Kultūra
Mūzika

Sengaidītas tikšanās festivālā “Ad Lucem”0

Publicitātes foto

Uz trīs unikāliem koncertiem no 26. līdz 30. jūnijam aicina 17. Introvertās mākslas festivāls “Ad Lucem”. Šā gada festivālā sāksies izcilās latviešu koklētājas Laimas Jansones solokoncertu senākajā Rīgas baznīcā, unikālā pianista Marka Vellas koncertu izsmalcinātajā “Rīgas biržā” un sengaidītu tikšanos – orķestra “Sinfonietta Rīga” un čellista Metjū Bārlija kopīgo muzicēšanu koncertā Rīgas Sv. Pētera baznīcā.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 26. jūnijā festivālu atklās koklētāja Laima Jansone ar solokoncertu. Laima ir muzicējusi ar dažādu žanru mūziķiem – sākot ar popa un roka un beidzot ar džeza un akadēmiskās mūzikas pārstāvjiem. Tomēr, pēc bagātīgās pieredzes, kas iegūta, spēlējot dažādos sastāvos un žanros kopā ar visdažādākajiem instrumentiem, mūziķe atzīst: “Ilgojos atgriezties pie pirmsākuma – tīrās un neatdarināmās skaņu pasaules, ko spēj uzburt vien kokles dvēsele.” Festivāla direktore Sandra Zandberga atklāj, ko dzirdēsim atklāšanas koncertā: “Šogad speciāli festivālam Laima Jansone veido jaunu soloprogrammu, kurā mūziķe, apvienojot etnogrāfisko un mūsdienīgo, tradīciju un improvizāciju, dalīsies savas radošās pasaules bagātībā. Tas būs muzikāls ceļojums, kurā dzirdēsim mūziķes vairāku gadu laikā uzkrātās daudzveidīgās radošās darbības augļus un kurā izskanēs Laimas pašas dziļākā tiecība – atgriezties pie savas būtības.”

Mākslas muzeja “Rīgas birža” ātrijā 28. jūnijā pirmo reizi Latvijā uzstāsies unikālais nomadu pianists Marks Vella no Francijas. “Neparasti talantīgā pianista, komponista, improvizatora, lektora, izgudrotāja un producenta mākslinieciskais koncepts ir unikāls un pavisam neparasts. Komponista mūzika ir dziļa un spēcīga, un klusuma vieta tajā ir būtiska. Neatņemama Marka Vellas daiļrades sastāvdaļa ir improvizācija, tā ir viņa radītās mūzikas pamatā. Latvijā šī būs pirmā virtuozā pianista uzstāšanās, kas aizvedīs nedzirdētā un oriģinālā pianista atskaņotās mūzikas pasaulē,” stāsta S. Zandberga.

Īpašs notikums būs 30. jūnijā Rīgas Sv. Pētera baznīcā. Šogad īstenosies sen lolota iecere – virtuozā mūziķa Metjū Bārlija koncerts ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” diriģenta Normunda Šnē vadībā. Izcilie mūziķi klausītājiem sniegs neaizmirstamu muzikālo piedzīvojumu. “Gan “Sinfonietta Rīga”, gan Metjū Bārlija muzicēšanas meistarību varētu raksturot kā jauneklīguma, dzīvīgas aizrautības, nepārtraukta izzināšanas prieka un augstas profesionalitātes kvintesenci. To klausītājiem būs iespējams atklāt gan komponista sera Džona Tavenera skaņdarbā “Sargājošais plīvurs”, kas ir ierakstāms mūsu laika mūzikas lielformas darbu zelta repertuārā, gan latviešu komponista Andra Dzenīša skaņdarbā septiņiem metāla pūšaminstrumentiem un stīgu orķestrim “In Se I”,” atklāj S. Zandberga.

Starptautiskais introvertās mākslas festivāls “Ad Lucem” ieņem īpašu nišu Latvijas bagātajā kultūras norišu klāstā. “Festivāls meklē un izceļ garīgumu kā mākslas darba virsvērtību un izvirza to kā galveno mākslinieciskā izpildījuma kritēriju. Festivāls ar mākslas spēka palīdzību aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, meklēt ceļu uz pašatklāsmi un gaismu sevī. Festivāla kontekstā “garīgums” saistīts ar cilvēka dvēseles dziļāko būtību, “introverts” apzīmē spēju apzināti iedziļināties būtiskajā un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu,” teic S. Zandberga.

26. VI 20.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

28. VI 20.00 Mākslas muzeja “Rīgas birža” ātrijā

30. VI 20.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 12 – 15

Vairāk informācijas: “www.kulturmarka.lv”

LA.lv