×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
11. oktobris, 2016
Drukāt

Lasi visu rakstu: Skolotājiem algas diena. Asaras vai prieki? (10)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Šodien lielākajā daļā skolu sāksies septembra algu izmaksa, un tad arī katrs pedagogs reāli ieraudzīs, vai jaunajā algošanas modelī viņš ir zaudētājs vai ieguvējs. Pērn gada pēdējos četros mēnešos skolotāju algām valsts atvēlēja aptuveni 112 miljonus eiro, bet šogad, stājoties spēkā jaunajam modelim, – aptuveni 116 miljonus eiro. Tātad par četriem miljoniem vairāk. Tomēr, neraugoties uz to, daudzviet runā par algu samazinājumu. Kā jūtot, ka tuvojas kārtējais skolotāju algām veltītais sašutuma vilnis, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis kopā ar ierēdņiem ceturtdien rīkoja preses konferenci, kurā sīki klāstīja, kā tiek aprēķināts finansējums (mērķdotācija) skolotāju algām, kas novirzāms katrai pašvaldībai, un ka tālāk šo naudu jau dala vietējā vara un arī izglītības iestādes vadītājs. Cita starpā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvji atzina: neraugoties uz to, ka kopējais mērķdotācijas apjoms pieaudzis, ir pašvaldības, kuras nu saņems mazāk naudas nekā līdz šim. Tādas pašvaldības gan esot tikai deviņas. Savukārt, ja skatās ne tikai uz mērķdotāciju pedagogu algām, bet valsts piešķirto finansējumu arī speciālo skolu un internātskolu uzturēšanai, redzams, ka zaudētājos jau ir 22 pašvaldības.

Uzzinot, kāds būs valsts piešķirtais finansējums pedagogu algām Ikšķiles novadā, pašvaldība pat sasauca ārkārtas sēdi, jo secināja, ka Tīnūžu pamatskolā skolotājiem nāktos iztikt tikai ar minimālo algu. Skolā, kur ir 129 skolēni un 22 skolotāji, saskaņā ar jauno finansēšanas modeli valsts apmaksā tikai 9,9 skolotāju darba slodzes. Tādā situācijā skolotāju algas samazinātos pat par 300 eiro, ja vien pašvaldība nebūtu apņēmusies tās līdzfinansēt. Taču arī lielajā Ikšķiles vidusskolā, kur skolēnu skaits šajā mācību gadā pieaudzis un kur tagad ir 900 skolēnu, skolotāju atalgojums samazinātos vidēji par 60 eiro. Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietniece Dace Kļaviņa apgalvo: lai saglabātu algas esošajā līmenī, gadā pietrūkst 141 000 eiro. Tīnūžu pamatskolā skolotāji iepriekšējā mācību gadā, strādājot 40 stundas nedēļā, mēnesī pelnījuši 1000 – 1100 eiro, bet Ikšķiles vidusskolā līdz pat 1200 eiro pirms nodokļu nomaksas. Arī līdz šim pašvaldība līdzfinansējusi skolotāju algas, piemaksājot 70 eiro uz vienu skolotāju. “Jā, algas ir diezgan lielas, bet tajā pašā laikā tā ir tikai normāla alga pedagogam,” spriež D. Kļaviņa. Saskaņā ar viņas teikto: galvenais iemesls tādam mērķdotācijas kritumam ir jaunajā finansēšanas modelī noteiktā skolēnu un skolotāju proporcija. Līdz šim Ikšķiles novadā valsts apmaksāja vienu skolotāja darba likmi uz astoņiem skolēniem, bet tagad novads ieskaitīts Pierīgas novadu grupā un nu jābūt 14 skolēniem uz vienu skolotāju. Tikmēr IZM pārstāve Līga Buceniece apgalvo, ka mērķdotācija Ikšķiles novadam nav samazināta, bet finansējuma samazinājums tieši Tīnūžu pamatskolai drīzāk saistāms ar skolēnu skaita kritumu.

Rīgā algas saruks

Par algu samazinājumu uztraucas arī galvaspilsētas skolu direktori. Rīgas 3. Valsts ģimnāzijas direktors Andris Priekulis sarēķinājis, ka viņa vadītajā skolā pedagogi pelnīs par 70 – 90 eiro mazāk nekā līdz šim. Līdzīga situācija esot arī citās Rīgas skolās. A. Priekulis algas samazinājumā vaino arī jauno skolēnu un skolotāju proporciju. Kā zināms, Rīgā vienu skolotāja likmi valsts apmaksā tagad uz 16,5 skolēniem.

Rīgas domes pārstāve Indra Vilde teic, ka Rīgā skolotāju algas izmaksās šīs nedēļas pirmajā pusē. Taču aprēķini jau veikti un skaidrs, ka daļai pedagogu algas saruks. Kāpēc tā, ja Rīgai kopumā mērķdotācija skolotāju algām pieaugs, pagaidām nav skaidrs. Pašvaldība sola sniegt detalizētu skaidrojumu tikai 17. oktobrī.

Par protestiem vēl spriedīs

Tikmēr Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks atzīst: kaut arī nedaudz, tomēr valsts finansējums skolotāju algām novadā pieaug. Gan ne visiem pedagogiem. Tā kā mainījusies sistēma, pēc kuras rēķina skolotāju slodzi, divām trešdaļām novada pedagogu algas pieaugs, bet vienai – samazināsies. Turklāt pat vienā skolā daļai skolotāju algas var pieaug, bet citiem sarukt. “Algas var pieaugt vai samazināties par 10 – 100 eiro,” saka G. Libeks. Tā kā pašvaldībā ir gan mazākas, gan lielākas skolas, tās turpina pārdalīt valsts piešķirto finansējumu skolotāju algām par labu mazajām skolām, kam piešķir arī līdzfinansējumu no pašvaldības. Kopējais satraukums par algu samazinājumu viņam šķiet neizprotams, jo “principā taču pārsvarā algām vajadzētu pieaugt, nevis sarukt”.

Preiļu novads ir viens no tiem, kur mērķdotācija saruks arī saskaņā ar IZM datiem. Preiļu izglītības pārvaldes vadītājs Andrejs Zagorskis lēš, ka tas noticis gan skolēnu skaita samazinājuma dēļ, gan tāpēc, ka Preiļu pilsētai nu jābūt augstākai skolēnu un skolotāju skaita attiecībai. Viņš teic, ka tāpat kā līdz šim pašvaldībai nāksies pārdalīt finansējumu par labu mazākajām skolām un arī līdzfinansēt tās no pašvaldības budžeta. Daļai skolotāju nu vairs nesanāks pilna slodze, jo 30 stundas nedēļā nelielās skolās tie vairs nevar savākt. Kā zināms, iepriekš pilna slodze bija 21 kontaktstunda.

Visās aptaujātajās pašvaldībās atzīst: lielākie ieguvēji no jaunās skolotāju algu reformas ir pirmsskolas pedagogi. Lielākā daļā pašvaldību rasta iespēja algas palielināt.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētājai Ingai Vanagai vēl neesot skaidrības, kāds būs pedagogu kopējais noskaņojums. Par to, kā reaģēt uz jaunajām algām, LIZDA padome lemšot tikai 19. oktobrī.

UZZIŅA

Zemākā alga – 680 eiro

Jaunajā skolotāju algu modelī pedagoga zemākā pieļaujamā darba algas likme mēnesī par 30 stundu darbu nedēļā ir 680 eiro. Valsts piešķir arī naudu piemaksām 13,5% apmērā no darba samaksai aprēķinātās mērķdotācijas.

Salīdzinot ar pagājušā gada mērķdotāciju skolotāju algām, šā gada septembrī tā sarukusi deviņām pašvaldībām: Vārkavas novadam -6,7%, Pārgaujas novadam -4,8%, Rucavas novadam -5,1%, Preiļu novadam -3,8 %, Babītes novadam -2,3%, Vecpiebalgas novadam -2,1%, Saulkrastu novadam – 1,9%, Cēsu novadam -1,2%, Ludzas novadam -0,6%.

Algas_5

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Tas ir eksperiments ar skolotājiem, varbūt pat zinātniski pamatots. Nav šaubu, ka skolotāji kā vienmēr paklaigās (varbūt padziedās) un norims. Tālāk sekos turpinājums ar kārtējo algu reformas reformu.

 2. Latvija ir neizdevusies valsts priekš nepolitikāņiem un pie varas neesošajiem Atbildēt

  Latvijas armijas karavīriem jāsamazina algu – jāmaksā tikai par kontaktstundām ar pretinieku! Tas, ka trenējas – par to nav jāmaksā. Jo arī skolotājiem nemaksā, ka viņi trenējas un gatavojas “kaujai” ar skolēniem.
  Arī policistiem jāmaksā tikai par kontaktstundām, kas pavadītas saskarē ar noziedznieku. Arī ugunsdzēsējiem – jāmaksā tikai par tām kontakta stundām, kas veltītas ugunsgrēka dzēšanas un glābšanas darbiem.

 3. IZM nekaunību un cietsirdību nav iespējams komentēt, tikai nožēlot. No paša sākuma uzdevu viņiem jautājumu- kāpēc runājāt par to CIK maksās, nevis PAR KO maksās. Mani interesē tā aizberga (skolotāja darba daļa), kas joprojām kā akmens paliek skolotājam uz kakla, un no kuras IZM kā SUPERKONTROLĒJOŠA IESTĀDE (pretīgi, bet jāsalīdzina ar Ziemeļkoreju) nedomā atkāpties, jo tad tā vispār nebūtu vajadzīga.

 4. Pirmsskolas skolotāja Atbildēt

  Pirmsskolas pedagogiem pielika stundas un atalgojums tas pats, rēķinot darba stundas. Pirmsskolā nav starpbrīžu un brīvlaiku, kas ir skolotājiem. Dienā 7 – 8 kontaktstundas, bez starpbrīža.

 5. Tas viss atgādina senu anekdoti:
  -Mēs cēlām, cēlām-un beidzot uzcēlām!
  _Mahmud-aizdedzini!
  Kārtējais brāķis neskaitāmo IZM brāķu vidū! Bet to jau varēja paredzēt. Labāk jau neko nebūtu darījuši, nevis izcūkojuši gadiem ilgi solīto.
  Vai Ministru Prezidents tomēr nevarētu lemt par pilnīgi nespējīga ministra demisijas pieprasīšanu? Jeb vai jāgaida streiki?

 6. Jau sen vairs nav vēlēšanās izteikties par skolotāju jautājumu. Un tomēr nevaru šoreiz vairs paklusēt. Diemžēl Latvijas politika ir iedomu spēle bērnu smilšu kastē, jo tur labi jūtas tie, kas pirmie kastē iekšā. Var mest un sviest uz visām pusēm, maz cerību, kādam izdosies ielaisties, – acis aizbērs.
  Nespēja, neprasme, nevēlēšanās vai apzināta kaitniecība, paslēpta zem partiju peripetijām, skar mūsu ikdienu. Kāds gailis, vista vai tītars pēkšņi paziņo, ka viņš nu gan zina, kas jādara, lai dzīvi mainītu un tos, kuri izēduši sili tukšu, padzītu.
  Eju pa ministriju gaiteņiem un sastopu kustīgās bildes – nozarē absolūti nezināmas un nedzirdētas.
  Sabiedrība nav mierā,bet tiem ,kuri saucas ierēdņi, atbildes vienmēr gatavas.
  IZM RUNĀ TIK UN RUNĀ PILNĪGĀ BEZJĒGĀ. Paturpināšu vēlāk.

 7. Velns parāvis! Kas notiek šai valstī? Nu, reāli krata!!! Nekam nav naudas, sūdi smeļas mutē – priekš skolotājiem nav, mediķiem nav, slimajiem nav, zālēm nav, pensionāriem nav, nekam nav, nodokļi jāceļ utt. Bet, kā sev pacelt algas, saņemt prēmijas – tā viss notiek, viss ir un atrodas! Kā vispār sirdsapziņa un rokas nenotrīc – saņemt šādas naudas un pielikumus – zinot, kas notiek valstī, kā dzīvo tauta!?
  Šadurskis saka, ka skolotāji saņem tik maz jo redz iedzīvotāju skaits ir samazinājies un ir maz skolēnu. Ziniet, Šadurska kungs! Es domāju, ka Jums – visiem kundziņiem arī takā būtu stipri, stipri jāsamazina algas – JO VASTĪ ir katastrofāli samazinājies iedzīvotāju skaits!!!!!! Bet Jums kaut kā otrādāk! Jo mazāk šeit paliek iedzīvotāju – jo jums aldziņas un prēmijas paliek aizvien lielākas!!! 60% iedzīvotāju dzīvo uz minimālajām algām vai pat mazāk, nevar maksāt soc. nodokļus – jo visur formē tik par mikrouzņēmējiem vai pašnodarbinātajiem! Bet kundziņiem tik pa maz, tik pa maz, tik pa maz…
  Izdzimteņi.

 8. darba stundu nedēļa vai kontaktstundu nedēļa? – žurnālisti, iemācieties vienreiz atšķirību un tā arī rakstiet – 40 stundu nedēļa un 1000 eiro alga (iespējams pirms nodokļiem) – nav nevienam, ir – 40 kontaktstundas – tās ir 8 novadītas mācību stundas dienā x5, un tā visu laiku – jūs vispār saprotiet kāda tā ir slodze? + mājas darbu pārbaude un gatavošanās stundai….

 9. Piešķirtās mērķdotācijas līdz skolotājaiem nenonāk. Kur paliek?

Draugiem Facebook Twitter Google+