apģērba gabals, piespiest sievietes aizsegt seju ir jocīgi un vardarbīgi, pie tam Korāns to neprasot. Tad seko slavenais citāts par pastkastītēm (britiem tradicionāli pasts tiek iemests īpašā taisnstūrveida caurumā durvīs, tādēļ arī salīdzinājums ar taisnstūrveida izgriezumu sejas aizsegā). Ja Džonsona parlamenta deputāta birojā ierastos sieviete ar aizsegtu seju, viņš lūgtu viņu atsegt seju, lai varētu pienācīgi sarunāties. Un te nu seko nākamais sprādzienbīstamais citāts: “Ja studente ierastos skolā vai universitātē bankas laupītāja izskatā, tad jādara tāpat – atbildīgajām personām ir jāvar atklāti sarunāties ar apmācāmajiem.”

Beigās Džonsons piebilst, ka viņš gan nevēlētos ieviest pilnīgu sejas aizsega aizliegumu, jo sejas aizsegs tiek saistīts ar islāmu. “Ja tu iestājies par pilnīgu aizliegumu, tu darbojies to labā, kuri vēlas politizēt un dramatizēt tā saucamo civilizāciju karu, un tiek tikai kurināts aizvainojums.”

 

Terēze Meja prasa atvainoties

Daļa paša Džonsona pārstāvētās konservatīvās partijas biedru uzskata, ka šādi izteikumi nav pieņemami, piemēram, Konservatīvās partijas Musulmaņu foruma dibinātājs lords Šeiks uzstāj, ka Mejai Džonsons būtu jāatstādina no deputāta amata. Partijas vadība tiek vainota nespējā disciplinēt Borisu Džonsonu, ir saņemtas neskaitāmas sūdzības par rakstu.

Parasti šādos gadījumos seko iekšējā izmeklēšana partijā, taču Džonsona gadījumā ir klusums. “The Guardian” raksta, ka kāds vārdā nenosaukts toriju aktīvists izteicies, ka, visticamāk, Džonsons sodīts netiks, jo partija ar viņu ir apmierināta. “Viņi zina, kā Boriss strādā, un viņiem tas patīk. [Parastie] partijas biedri runā skaidru valodu, un teiktā spodrināšana Vestminsteras stilā nav tas, ko viņi atbalsta. Džonsonam nebūs nekādu problēmu.” Arī Džonsona atbalstītāja parlamentāriete Nadīne Dorīsa saka, ka “cilvēki Vestminsterā ir nobijušies, ka Boriss Džonsons varētu pretendēt uz līdera vietu, īpaši tie, kuri ir remeineru (palikšanas ES atbalstītāji) pusē, tie grasās uzbrukt par burkas komentāriem, cik nu ir viņu spēkos”.

Džonsona atbalstītāji apgalvo, ka par sejas aizsegšanas tēmu ir nepieciešams runāt, bet iespējams, nevajadzētu lietot tik sulīgus salīdzinājumus, taču tas ir Boriss Džonsons. Konservatīvās partijas vadītājs Brandons Lūiss ir licis Džonsonam atvainoties par izteikumiem. Terēza Meja, jautāta, vai Džonsonam vajadzētu atvainoties, izteikusies samērā diplomātiski, sakot, ka piekrīt partijas vadītājam: “Mana nostāja ir ļoti skaidra, arī valdības nostāja ir ļoti skaidra par mūsu pozīciju jautājumā par burkām, kas nozīmē, ka sievietēm pašām jābūt tiesībām izvēlēties, kā ģērbties.” Ir jābūt iespējai diskutēt par šo tēmu, taču “ir jābūt ļoti uzmanīgiem valodas lietojumā un lietotajos terminos, daži no terminiem, ko lietoja Boriss, aprakstot cilvēku izskatu, acīmredzot ir aizvainojuši cilvēkus”.

Taču Terēza Meja atsakās komentēt pieņēmumus, ka šādi Džonsons cenšas vākt atbalstu savai kandidatūrai, lai rudenī stātos Mejas vietā, tāpat viņa atsakās komentēt, vai, viņasprāt, Džonsona izteikumi ir islamofobiski. Skotu konservatīvās partijas līdere Ruta Dāvidsone uzskata, ka diskusijas par sejas aizsegu valkāšanu un kristiešu simbola krustiņa nēsāšanu ir “tas pats strīds, tikai ticības atšķiras”, tādēļ vajadzētu būt tiem pašiem “parametriem”, pēc kā spriest.

 

Atvainošanās neseko

Aptaujas rāda, ka 60% britu vēlētos, lai burkas publiskās vietās tiktu aizliegtas, pie tam apgalvojumam, ka burkās un nikābos ģērbtu sieviešu dēvēšana par “pastkastītēm” un “banku laupītājiem” nav rasistiska, piekrīt 66% (“Sky Data”). Tajā pašā laikā 45% aptaujāto domā, ka atvainoties tomēr vajadzētu, taču 48% – ka nevajadzētu.

Džonsons jau ir publiski paziņojis, ka neuzskata, ka viņa pienākums būtu atvainoties. Pilnīgi iespējams, ka pārliecinātais breksiteris šādi vāc sev atbalstu, lai kļūtu par nopietnāko nākamo premjera amata kandidātu. Jāatgādina, ka Džonsons ir labs Trampa draugs, varbūt viņš ir ņēmis vērā Trampa veiksmes atslēgu uzvarai vēlēšanās – “nekad neatvainoties, teikto vienmēr vēlreiz apstiprināt”. Trampa bijušais stratēģis Stīvs Banons ir teicis: “Ļauj viņiem saukt sevi par rasistu (..), valkā to kā atzinības zīmi. Jo ar katru dienu mēs paliksim spēcīgāki, bet viņi vājāki.” Šķiet, padoms atradis dzirdīgas ausis.

 

Musulmaņu viedokļi dalās

No musulmaņu puses kritika ir īpaši skarba, taču interesanti, ka ir arī aizstāvji. Tā “The Times” raksta, ka Oksfordas Islāma draudzes imams Tajs Hargejs uzskata, ka Džonsonam “nav jāatvainojas par patiesības teikšanu” un ka viņš nemaz visu nav līdz galam pateicis. Savā vēstulē laikrakstam imams apgalvo, ka Korāns neprasa valkāt burku, jo tā ir “reliģiskā ekstrēmisma un kaujinieku islāma modernās teoloģijas naidīgais komponents”.

“[Burkas valkāšana] rada drošības riskus, izsauc D vitamīna nepietiekamību, neveicina dzimumu līdztiesību un integrāciju kopienā,” saka Hargejs, kurš ir pazīstams kā biežs burkas kritizētājs, viņš arī atļauj vīriešiem un sievietēm lūgties kopā.

Tikmēr pats vaininieks kopā ar ģimeni bauda atvaļinājumu ārzemēs un, kā apgalvo viņa draugi, nebūt nav satraucies par pamatīgo traci mājās.

 

UZZIŅA

Burkas un nikāba nēsāšanas aizliegumi Eiropā

Francija no 2004. g.

Beļģija no 2011. g.

Šveice, Bulgārija no 2016. g.

Austrija no 2017. g.

Dānija no 2018. g. 1. augusta

Nīderlandē, Itālijā, Spānijā, Vācijā eksistē daļēji burkas un nikāba aizliegumi

LA.lv