Mobilā versija
+6.8°C
Gunārs, Vladimirs, Gunis
Ceturtdiena, 8. decembris, 2016
19. janvāris, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Eiropā nesaprot konfliktu starp sunnītu un šiītu islāma novirzieniem (8)

Lorencs

Juris Lorencs

Austrumi ciena spēku un stingru roku. Šķiet, tieši pēc šāda principa vadījās Saūda Arābijas vadība, pašā gada sākumā izpildot nāves sodu 47 terorismā apsūdzētiem nemierniekiem. Sodīto vidū bija arī daži šiītu islāma novirziena garīdznieki, kas izraisīja plašus protestus Irānā, Bahreinā un valstīs ar lielu šiītu minoritāti. Sekas – izdemolēta Saūda Arābijas vēstniecība Irānas galvaspilsētā Teherānā, vairākas arābu valstis sarāvušas diplomātiskas attiecības ar Irānu.

Izskatās, ka patiesais nāves sodu izpildes mērķis bija izprovocēt Irānu uz kādiem pārsteidzīgiem, nepārdomātiem soļiem, kas vismaz uz laiku saglabātu šai valstij uzliktās sankcijas. Tomēr tas nenotika, un 17. janvārī ES un ASV paziņoja par sankciju atcelšanu. Tā ir slikta ziņa naftas eksportētājvalstīm, pirmām kārtām jau Saūda Arābijai un Krievijai. Jau tā pārpildītajā tirgū sāks ieplūst Irānas nafta, kas “melnā zelta” cenu pazeminās vēl vairāk.

Eiropai šis konflikts šķiet nepieņemams, nesaprotams un bezatbildīgs. Nepieņemami ir masveidīgie nāves sodi, ko Sauda Arābijā parasti izpilda ar galvas nociršanu. “Vecajā kontinentā”, kur reliģiskie kari ir sena pagātne, nesaprotams šķiet pats konflikta cēlonis starp sunnītu un šiītu islāma novirzieniem. Vēl jo vairāk tāpēc, ka to galvenā atšķirība mums šķiet pavisam maznozīmīga – sunnīti savus garīgos līderus ievēl, savukārt šiītu islāmā tam obligāti jābūt kādam no pravieša Muhameda pēctečiem.

Savukārt bezatbildīgs šis konflikts ir tāpēc, ka tas traucē miera procesam Sīrijā. Pašreizējā pilsoņu karā Irāna atbalsta Sīrijas prezidentu Asadu, kamēr Saūda Arābija un citas Persijas līča valstis – opozīcijā esošos nemierniekus. Tikmēr visi pieteikuši karu “Islāma valstij”. Problēmu mezgls šajā nemiera plosītajā zemē tikai savilksies ciešāk.

Ja, nedod Dievs, izcelsies karš starp Irānu un Saūda Arābiju, konflikts var ātri izplatīties. Visvairāk cietīs vienkāršie cilvēki, noteikti palielināsies bēgļu plūdi uz Eiropu ar visām izrietošajām sekām.

Bet būs arī ieguvēji. Pirmkārt, tie būs naftas eksportētāji – izņemot, protams, kara laikā no Indijas okeāna nošķirtās Persijas līča monarhijas. Celsies naftas un līdz ar to arī degvielas cenas, kas var izrādīties īsts glābšanas riņķis grimstošajai Krievijas ekonomikai. Naudu savā makā varēs skaitīt arī ieroču ražotāji.

Ieguvēja būs arī pēdējā laikā krietni paplucinātā “Islāma valsts”, jo pasaule būs aizņemta ar jau pavisam cita mēroga problēmām. Savu izdevību nepalaidīs garām Izraēla. Tikmēr ASV senators Rons Džonsons jau brīdinājis pasauli, ka pašreizējā situācijā Saūda Arābija varot mēģināt nopirkt atombumbu no Pakistānas.

Izskatās, ka tuvākajos gados mums būs jābūt gataviem negaidītiem un smagiem pārbaudījumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Nabaga Jevropai jasledz robezas un viss.Lai tie muslimi vaaras sava sula un ja netiek gala, lai sauc savu allahu paliga.Un jau atvilkusos jasedina kugos un jarauj atpakal.90% jau tur armijas vecuma teevini, kam savu energiju nav kur grust.
  Nav ko list svesa baznica ar savu dziesmu gramatu,mana jauniba teica-“Nelien, kur divi cigaini(Piedodiet, romiesi)kaujas, tie sametisies uz vienu roku, un tev pa purnu saliks.To katrs mulkis saprot.

 2. Savu izdevību nepalaidīs garām Izraēla.
  ————
  Kas par izdevību? Irānas – Saūda Arābijas konflikta gadījumā Izraēla ir Saūda Arābijas sabiedrotā.

  Pretēji tam, ko sarakstījis autors, naftas cena necelsies vai tajā reģionā izceltos kaŗš starp Irānu un Saūda Arābiju vai nē. Naftas tirgus nogāzās, jo ASV piedzīvoja jaunu naftas ieguves revolūciju, kas radās dēļ jaunām naftas ieguves tehnoloģijām. Tad kad ASV tiks galā ar milzīgajām fracking naftas rezervēm sauszemē, tā ķersies pie naftas jūŗā. Tas ir uz ilgu laiku.

 3. Pardon, nelasīju. Ir aizspriedumi radušies pret tiem iepriekšējiem šī paša autora tekstiem…

  Nekā daudz tur nav ko saprast – sunnīti – izglītoties un top manager klase; šiīti – visi pārējie; nu i valstiskās intreses tamajā reģionā sadalās tieši tāpat… un nekādi bomži bagātajā Anglijas un USA interešu citadele taču netiek ielaisti, ja nu vien vergu darba izpildītāju lomās, kamēr Sauda Aŗābija rauj augšā ciklatronu – rūpēs par to, lai pašmāju zinātniskie prāti neaizplūst pasaulē…
  Bet tikmēr “vainas apziņu”kārtējo reizi iepotē kristiešiem un pastiprināti, kā arī uzkrauj t.s. “Bēgļus” weakling EU vēl arī, lai tik izraēlas intereses arī tur vēl zeltu un plauktu….

 4. lūgums raksta autoram Atbildēt

  Paldies par rakstu. Novēlējums nebaidīties rakt dziļāk. Salieciet kopā Izraēlas lobiju darbu ASV senātā; Saūdi ieekmi uz ASV ekonomiku (cik liela ir viņiem piederoša pīrāga daļa?); naftas dolāra satbilitāti (kontrolēts tirgus) un ASV ārējo parādu; kā arī Krievijas pretrunīgā intereses Irānā, sasaistot kopā politiku un naftas cenu – un tad pamēģiniet izvilkt sakni no šī vienādojuma. Būtu ļoti interesanti zināt kas jums sanāks. Gaidīšu jūsu rakstu.

 5. Man ir pilnīgi vienalga sunīti vai šiīti, es neredzu nekādas atsķirības un nejaucos viņu darīšanās! Lai paši tiek skaidrībā!

 6. Vai kāds ir šajos notikumos saskatījis 30 gadu ”ūsaini ” – nē jau , bet varbūt pamēģināt… Tad taps skaidrāks – kam nafta, tās cena un caurums budžetā…

 7. Visvairāk cietīs vienkāršie cilvēki,Bet būs arī ieguvēji. Pirmkārt, tie būs naftas eksportētāji Naudu savā makā varēs skaitīt arī ieroču ražotāji.

Agris Liepiņš: Pedagogiem jāuzņemas atbildība (1)Izmaiņas Izglītības likumā, kas paredz nekavējoties atlaist no darba skolotājus, kuri ir nelojāli Latvijas valstij, izraisījušas protesta vētru daudzu skolotāju vārdā runājošu amatpersonu vidū.
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Nu lābi, lābi, varu arī šoreiz es samaksāt…

Veselības rēķini – no aizsardzības budžeta

Valdība vakar atbalstījusi 2,81 miljona eiro pārdali no Aizsardzības ministrijas (AM) budžeta, lai segtu rēķinus par Latvijas iedzīvotāju saņemto veselības aprūpi ārzemēs un segtu līdzekļu deficītu fenilketonūrijas un citu ģenētiski determinētu slimību korekcijas preparātu apmaksai. No AM budžeta programmas “Valsts aizsardzības politikas realizācija” uz Veselības ministriju tiek pārdalīti 341 018 eiro, bet no programmas “Militārpersonu pensiju fonds” tiek pārdalīti 2,36 miljoni eiro. Tā kā Veselības ministrija ir ieplānojusi rēķinu apmaksai novirzīt vēl arī citus līdzekļus, piemēram, no ietaupītajiem līdzekļiem par laboratoriskajiem izmeklējumiem, tad ar piešķirtajiem līdzekļiem no Aizsardzības ministrijas budžeta pietiekot, lai segtu šogad radušos rēķinus.

Juris Ulmanis: Zaļais pūķis krievholismsParasti zaļo pūķi asociē ar alkoholismu. Situācija ar pāriešanu uz krievu valodu man atgādina klasisku atkarības modeli, kurā alkohola vietā lietojam krievu valodu. Tātad esam līdzatkarīgie. 
Lasītāju aptauja
Izlasot interviju ar vēsturnieci, jutu aizvainojumu senču vietā... (12)“Latvijas Avīze” novembrī publicēja sarunu ar vēsturnieci Inetu Lipšu “Latvieši nezināja, nevis negribēja”. Tā izraisījis rezonansi. Savas pārdomas ir atrakstījusi Brigita Blite.
Kā vērtējat izglītības kvalitāti Latvijā?
Draugiem Facebook Twitter Google+