×
Mobilā versija
+10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
19. janvāris, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Eiropā nesaprot konfliktu starp sunnītu un šiītu islāma novirzieniem (8)

Lorencs

Juris Lorencs

Austrumi ciena spēku un stingru roku. Šķiet, tieši pēc šāda principa vadījās Saūda Arābijas vadība, pašā gada sākumā izpildot nāves sodu 47 terorismā apsūdzētiem nemierniekiem. Sodīto vidū bija arī daži šiītu islāma novirziena garīdznieki, kas izraisīja plašus protestus Irānā, Bahreinā un valstīs ar lielu šiītu minoritāti. Sekas – izdemolēta Saūda Arābijas vēstniecība Irānas galvaspilsētā Teherānā, vairākas arābu valstis sarāvušas diplomātiskas attiecības ar Irānu.

Izskatās, ka patiesais nāves sodu izpildes mērķis bija izprovocēt Irānu uz kādiem pārsteidzīgiem, nepārdomātiem soļiem, kas vismaz uz laiku saglabātu šai valstij uzliktās sankcijas. Tomēr tas nenotika, un 17. janvārī ES un ASV paziņoja par sankciju atcelšanu. Tā ir slikta ziņa naftas eksportētājvalstīm, pirmām kārtām jau Saūda Arābijai un Krievijai. Jau tā pārpildītajā tirgū sāks ieplūst Irānas nafta, kas “melnā zelta” cenu pazeminās vēl vairāk.

Eiropai šis konflikts šķiet nepieņemams, nesaprotams un bezatbildīgs. Nepieņemami ir masveidīgie nāves sodi, ko Sauda Arābijā parasti izpilda ar galvas nociršanu. “Vecajā kontinentā”, kur reliģiskie kari ir sena pagātne, nesaprotams šķiet pats konflikta cēlonis starp sunnītu un šiītu islāma novirzieniem. Vēl jo vairāk tāpēc, ka to galvenā atšķirība mums šķiet pavisam maznozīmīga – sunnīti savus garīgos līderus ievēl, savukārt šiītu islāmā tam obligāti jābūt kādam no pravieša Muhameda pēctečiem.

Savukārt bezatbildīgs šis konflikts ir tāpēc, ka tas traucē miera procesam Sīrijā. Pašreizējā pilsoņu karā Irāna atbalsta Sīrijas prezidentu Asadu, kamēr Saūda Arābija un citas Persijas līča valstis – opozīcijā esošos nemierniekus. Tikmēr visi pieteikuši karu “Islāma valstij”. Problēmu mezgls šajā nemiera plosītajā zemē tikai savilksies ciešāk.

Ja, nedod Dievs, izcelsies karš starp Irānu un Saūda Arābiju, konflikts var ātri izplatīties. Visvairāk cietīs vienkāršie cilvēki, noteikti palielināsies bēgļu plūdi uz Eiropu ar visām izrietošajām sekām.

Bet būs arī ieguvēji. Pirmkārt, tie būs naftas eksportētāji – izņemot, protams, kara laikā no Indijas okeāna nošķirtās Persijas līča monarhijas. Celsies naftas un līdz ar to arī degvielas cenas, kas var izrādīties īsts glābšanas riņķis grimstošajai Krievijas ekonomikai. Naudu savā makā varēs skaitīt arī ieroču ražotāji.

Ieguvēja būs arī pēdējā laikā krietni paplucinātā “Islāma valsts”, jo pasaule būs aizņemta ar jau pavisam cita mēroga problēmām. Savu izdevību nepalaidīs garām Izraēla. Tikmēr ASV senators Rons Džonsons jau brīdinājis pasauli, ka pašreizējā situācijā Saūda Arābija varot mēģināt nopirkt atombumbu no Pakistānas.

Izskatās, ka tuvākajos gados mums būs jābūt gataviem negaidītiem un smagiem pārbaudījumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Nabaga Jevropai jasledz robezas un viss.Lai tie muslimi vaaras sava sula un ja netiek gala, lai sauc savu allahu paliga.Un jau atvilkusos jasedina kugos un jarauj atpakal.90% jau tur armijas vecuma teevini, kam savu energiju nav kur grust.
  Nav ko list svesa baznica ar savu dziesmu gramatu,mana jauniba teica-“Nelien, kur divi cigaini(Piedodiet, romiesi)kaujas, tie sametisies uz vienu roku, un tev pa purnu saliks.To katrs mulkis saprot.

 2. Savu izdevību nepalaidīs garām Izraēla.
  ————
  Kas par izdevību? Irānas – Saūda Arābijas konflikta gadījumā Izraēla ir Saūda Arābijas sabiedrotā.

  Pretēji tam, ko sarakstījis autors, naftas cena necelsies vai tajā reģionā izceltos kaŗš starp Irānu un Saūda Arābiju vai nē. Naftas tirgus nogāzās, jo ASV piedzīvoja jaunu naftas ieguves revolūciju, kas radās dēļ jaunām naftas ieguves tehnoloģijām. Tad kad ASV tiks galā ar milzīgajām fracking naftas rezervēm sauszemē, tā ķersies pie naftas jūŗā. Tas ir uz ilgu laiku.

 3. Pardon, nelasīju. Ir aizspriedumi radušies pret tiem iepriekšējiem šī paša autora tekstiem…

  Nekā daudz tur nav ko saprast – sunnīti – izglītoties un top manager klase; šiīti – visi pārējie; nu i valstiskās intreses tamajā reģionā sadalās tieši tāpat… un nekādi bomži bagātajā Anglijas un USA interešu citadele taču netiek ielaisti, ja nu vien vergu darba izpildītāju lomās, kamēr Sauda Aŗābija rauj augšā ciklatronu – rūpēs par to, lai pašmāju zinātniskie prāti neaizplūst pasaulē…
  Bet tikmēr “vainas apziņu”kārtējo reizi iepotē kristiešiem un pastiprināti, kā arī uzkrauj t.s. “Bēgļus” weakling EU vēl arī, lai tik izraēlas intereses arī tur vēl zeltu un plauktu….

 4. lūgums raksta autoram Atbildēt

  Paldies par rakstu. Novēlējums nebaidīties rakt dziļāk. Salieciet kopā Izraēlas lobiju darbu ASV senātā; Saūdi ieekmi uz ASV ekonomiku (cik liela ir viņiem piederoša pīrāga daļa?); naftas dolāra satbilitāti (kontrolēts tirgus) un ASV ārējo parādu; kā arī Krievijas pretrunīgā intereses Irānā, sasaistot kopā politiku un naftas cenu – un tad pamēģiniet izvilkt sakni no šī vienādojuma. Būtu ļoti interesanti zināt kas jums sanāks. Gaidīšu jūsu rakstu.

 5. Man ir pilnīgi vienalga sunīti vai šiīti, es neredzu nekādas atsķirības un nejaucos viņu darīšanās! Lai paši tiek skaidrībā!

 6. Vai kāds ir šajos notikumos saskatījis 30 gadu ”ūsaini ” – nē jau , bet varbūt pamēģināt… Tad taps skaidrāks – kam nafta, tās cena un caurums budžetā…

 7. Visvairāk cietīs vienkāršie cilvēki,Bet būs arī ieguvēji. Pirmkārt, tie būs naftas eksportētāji Naudu savā makā varēs skaitīt arī ieroču ražotāji.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kusties, kusties!

Valsts finansiāli atbalstīs pedagogu algu celšanu tikai tajās pašvaldībās, kas sakārtos skolu tīklu, uzsver izglītības ministrs Kārlis Šadurskis. Intervijā LTV ministrs teica, ka valdība pildīs solījumu – ja pašvaldības būs ietaupījušas līdzekļus ar skolu tīkla reformēšanu, tad valdība pretī liks līdzvērtīgu summu, lai varētu nodrošināt skolotāju algu palielināšanu. Realitātē tikai 18 pašvaldībās esot notikusi reāla skolu tīkla reorganizācija ar summāro ietaupījumu 2 – 3 miljoni eiro, kas ļoti būtiski atpaliekot no cerētajiem nepilniem desmit miljoniem eiro, kam valsts bijusi gatava likt pretī līdzvērtīgu summu, skolotāju algu palielināšanai kopā nodrošinot 19 miljonus eiro. Pēc Šadurska vārdiem, pašvaldībās, kur ir notikusi skolu reorganizācija, pedagogu algas būšot ievērojami lielākas par 710 eiro par slodzi un varētu būt robežās no 750 līdz nedaudz vairāk par 800 eiro par slodzi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+