Mobilā versija
+6.9°C
Lilita, Irita, Ita
Ceturtdiena, 27. oktobris, 2016
8. maijs, 2014
Drukāt

Senākais Nacionālā vēstures muzeja eksponāts pārvests uz jaunajām telpām

LNVM fotoLNVM foto

Šodien, 8. maijā, no Rīgas pils uz muzeja jauno mītni Brīvības bulvārī 32 pārveda vienu no muzeja senākajiem eksponātiem, un jau nākamnedēļ, sākot no 15. maija, to eksponēs izstādē “Dzintars – Baltijas jūras dārgakmens”, liecina ieraksts Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNMV) Facebook lapā.

Zvejnieku kapulauks pie Burtnieku ezera ir viens no lielākajiem un plašāk pētītajiem akmens laikmeta kapulaukiem Ziemeļeiropā. Tā pētniecība ar pārtraukumiem ilgusi no 1964. līdz 2009. gadam, sākotnēji arheologu Franča un Ilgas Zagorsku vadībā, vēlākajā posmā iesaistoties arī skandināvu speciālistu grupai profesora Larsa Larsona vadībā. Kapulauks ar atsegtajiem 328 apbedījumiem liecina par ilgstošu tā izmantošanu – sākot ar 7000. g. pmē. līdz pat 3000. g. pmē., bet vairāki apbedījumi attiecināmi arī uz vēlo bronzas laikmetu.

Līdzās daudziem vērtīgiem atradumiem, kapulauka izrakumos iegūtas norādes arī par dažādu periodu apģērba rotāšanas tradīcijām. Sākotnēji izmantotos dzīvnieku zobus sākot ar vidējo neolītu (4100.-2900.) aizstāja dzintara izstrādājumi.

Dzintars šajā posmā kļūst par ļoti nozīmīgu maiņas objektu. Par to liecina ne tikai dzintara izstrādājumu skaits, bet arī tā izmantošana apģērba rotāšanai. Kopumā kapulaukā iegūti ap 370 dažādi dzintara priekšmeti no 19 apbedījumiem. Nozīmīgākais starp atradumiem ir sievietes un vīrieša dubultapbedījums (316. un 317. kaps). Ar tajā atrasto dzintara izstrādājumu dažādību un skaitu tas ir unikāls visas Eiropas mērogā.

Pievienot komentāru

Psihiatrijas krēslas zona: valsts svētlaimīgā neziņā par slimu noziedznieku likteniViņi var pazust kādā spraugā, kas radusies Veselības un Tieslietu ministrijas sadarbībā. Viņi ir psihiski slimi cilvēki, kuri sava veselības stāvokļa dēļ izdarījuši noziedzīgus nodarījumus, tajā skaitā arī vardarbīgus, ar letālām sekām.
Saimniece "Liekrūzēs" pēc postošā ugunsgrēka: Esam lūzuma punktā (27)Kopš postošā ugunsgrēka Latvijā pazīstamajā saimniecībā “Lielkrūzes” pagājušas dažas dienas, taču saimniece Valentīna Dolmane atzīst – joprojām esam kā paralizēti. Saimniecība jau
Draugiem Facebook Twitter Google+