Latvijā
Sabiedrība

Šoferis sašutis! Citu neizdarības dēļ nevar nomaksāt ceļu nodevu 0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto Reuters/Scanpix/LETA

Kravas automašīnas šoferis sašutis, ka interneta vietne, kurā samaksājama obligātā nodeva par autoceļu izmantošanu, nedarbojas. Problēma paralizē šofera darbu, jo bez vinjetes nedrīkst pārvietoties pa valsts un reģionālas nozīmes ceļiem, vēstīja TV3 raidījums “Bez Tabu”.

Ainārs ir uzņēmējs, nodarbojas ar automašīnu evakuēšanu visā Latvijā, pat ārpus mūsu valsts robežām. Tā kā Aināra darba automašīnas pilna masa pārsniedz 3000 kilogramus, godprātīgi maksā autoceļu lietošanas nodevu par Latvijas galveno un reģionālo autoceļu izmantošanu.

“Gadā maksāju ap tūkstoti eiro. Varbūt pat vairāk. Ko darīt? Man ir jāpadalās ar savu valsti, jāciena tā. Šaubu nav!” par izmaksām un attieksmi stāsta Ainārs.

Vinjeti Ainārs iegādājas interneta vietnē “lvvignette.eu”. Tajā samaksāt nodevu var pats vai degvielas uzpildes stacijās (DUS), ar to darbinieku starpniecību. Pēdējā laikā vīrietis uzticas DUS servisam.

Šī gada 2. janvārī beidzās Aināra iegādātās vinjetes termiņš, līdz ar to, lai varētu turpināt evakuēt automašīnas, Ainārs devies uz DUS Rīgā, kur vēlējās iegādāties jaunu. Arī DUS darbinieki lieto šo pašu “lvvignette.eu” interneta vietni, lai klientiem pieteiktu vinjetes.

“3. janvārī vēlējos iegādāties vinjeti. Benzīntankā operators 10-15 minūtes lielām acīm skatījās ekrānā un teica, ka nevar nekā palīdzēt. Teica, ka sistēma nobrukusi. Atdeva atpakaļ tehnisko pasi. Vinjete man bija beigusies, bet todien bija jābrauc uz Ventspili, kur gaidīja klients, bet nevarēju nekur tālāk doties,” stāsta Ainārs.
Apzinoties, ka laiks ir nauda, jo klients gaida Ventspilī, Ainārs zvanījis uz vietnē “lvvignette.eu” norādīto tālruņa numuru.

“CSDD pārstāvis man teica, lai gaidu, nekā nevar palīdzēt. Viņi paralizēja manu darbu. Mani taču gaidīja klients. Es labprātīgi un godīgi gribēju samaksāt nodevu, bet tas nebija iespējams,” sašutis ir Ainārs.

kāma
Vēlāk vīrietis sazvanījis Valsts policiju, lai saprastu, vai drīkst doties svarīgajās darba darīšanās pie autoevakuatora stūres. Sazvanītais likumsargs esot izpratis nepatīkamo situāciju, tomēr norādījis, ka braukt ar kravas auto pa ceļiem, kuri pieprasa vinjeti, ir aizliegts. Tāpat likumsargs brīdinājis: ja Aināra vadīto auto apstādinās policija, būs jāmaksā bargs sods.

Par vinjetēm iekasētā nauda nonāk ceļu budžetā, tās iztērēšanu citiem mērķiem nepieļauj likums.

Sodi par braukšanu bez vinjetes ir vērā ņemami: gadījumos, ja nav samaksāta pareiza summa (apmaksāta nepareizā kategorija), transportlīdzekļa vadītājam jāšķiras no 60 līdz 200 eiro, bet pārvadātājam no 300 līdz 500 eiro. Ja nav samaksāts vispār, tad vadītājam jārēķinās ar krietni lielāku sodu – no 100 līdz 360 eiro, bet pārvadātājam – no 500 līdz pat 1000 eiro.

Mājaslapu “lvvignette.eu” , kurā iegādājamas vinjetes, uzturētāja ir Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD), kuras pārstāve Ieva Bērziņa teic, ka sistēmas pauzes bijusi saistīta ar nepieciešamību veikt uzlabojumus.

“Sistēma nenobruka. Mēs gribējām izveidot jaunāku, ērtāku sistēmu, lai to varētu ērti lietot arī mobilajās aplikācijās. Mājaslapa tika piemērota mobilajai aplikācijai. Pamatplatformās un pamatkategorijās sistēma sāka darboties pēc divām, trim minūtēm.
Tomēr, pārliekot jauno sistēmu, protams, gadījās problēmjautājumi. Problēmas skāra vienu, ceturto emisijas klasi. Tajā bija lielāks restarta laiks – pusstunda,” stāsta CSDD pārstāve I. Bērziņa.

Ainārs gan apgalvo, ka pie DUS dežūrējis aptuveni pusotru stundu, līdz beidzot izdevies iegādāties vinjeti.

Vairāk pievienotajā video:

LA.lv