Pasaulē
Vēsture

Skolnieks Dānijā atrod kara laika “Meseršmitu” 0

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Četrpadsmitgadīgs dāņu skolēns Daniels Kristensens, vācot materiālu skolas vēstures projektam un pārbaudot ar metāla detektoru lauku aiz savas mājas Ziemeļjitlandē, izdarījis atklājumu, kas kļuvis par sensāciju Dānijā, vēsta BBC. Kristensens atradis Otrā pasaules kara beigās notriektu nacistiskās Vācijas kara aviācijas iznīcinātāju “Messerschmitt Bf 109”, kā arī pilota mirstīgās atliekas tajā.

Sākt meklējumus Danielu pamudinājis viņa tēvs Klauss Kristensens, kurš, kad zēns paziņoja, ka jāgatavo vēstures projekts skolai, atcerējās sava tēva stāstu par vācu lidmašīnu, kas esot nogāzusies pļavā, kur viņš ganījis govis. Fermeris Kristensens attiecīgo lauku bija apstrādājis jau aptuveni 40 gadu un nekad arot tajā nebija konstatējis kādas metāla daļas, vai ko tas tādu, kas liecinātu par zem zemes esošo vraku. Tāpēc Klauss stāstu nekad nav nopietni uztvēris, jo stāstnieks mēdzis arī melst; domājis, ka pat tad, ja lidmašīna tur reiz bijusi, tās vraks sen jau kā aizvākts.

Tomēr tēvs vēlējies vienkārši ieinteresēt dēlu ar vectēva leģendu, tāpēc abi joka pēc ar aizlienētu metāldetektoru pārmeklējuši lauku. Mitrākajā vietā tas sācis intensīvi pīkstēt. Bruņojušies ar mazu ekskavatoru Kristenseni sākuši rakt. No sākumā atrastas vien nelielas metāla daļas, bet ap četru metru dziļumā vēstures interesenti nonākuši pie lidmašīnas dzinēja, munīcijas un visbeidzot pilota kombinezona un skeleta paliekām.

Kad parādījās kauli, racēja saprata, ka jāziņo policijai un vietējās varas iestādēm. Darbu pārņēma sapieri. Ieradās arī Vācijas vēstniecības pārstāvji. Noskaidrots, ka lidmašīna laukā nogāzusies 1944. gada novembrī. Kopumā atrasts ap 5000 lidmašīnas fragmentu. Atrasti pilota dokumenti, maks ar monētām, kabatas formāta Bībele un citas personīgās lietas. “Mēs neko no tā neaiztikām, tikai ielikām somā. Par to tagad parūpēsies muzejs. Es domāju, tajos papīros ir daudz informācijas,” presei bilda Klauss Kristensens.

Bojāgājušais pēc identifikācijas tiks aizvests apbedīšanai Vācijā.

Saistītie raksti
LA.lv