Praktiski
Dārzs

Skaistai dobei: ar ko sadzīvo krūmrozes 16

Foto – Sandra Ruska

“Gatavojos dārzā stādīt krūmrozes, bet nezinu, ar kādiem augiem kopā tās varētu skaisti izskatīties.” RITA BURTNIEKU NOVADĀ

Rožaudzētavas “Rozītes” saimniece Daila Trubiņa iesaka ziedu karalienes stādīt kopā ar sīpolpuķēm, kas zied laikā, kamēr rozēm vēl tikai plaukst lapas (pēc sīpolaugu noziedēšanas rozes varēs netraucēti augt un kuplot).

Ļoti labi starp rozēm izskatās kaķumētras. Pašlaik stādaudzētavās ir pieejamas dažādas šķirnes – augstākas, zemākas, ar skarainākiem ziediem. Izvēle ir katra paša gaumes jautājums:

Musina jeb ķekarainā kaķumētra (Nepeta mussinii) – daudzgadīgs, dekoratīvs, ap 30 cm augsts zemsedzes augs ar zili violetiem ziediem. Apstādījumos stāda 30–40 cm attālumā citu no cita.

Sibīrijas kaķumētra (Nepeta sibirica) – 80–90 cm augsta, ar pelēkzaļām, aromātiskām lapām un gaiši violetiem ziediem. Zied no jūnija līdz septembrim. Šķirne ‘Souvenir d’ André Chaudron’ ir vidēji 45 cm augsta, ar ziliem ziediem. Stāda 20–30 cm attālumā citu no citas.

Japānas kaķumētra (Nepeta subsessilis) ‘Pink Dreams’ – ziemcietīga, 40–60 cm augsta, ar zaļām lapām un rozā ziediem. Zied no jūnija līdz augustam.

Fāsena kaķumētra (Nepeta x faassenii) – 45 cm augsta, labi pakļaujas veidošanai. Lapas ir pelēkzaļas, ziedi – lavandzili. Šķirnes: ‘Alba’ (30 cm augsta, ar matētām, zaļganpelēkām lapām, zied baltiem ziediem jūnijā–septembrī), ‘Walker’s Low’ (45 cm augsta, ar matētām, zaļām, aromātiskām lapām un ziliem ziediem), ‘Six Hills Giant’ (50 cm augsta, ar ziliem ziediem).

Dzīslainās kaķumētras (Nepeta nervosa) šķirnes: ‘Pink Cat’ (ziemcietīga, 20–30 cm augsta, ar zaļām lapām, rozā ziedi plaukst no jūlija līdz septembrim), ‘Blue Carpet’ (20–30 cm augsta, ar ziliem ziediem).

Lielziedu kaķumētra (Nepeta grandi­flora) ‘Zinser’s Giant’ – 80 cm augsta, ar zaļām, aromātiskām lapām un zilganvioletiem ziediem. Zied no jūnija līdz augustam.

Saistītie raksti

Ar rozēm vēl labi sader tādas ziemcietes kā zilo un violeto toņu salvijas. Arī tās ir dažāda augstuma, ļoti labi pārziemo, zied bagātīgi visu vasaru un izskatās krāšņākas nekā lavandas.

Izcilās salvijas (Salvia superba) šķirnes: ‘April Night’ (30 cm augstas, zilās ziedu vārpas zied ļoti agri), ‘Amethyst’ (70 cm augstas, violetrozā ziedi plaukst no jūnija līdz augustam), ‘Blaukönigin’ (60 cm augstas, ar violetziliem ziediem), ‘Caradonna’ (70 cm augstas, ar tumši violetziliem ziediem), ‘Edula Blue’ (40 cm augstas, ar ziliem ziediem), ‘Mainacht’ (70 cm augstas, ar tumši violetziliem ziediem), ‘Ostfriesland’ (30 cm augstas, ar ziliem ziediem uz spēcīgiem, taisniem kātiem).

Stādot ziemcietes vai kādas citas puķes starp rozēm, jāraugās, lai stādījums neveidojas sabiezināts un augi nenomāc dārza karalienes (tām nedrīkst trūkt saules gaismas).

LA.lv