Latvijā
Sabiedrība

Simtgades bērniem tiks pa sudraba vērdiņam10

Madonas novada iedzīvotāja, biedrības “Nigestes amatniecības nams” vadītāja Inguna Roga-Saulīte radījusi projektu, kura ietvaros katram 2018. gadā Latvijā dzimušajam bērniņam iecerēts dāvināt īpašu sudraba vērdiņu. Pirmie šogad dzimušie bērni vairākos novados “Simtgades bērnu” monētas jau saņēmuši.

Ideja projektam “Simtgades bērni” viņai radusies, Madonas dzimtsarakstu nodaļā reģistrējot savu trešo bērniņu. “Saņēmu lielisku grāmatu, dāvanu karti bērnu preču iegādei, taču, dodoties mājās, mani nepameta dīvaina sajūta, vai mazā dzīvība nav vairāk pelnījusi par šīm ikdienišķajām vajadzībām, bez kurām, protams, nevar iztikt. Iztērēto dāvanu karti un izlasīto grāmatu pats bērns neatcerēsies, taču sudraba vērdiņš būs kopā ar viņu visu mūžu. Tā tapa dāvanu komplekts – 925 proves “Sudraba vērdiņš” ozolkoka kastītē ar iededzinātu projekta zīmolu – dīgstoša ozolzīle ar Latvijas karoga lapiņām – un pavad-vēstule jaundzimušajam un viņa vecākiem – tāda dāvana, kādu es būtu vēlējusies saņemt pati,” stāsta I. Roga-Saulīte.

Vērdiņa kalšana uzticēta vietējam Madonas novada juvelierizstrādājumu uzņēmumam SIA “RARO”, bet ozolkoka kastītes izgatavo Ingunas dzīvesbiedrs Aivis Saulītis. Šobrīd biedrības “Nigestes amatniecības nams” projektā, iegādājoties dāvanu komplektus, piedalās 33 pašvaldības – Neretas, Daugavpils, Viesītes, Tērvetes, Ķeguma, Madonas, Grobiņas, Ciblas, Jaunpils, Babītes u. c., sarunas par sadarbību ar citām turpinās. Arī Amerikas latviešu apvienība (ALA) un Latviešu nacionālā apvienība Kanādā iesaistījusies šajā iniciatīvā. Lai sudraba vērdiņu saņemtu visi šogad sagaidītie bērniņi, tiek gaidīta arī citu ziedotāju palīdzība – ziedot var portālā “ziedot.lv”. Viena dāvanu komplekta izmaksas ir 10,45 eiro.

I. Roga-Saulīte informē, ka nupat pasūtīti dāvanu komplekti visiem janvārī dzimušajiem tajās pašvaldībās, kas vēl nepiedalās projektā. Februārī monētas tiks izsūtītas dzimtsarakstu nodaļām, lūdzot izziņot jaunajiem vecākiem, lai ierodas dāvanu saņemt.

“Katrs Latvijā dzimušais bērniņš mums ir ļoti svarīgs un gaidīts, katrs ir pelnījis sudraba vērdiņu. Tāpēc arī radās otrs projekts, lai bez dāvanu komplekta nepaliktu tie simtgades bērni, kuru pašvaldības nav iesaistījušās,” stāsta I. Roga-Saulīte. Proti, izveidota cita monēta – “Sudraba kamolītis” – ar uzrakstu “Darīt, dievāt, dot”, kuru iegādājoties daļa no iegūtajiem līdzekļiem tiks novirzīta “Simtgades bērnu” projektam.

“Cik sudraba vērdiņu būs nepieciešams, tas jauno vecāku rokās. Bērniem jādzimst, ja apstāsimies savā milzīgajā dzīves skrējienā, kāpjot arvien augstāk pa karjeras kāpnēm, ja padomāsim, ka mūsu tautas nākotne nav atkarīga no valdības vai citiem blakus apstākļiem, bet tikai no mums pašiem, savas ģimenes. Pirmais Latvijas prezidents – deviņu bērnu tēvs Jānis Čakste – savulaik teica: “Dodiet Latvijai bērnus!” Sekosim senču piemēram, jo mūsu pienākums kā tautai ir turpināties katrā bērnā. Mums ir jāiestājas par to!” uzsver I. Roga-Saulīte.

 

Galerijas nosaukums
LA.lv