×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
17. marts, 2016
Drukāt

Sicīlijas saulē. NEDĒĻAS FILMA: Saules apžilbinātie

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Filma no pagājušā gada Venēcijas kinofestivāla konkursa programmas – leģendārā “Baseina” iedvesmota drāma ar erotiskiem trillera elementiem, ko kameras otrā pusē izspēlē Tilda Svintone, Railfs Fainss, Dakota Džonsone un Matiass Šonerts.

Pēc operācijas rokzvaigznei Mariannei (Tilda Svintone; sākotnēji gan bija iecerēts, ka lomu spēlēs Keita Blānšeta) noteikts nerunāt, tāpēc, aizbēgusi no sabiedrības acīm uz drošu patvērumu Sicīlijā, viņa bauda dzīvi sava mīļotā Pola (Matiass Šonerts) sabiedrībā. Taču divvientulību pārtrauc viņas bijušā dzīvesbiedra Harija (Ralfs Fainss) un viņa meitas Penelopes (Dakota Džonsone) ierašanās, un – kur reiz virmojusi kaislība, tā atgriezīsies, tāpat kā tā apciemos tos, kas savstarpējo pievilkšanos, pat no visa spēka cenšoties noslēpt, nevar apturēt. Četrus pēc rakstura un pieredzes dažādos cilvēkus uz priekšu dzen Harija dzīvesprieks un ballīšu kāre, aiz rosīgas darbības, izklaidēm un bohēmas slēpjot savu emocionālo pasauli, kurā ik pa laikam iemaldās čūska – simbolisks tās atveids parādās arī Mariannes un Pola īrētajā villā, radot vieglu izbīli, kaut arī jābaidās viņiem būtu no tarakāniem savās galvās.

Lukas Gvadanjīno filma “Saules apžilbinātie” ir Sicīlijas dabas dažādības un Žaka Derē nu jau klasikai piederošā “Baseina” (1968., galvenajās lomās Romija Šnaidere, Alens Delons un Džeina Birkina) iedvesmots. Līdzībās runājot, Vidusjūras ainavas, vulkāniskais zemes segums un saulē izkaltusī flora pilnībā attiecināma uz attiecībām, kas nesaprotamā ģeometriskā figūrā salikusi šos četrus vasarniekus, kuru bezrūpībai un idillei nepienākas pat zināt par realitāti, kas atbilstoši mūsdienu sociālpolitiskajām problēmām ir saistīta ar nelegālajiem migrantiem, no kuriem ne visi sveiki un veseli izkāpj krastā. Tāpat uz šo atpūtnieku rimto ikdienu attiecināmas gastronomiskās baudas un apkārt valdošā līksmība, kuras saknes stiepjas dziļi vēsturē, kā arī, protams, kaislības, pagātnes un nākotnes vārdā upurējot savu sirdsmieru uz mīlestības altāra.

Tildas Svintones Marianne, kuru, kā aktrise pati atzinusi, viņa samiksējusi no Deivida Bovija, “The Pretenders” solistes Krisijas Haindas un P. Dž. Hārvijas, bet Rafs Saimonss ietērpis savos īpaši viņai dizainētajos un “Dior” modesnamā tapušajos apģērbos, ir šī kinostāsta galvenā varone, ap kuru riņķo apkārtējo dzīves – pat par spīti nesen veiktajai operācijai, pēc kuras viņa nedrīkst runāt, lai saudzētu un, iespējams, pat saglabātu balsi, bez kuras viņas, rokzvaigznes, karjerai pienāktu pavisam loģiskas beigas, uz ko sieviete nav gatava. Spēcīga loma, kas Svintoni jau ceturto reizi savedusi kopā ar Luku Gvadanjīno – slavenākā šī tandēma filma līdz šim ir drāma “Es esmu mīlestība” (2009), ko kā labāko ārzemju lenti nominēja “Zelta globusam”.

“Saules apžilbinātie” kļuvuši par pirmo režisora darbu, ko sava konkursa programmā paņēmis Venēcijas kinofestivāls. Un kāpēc gan ne, ja Gvadanjīno izdevies apvienot šķietami neapvienojamo: rokenrola vēsturi, popārta klasiķi Deividu Hokniju, Sicīlijas ainavas, migrācijas problēmas un vēl arī prātam nepakļaujamas kaislības, kā arī divas muzikālas epizodes, kurās savu dziedāt un dejot prasmi parāda neviens cits kā teju mūždien ieturētais Ralfs Fainss.

 

UZZIŅA:

“Saules apžilbinātie”/”A Bigger Splash”

Francija, Itālija, 2015.

Režisors: Luka Gvadanjīno

Lomās: Tilda Svintone, Matiass Šonerts, Ralfs Fainss, Dakota Džonsone

No 18. marta “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, “K Suns”, “Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+