×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. marts, 2012
Drukāt

Šobrīd Latvijā sasniegts zemākais dzimstības līmenis

zidainis_gul

Šobrīd sasniegts zemākais dzimstības līmenis, kāds Latvijā vēsturiski novērots – vidēji vienai sievietei dzimst 1,1 bērns, pirmdien vēsta laikraksts “Neatkarīgā”.

Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes statistikas un demogrāfijas katedras vadītājs Pēteris Zvidriņš laikrakstam skaidro, ka vēl pirms 25 gadiem tā nebija. “80.gadu beigās dzimstība bija diezgan lielos plusos. Salīdzinājumam: 1986./1987.gadā dzimušo skaits bija 42 000, 2011.gadā – 18 000,” sacīja demogrāfs.

90.gados situācija pavērsās uz slikto pusi – saruka dzimstība, palielinājās mirstība un mūža garums samazinājās. Tam bija pietiekami daudz iemeslu – spriedze sabiedrībā, bankas bankrotēja, haoss ekonomikā. Iedzīvotāju skaita kritumu ietekmēja arī Padomju armijas vīru un viņu ģimeņu aizbraukšana, kas vienā gadā samazināja iedzīvotāju skaitu par 54 tūkstošiem.

“Šā gadsimta sākumā dzimstības rādītāji sāka kāpt, bet tad sākās krīze, un atkal – kritums. Nu esam atsviesti viszemākajā punktā, kāds Latvijā vēsturiski ir novērots – vidēji uz vienu sievieti dzimst 1,1 bērns. Paaudžu nomaiņa noris vien 60% apjomā,” brīdina Zvidriņš.

Viņš piebilst, ka cilvēku skaits sarūk ne tikai dabiskās atražošanās nepietiekamības, bet arī migrācijas dēļ.

“Lielāko deficītu rada emigrācija. Tā ir kļuvusi par mūsu valsts galveno demogrāfisko, sociālo, ekonomisko un politisko problēmu,” secina profesors.

Skarbus vārdus Latvijas valdībai par demogrāfijas problēmu nerisināšanu velta Starptautiskās migrācijas organizācijas biroja vadītājs Ilmārs Mežs. Viņa aprēķini rāda – ja valdība neko nedarīs šajā lietā, Latvijas iedzīvotāju skaits pēc četrām paaudzēm būs labi ja 0,5 miljoni.

Latvijā aktuāls ir jautājums par demogrāfisko situāciju un to, kā veicināt dzimstību, jo pēdējos gados Latvijas iedzīvotāju skaits samazinās gan emigrācijas dēļ, gan tamdēļ, ka iedzīvotāju mirstība pārsniedz dzimstību. Viens no populārākajiem instrumentiem dzimstības veicināšanai no dažādu organizāciju puses tiek minēts pabalstu palielināšana vecākiem.

Saskaņā ar 2011.gada tautas skaitīšanas datiem, Latvijas iedzīvotāju skaits kopš 2000.gada tautas skaitīšanas samazinājies par 13% un 2011.gada 1.martā bija 2 067 887. Tā kā iedzīvotāju mirstība visā laikposmā kopš iepriekšējās tautas skaitīšanas ir bijusi lielāka salīdzinājumā ar jaundzimušos skaitu, rezultātā iedzīvotāju skaits šī faktora dēļ ir samazinājies par 119 tūkstošiem, bet starptautiskās emigrācijas ietekmē – par 190 tūkstošiem cilvēku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+