×
Mobilā versija
Brīdinājums +29°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
31. decembris, 2016
Drukāt

SPRK: turpina augt ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanas izmaksas (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijā joprojām ir vērojama tendence pieaugt ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanas izmaksām, jo tiek turpināti iesāktie darbi pie dzeramā ūdens kvalitātes uzlabošanas, secinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

2016.gadā stājās spēkā divi būtiski nozari reglamentējoši normatīvie akti – Ūdenssaimniecības pakalpojumu likums un Ministru kabineta noteikumi par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu un lietošanu, to izstrādē aktīvi piedalījās arī SPRK. Ņemot vērā izmaiņas nozares normatīvajos aktos, jaunā redakcijā tika pieņemta arī Ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika.

Vienlaikus SPRK norāda, ka gada beigās regulators mainīja pieeju, kādā nosaka kapitāla atdeves likmi jeb peļņas normu ūdenssaimniecības jomā. Turpmāk ūdenssaimniecības jomā likme tiks noteikta visai nozarei un to varēs piemērot tie pakalpojumu sniedzēji, kuri atbilstoši ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikai tarifu projektā iekļauj kapitāla atdevi. Ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu projektu aprēķināšanai SPRK peļņas normu noteica 4,6% apmērā.

Šogad SPRK arī ieviesa Komersantu informācijas ievades un apstrādes sistēmu (IIAS), kas ļauj komersantiem visas ikgadēji iesniedzamās atskaites iesniegt elektroniski. Līdz šim kā sistēmas lietotāji reģistrējusies tikai neliela daļa ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēju. Līdz ar to nākamgad, tuvojoties atskaišu iesniegšanas termiņam, SPRK aicinās komersantus aktīvāk izmantot IIAS priekšrocības – ietaupīt laiku.

“Tā ir iespēja ātri un ērti iesniegt nepieciešamo informāciju elektroniski, tikai aizpildot atbilstošās veidlapas formas tiešsaistē, kā arī iespēja aplūkot iepriekšējos gados iesniegto informāciju,” skaidroja SPRK Ūdenssaimniecības un atkritumu apglabāšanas pakalpojumu departamenta direktore Agnese Kozlovska.

Īstenojot regulēto komersantu uzraudzību, regulators veicis detalizētu ikgadējo atskaišu analīzi, komersantiem papildus pieprasot informāciju par būtiskākajiem notikumiem – izmaksu un tehnisko rādītāju izmaiņu iemesliem, kas ļauj sekot līdzi izmaiņām komersanta darbībā. Izvērtējot saņemto informāciju, SPRK secinājusi, ka joprojām ir vērojama tendence pieaugt ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanas izmaksām, jo komersanti turpina iesāktos darbus, lai uzlabotu dzeramā ūdens kvalitāti un samazinātu vides piesārņojuma riskus. Regulators nav konstatējis nevienu gadījumu, kurā komersanta peļņa pārsniegtu pieļaujamo robežu.

Vienlaikus paredzams, ka arī 2017.gadā SPRK apstiprinātajiem ūdenssaimniecības tarifiem būs tendence pieaugt, jo vairāku komersantu tarifi ir apstiprināti vairāk nekā sešus gadus atpakaļ, līdz ar to tie vairs nesedz pakalpojumu sniegšanas izmaksas. Līdz šim SPRK 2016.gadā apstiprinājis piecus ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifus.

Regulatora pienākumos ūdenssaimniecības nozarē ietilpst komersantu sniegto ūdensapgādes pakalpojumu regulēšana un kanalizācijas pakalpojumu regulēšana, ja komersanta sniegto sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu apmērs vismaz vienā no minētajiem četriem sabiedriskā pakalpojuma veidiem pārsniedz 100 000 kubikmetrus gadā. Ūdenssaimniecības nozares komersanti, kuru sniegto sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu apmērs nevienā veidā nepārsniedz 100 000 kubikmetriem gadā, netiek regulēti.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Būs jārok aka, daļēji jau kaut kas uzlabojas, bet lidz labam ūdenim vel tālu, maksa neadekvāta, pašvaldīb as algas uzskrullējušas, bet iedzīvotājiem jāiegādājas ūdens attīrīšanas iekārtas, kas arī paterē ūdeni, bet Siguldas Saltavotam tas vienalga.

  2. Ūdens tarifā personālu daudzumu un izmaksas var likt kādas grib neviens nekontrolē.

  3. Ko grūtāk iegūt ūdeni vai degvielu? Un kā vispār ūdenim var noteik cenu, ja tas dzīvai radībai ir tikpat nepieciešams, kā gaiss?

Draugiem Facebook Twitter Google+