Šokolādes pārvērtības 0

Ja mājās ir kaut viena mazā šokolādes tāfelīte, varat uzburt pasakaini skaistus dekorus un jebkuru visvienkāršāko kēksiņu pārvērst mākslas darbā!

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Šokolāde ir ne vien aromātiska un garda, bet arī sniedz enerģiju un tonusu. Cik daudz odu sarakstīts šim izcilajam saldumam, kurš reti kādu atstāj vienaldzīgu! Kulinārijā šokolādi var brīnišķīgi izmantot garšas akcentiņam. Piemēram, gatavot veselīgos ķirbju kēksiņus, tiem pāri plānā kārtiņā pārsmērē izkausētu rūgto šokolādi – sanāk izcils gardums, ķirbju sulīgums perfekti harmonē ar saldrūgtās šokolādes garšas niansēm. Veltot mazliet vairāk laika, no šokolādes var viegli pagatavot interesantus dekorus, zīmēt ornamentus.

 

Glazūra

Ir divi veidi, kā pagatavot šokolādes glazūru – viens, izmantojot tikai šokolādi, kuru speciāli norūda, lai tā pēc izkausēšanas un sacietēšanas joprojām būtu spīdīga. Otrs – pievienojot saldo krējumu un sviestu un iegūstot biezu masu, sauktu par šokolādes sviesta krēmu, kuru pēc atdzišanas var izmantot arī kā glazūru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šokolādi kausē tikai ūdens peldē, bet arī tad tā pēc sastingšanas reizēm paliek it kā ar bālu sarmu pārklāta. Vieni saka, ka vainojama šokolādes kvalitāte, bet lielākoties ir cita vaina – tā nav norūdīta.

Konditoru valodā tā saucas temperēšana, proti, divas trešdaļas šokolādes izkausē ūdens peldē līdz +45 °C, tad trauku izņem no ūdens, pievieno atlikušo trešdaļu un vienmērīgi maisa, līdz visa ir izkususi. Ja izdarīts pareizi, šokolāde tikmēr ir atdzisusi līdz +32 °C un ir pietiekami norūdīta, lai atdziestot paliktu kārdinoši spīdīga. Šādu izkausētu šokolādi var izmantot gan glazūrām, gan dekoru pagatavošanai.

Mazliet sarežģītāk ir pagatavot šokolādes sviesta krēmu. Jārēķina, – lai iegūtu 200 gramus šī krēma, vajag 125 gramus rūgtās šokolādes, ēdamkaroti sviesta un 80 ml 35 % saldā krējuma. Katliņā uzsilda saldo krējumu un izkausē tajā sviestu, uzsilda līdz +70 °C, noņem no uguns un tad pievieno sakapātu šokolādi. Lēnām maisa, līdz visa izkususi. Ja krēms domāts glazūrai, to nekuļ, bet, ja ir vēlme pildīt kūkas, tad sakuļ, līdz kļūst gaisīgs (bet tad tas ātri jāizlieto, citādi paliek ciets!). Šīs krēms, kamēr silts, ļoti labi garšo, pārliets saldējuma bumbām. Ja masu patur 1 – 2 stundas istabas temperatūrā, tā paliek biezāka. Ja nepieciešama vēl biezāka konsistence, var uz stundu ielikt ledusskapī, tikai ik pa brīdim jāapmaisa.

 

Ornamenti


Kad šokolāde pareizi izkausēta, to iepilda plastmasas konditorejas maisiņā vai paša sagatavotā tūtiņā, nogriež tai galu un uz izklāta cepamā papīra zīmē dažādus ornamentus (skat. foto).

Vēlams cepamo papīru jau laikus nolikt iztaisnoties, lai nav speciāli jāpiedomā, ar ko nospriegot tām malas.

Sākumā ir grūti ornamentu izzīmēt perfekti, jo jāiemanās, cik stipri spiest, lai līnijas iznāktu vienāda biezuma, plūdenas. Jāraugās arī, lai zīmējums nebūtu pārāk smalks (vismaz 2 – 3 mm biezi) un lai iznāktu pietiekami kompakts, citādi, noņemot sastingušo šokolādes masu, kāda garāka aste var nolūzt un palikt uz cepamā papīra.

Reklāma
Reklāma

Ar šiem ornamentiem var dekorēt tortes, kēksiņus. Šādi var pagatavot arī jubilāra dzimšana dienas skaitļus vai vārda dienas gaviļnieka vārdu.

Apakšā der uzzīmēt garākas kājas, lai varētu vertikāli iestiprināt tortē.

 

Vilnīši

Ļoti efektīvi izskatās, ja ornaments ir it kā saviļņojies. Tādu pagatavot ir vienkāršāk, nekā šķiet. Vispirms savelk līnijas uz vienu pusi, tad pretēji, veidojot taisnstūrveida režģi (skat. foto). Cepamo papīru, uz kā tas izklāts, noliek uz šauras pudeles vai mīklas ruļļa, lai masa tā sastingst. Iznāk ļoti skaisti viļņaini dekori. Tos var izmantot tortēm vai vienkārši kā sarullējušos lapu, kurā salikt augļus un pārrasināt ar šokolādi. Izskatās ļoti izsmalcināti.

 

 

 

 

 

 

 

Groziņi un kēksiņi


No izkausētas šokolādes var pagatavot šokolādes groziņus vai kēksu formiņas. Lai pagatavotu groziņus, kādas pudeles korķa galu vai mīklas ruļļa kātu aptin ar foliju (ja ir ļoti plāna, kāda mūsdienās mēdz būt, liek dubultā) un iemērc to izkausētā šokolādē. Tad novelk no pamatnes un noliek uz cepamā papīra sastingt. Foliju pēc tam saburza un uzmanīgi izņem no šokolādes veidnes. Iznāk skaists trauciņš ar nevienādām malām, kurā var sapildīt putukrējuma – biezpiena masu vai kādu gardu krēmu un pasniegt kā uzkodu aukstajā galdā. Ļoti dekoratīvi un eleganti!

Daudz vienkāršāks variants ir no iekšpuses apsmērēt mazo silikona kēksa formiņu ar biezu šokolādes kārtu, atstāt sastingt un tad uzmanīgi izņemt. Šādos trauciņos var pildīt krēmu un pārkaisīt ar riekstiem, vai vienkārši sapildīt putukrējumu un izrotāt ar ogām.

 

 

 

 

 

SVARĪGI

• Kausējot šokolādi, tā nedrīkst nonākt saskarē ar mitrumu, jo tad var kļūt graudaina. Karsējot jāizvairās ne tikai no ūdens, bet arī no tvaika!

• Laika trūkuma dēļ nekad nemēģiniet šokolādes dekorus dzesēt ledusskapī, tie paliek bāli un zaudē savu izskatu! Patiesībā tie ļoti labi sastingst istabas temperatūrā, vajag tikai mazliet pacietības.

• Ar visiem šokolādes krēma dekoriem nevar strādāt karstā virtuvē, it sevišķi, ja vēl kuras plīts, un tos nevar arī turēt rokās, jāizmanto darba virsma!

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.