LNVM foto

Senākais Nacionālā vēstures muzeja eksponāts pārvests uz jaunajām telpām 0

Šodien, 8. maijā, no Rīgas pils uz muzeja jauno mītni Brīvības bulvārī 32 pārveda vienu no muzeja senākajiem eksponātiem, un jau nākamnedēļ, sākot no 15. maija, to eksponēs izstādē “Dzintars – Baltijas jūras dārgakmens”, liecina ieraksts Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNMV) Facebook lapā.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Zvejnieku kapulauks pie Burtnieku ezera ir viens no lielākajiem un plašāk pētītajiem akmens laikmeta kapulaukiem Ziemeļeiropā. Tā pētniecība ar pārtraukumiem ilgusi no 1964. līdz 2009. gadam, sākotnēji arheologu Franča un Ilgas Zagorsku vadībā, vēlākajā posmā iesaistoties arī skandināvu speciālistu grupai profesora Larsa Larsona vadībā. Kapulauks ar atsegtajiem 328 apbedījumiem liecina par ilgstošu tā izmantošanu – sākot ar 7000. g. pmē. līdz pat 3000. g. pmē., bet vairāki apbedījumi attiecināmi arī uz vēlo bronzas laikmetu.

Līdzās daudziem vērtīgiem atradumiem, kapulauka izrakumos iegūtas norādes arī par dažādu periodu apģērba rotāšanas tradīcijām. Sākotnēji izmantotos dzīvnieku zobus sākot ar vidējo neolītu (4100.-2900.) aizstāja dzintara izstrādājumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzintars šajā posmā kļūst par ļoti nozīmīgu maiņas objektu. Par to liecina ne tikai dzintara izstrādājumu skaits, bet arī tā izmantošana apģērba rotāšanai. Kopumā kapulaukā iegūti ap 370 dažādi dzintara priekšmeti no 19 apbedījumiem. Nozīmīgākais starp atradumiem ir sievietes un vīrieša dubultapbedījums (316. un 317. kaps). Ar tajā atrasto dzintara izstrādājumu dažādību un skaitu tas ir unikāls visas Eiropas mērogā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.