Latvijā
Kriminālziņas

Slepkavo, atriebjoties un aizstāvoties. Pat tiesnesis juta līdzi…6


Apsūdzētais Broņislavs tiesā. Foto – Artis Drēziņš
Apsūdzētais Broņislavs tiesā. Foto – Artis Drēziņš
Apsūdzētais Broņislavs tiesā. Foto – Artis Drēziņš

Pagājušajā nedēļā Latgales tiesās tika spriesta tiesa divās slepkavības lietās. Tas notika ātri, burtiski stundas laikā: bez pierādījumu pārbaudes, jo apsūdzētie savu vainu atzina un nožēloja. Vēl abas lietas vienoja tas, ka varas darbi tika izdarīti atriebjoties un aizstāvoties. Tas mazināja soda bardzību, taču neattaisnoja. Turklāt viss bija noticis alkohola reibumā.

Pat tiesnesis slepkavam juta līdzi

Daugavpils tiesā apsūdzētajam juta līdzi ne tikai advokāte Ivita Beļa (viņa pēc savas aizstāvības runas pat apraudājās), bet arī tiesnesis Arvīds Ozerskis un pat prokurore Aina Uzoliņa, kura minēja, ka noslepkavotā rīkojusies prettiesiski, tomēr sešu gadu cietumsodu apsūdzētajam jāprasot, tur neko nevarot darīt…

4. janvārī Dagdas novada Andzeļu pagastā 70 gadus vecais Broņislavs kopā ar sievu dzēra. Pēc konflikta vīrs ne mazāk kā trīs reizes iesitis sievai ar cirvi pa galvu un pēc tam sasējis kājas un izvilcis no mājas. Tad Broņislavs aizgājis pie kaimiņiem un izstāstījis, ko izdarījis. Izsauca policiju un neatliekamo medicīnisko palīdzību. Uz sejas Broņislavam konstatēja skrāpējumus, viņš policijai liecināja, ka sieva viņam uzbrukusi un sniegusies arī pēc naža.

Tiesnesis deva vārdu apsūdzētajam, lai tas pastāsta par notikušo un sevi.

“Nelabi dzīvojām. Lamājāmies. Tas nelabums sakrājās, un es paķēru cirvi. Visu mūžu esmu strādājis,” Broņislavs nebija daudzvārdīgs.

“Kā cilvēks jūs saprotu, bet ko tad dzīvojāt kopā? Sods ir bargs: no pieciem līdz divdesmit gadiem. Vajadzēja padomāt, iekams darījāt,” teica tiesnesis.

“Tas bija viens mirklis,” sacīja apsūdzētais.

“Diemžēl tā ir, ļoti ātri tādas lietas notiek,” piebilda tiesnesis.

Advokāte savā runā uzsvēra, ka Broņislavs iepriekš nav bijis ne administratīvi, ne krimināli sodīts. Kā uzzinājusi pagasta pārvaldē un no iedzīvotājiem, Broņislavs vairākkārt no sievas fiziski cietis, tikuši pat izsisti zobi, un viņš gulējis slimnīcā, taču policijā par dzīvesbiedri nav sūdzējies. Lietojis alkoholu, taču likumus nav pārkāpis. Probācijas dienests būtu gatavs veikt apsūdzētā uzraudzību, ja viņam tiktu piespriests nosacīts sods, ko lūdza advokāte. Tāpat viņa norādīja, ka Broņislavs ir cienījamā vecumā un ar veselības problēmām, ļoti pārdzīvo notikušo. Pēc būtības palicis viens pasaulē: apglabājis divus dēlus, bet ar meitu kontaktu neesot.

Tiesnesis apsūdzētajam piesprieda iespējamo mazāko sodu: piecus gadus cietumā. Soda termiņā ieskaitīts apcietinājumā pavadītais laiks kopš 4. janvāra.

Upuris izprovocēja

Alkohols tika lietots arī 17. februārī kādā dzīvoklī Ugunsdzēsēju ielā Viļānos. 30 gadus vecais Sergejs iedzēra kopā ar savu paziņu Kasparu un tēvu Borisu. Kā pēc tam policijā liecināja dzīvi palikušie, bijis strīds, kura laikā Kaspars Sergejam iesitis ar šampanieša pudeli pa galvu un ar nazi nodarījis vieglus miesas bojājumus Borisam. Strīds pierimis, un Boriss aizgājis gulēt, ar Kasparu nolemjot, ka abi izrunāšoties, kad būs izgulējušies. Savukārt Kaspars ar Sergeju palikuši nomodā un turpinājuši malkot grādīgos dzērienus. Strīds uzvirmojis no jauna, un Sergejs ne mazāk kā deviņas reizes iedūris Kasparam ar nazi krūtīs un vēderā.

“Grasījos iet mazgāt no pudeles sitiena asiņaino galvu, kad Kaspars atvēzējās ar dūri un vēl sliecās pēc naža. Sapratu, ka mana dzīvība ir briesmās un nolēmu uzbrukt pirmais. Cik reižu iedūru, neatceros,” tiesā Ludzā teica Sergejs. Jaunais vīrietis savulaik ir divreiz krimināli tiesāts, pēdējo reizi pirms desmit gadiem, kad grupā laupījis, lai iegūtu naudu alkoholam, – par to notiesāts uz trijiem gadiem un diviem mēnešiem cietumā. Pēc tam dzīvojis normāli. Sevi par alkoholiķi neuzskata, apzinās, ka dzert ir slikti un tā rezultātā var kļūt agresīvs. Finansiāli nodrošināts. Pirms apcietinājuma strādājis meliorācijā un pelnījis 500 – 600 eiro mēnesī.

Pēdējā vārdā Sergejs lūdza viņu bargi nesodīt, jo nožēlojot nodarīto, gribot pēc atgriešanās no cietuma vēl tēvu redzēt un izveidot normālu ģimeni ar bērniem. Pēdējos sešus gadus dzīvojis ar civilsievu režīmā “darbs – mājas – darbs”.

Tāpat kā tiesā Daugavpilī arī Ludzā prokurore Oksana Baško kā vainu mīkstinošu apstākli minēja upura prettiesisko darbību, tomēr prasīja desmit gadu cietumsodu. Advokāte Ilze Grolmusa piedāvāja piecus gadus, uzsverot ka notikusi vai nu atriebība par nodarīto, vai aizstāvība. Tiesnese Silvija Saleniece lēma par deviņiem gadiem.

LA.lv