Latvijā
Izglītība

Startē projekts “Sporto visa klase” 16


Trešklasnieki no dažādiem Latvijas novadiem pulcējās Valmierā, kur oficiāli tika uzņemti “Sporto visa klase” projektā.
Trešklasnieki no dažādiem Latvijas novadiem pulcējās Valmierā, kur oficiāli tika uzņemti “Sporto visa klase” projektā.
Foto – Raivo Sarelainens/LOK arhīvs

Krāšņā pasākumā Vidzemes Olimpiskajā centrā piektdien, 3. novembrī, tika atklāta ceturtā Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) organizētā projekta “Sporto visa klase” sezona. Valmierā pulcējās skolēni no 92 izglītības iestādēm, kas mērojuši ceļu gan no tuvākām, gan tālākām Latvijas skolām. “Sportot ir forši!” ar smaidu sejā sauca gan uzrunātie skolēni, gan viņu pedagogi.

 

Plaša emociju gamma

Atklāšanas pasākumā piedalījās 3. klašu skolēni jeb tie, kuri projektā iesaistās pirmo gadu. Katras klases kapteinis saņēma projekta “Sporto visa klase” karogu, kas simbolizē viņa pārstāvētās klases piederību tam. Jaunos censoņus priecēja Andžeja Grauda Bungu skolas audzēkņi, kuriem pievienojās arī mūziķis Miks Dukurs. Saucienu “wow” no pilnajām tribīnēm izpelnījās ekstrēmo sporta veidu pārstāvji “Parkour”, kuri demonstrēja dažnedažādākos trikus. Amizants bija talismanu šovs, kurā piedalījās Valmieras pilsētas vērsēns Voldiņš, basketbola komandas “Valmiera/Ordo” talismans “Grifs”, “Skrien Latvija” – “Lācis”, florbola kluba “Valmiera” “Vērsis”, hokeja kluba “Dinamo Rīga” talismans “Dinamīts”, Latvijas Futbola federācijas “Bumba” un, protams, projekta “Sporto visa klase” talismani “Klasīte” un “Klasēns”. Valmieras pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums priecājās uzņemt viesus un norādīja: “Nebaidieties uzstādīt sev augstus mērķus un tos arī īstenot!” Atklāšanas pasākums Valmierā jau notiek otro gadu pēc kārtas. Jāatzīmē, ka šī ir sportis­ka pilsēta, kuras iedzīvotāji var lepoties ar BMX riteņbraucēju, divkārtējo olimpisko spēļu čempionu Māri Štrombergu, vieglatlētu, soļotāju Jāni Daliņu, basketbolistu Daini Bertānu u. c. izciliem sportistiem.

“Projektā piedalāmies jau no pašas pirmās sezonas. Nav jājautā, vai bērniem šāda veida pasākums patīk – to var redzēt viņu acīs. Pieredze rāda, ka arī papildu sporta stundas sagādā prieku. Šo gadu laikā ne reizi neesmu dzirdējusi vārdus: “Es negribu sportot, man tas jau ir apnicis.” Protams, mūsdienās nākas saskarties ar liekā svara problēmām, jaunu cilvēku pārlieku lielo aizraušanos ar modernajām tehnoloģijām. Tomēr vēlos atzīmēt, ka viss ir atkarīgs no paradumiem un tradīcijām ģimenē. Kopā ar bērniem ir jākustas un brīvais laiks jāpavada dabā, ne ar telefoniem rokās,” uzskata Valmieras Bērnu sporta skolas metodiķe Ineta Zviedre.

 

Ne visiem jākļūst par olimpiešiem

“Mūsu mērķis ir četru gadu laikā mērķtiecīgi uzlabot skolēnu fizisko sagatavotību, veselību, stāju, dot viņiem motivāciju nodarboties ar sportu. Ne olimpiešu sagatavošana ir pats svarīgākais, bet gan bērnu veselība. Nodrošinot papildu trīs fakultatīvās sporta stundas, bērniem tiek dota iespēja pilnveidot sevi. Projekta nosaukums “Sporto visa klase” nav izvēlēts nejauši. Uzsvaru liekot uz to, ka sportojam visi kopā. Mācību gada laikā ir ne tikai jānodarbojas ar sportiskām aktivitātēm, bet arī labi jāmācās. Tāpat arī skolēniem jābūt izpalīdzīgiem, draudzīgiem un motivētiem. Protams, šeit ir arī sacensību elements. Noslēgumā visām četrām mācību grupām rīkojam ceļojošā kausa izcīņu. Par balvām ir jāpacīnās, jo konkurence ir sīva. Ceturtā sezona raksturīga ar to, ka šajā projektā iesaistās ievērojams bērnu skaits – 233 klases, 5240 bērnu, kurus pārstāv 67 pašvaldības. Projekta mērķis ir palielināt iesaistīto izglītības iestāžu, klašu un audzēkņu skaitu. Būtu lieliski, ja aptvertu visas 119 pašvaldības. Manuprāt, šis ir motivējošs, interesants un saistošs projekts. Galvenais motors ir cilvēki un komanda. To realizēt nebūtu iespējams bez bērnu vecāku, pedagogu, skolu un pašvaldību vadības atbalsta,” uzsvēra LOK ģenerālsekretārs un projekta idejas autors Žoržs Tikmers.

 

Bērni pasauli uztver citādi

Šīs sezonas novitāte ir zinātniskais pētījums, kurā tiek analizēta un pētīta projekta “Sporto visa klase” ietekme uz dalībnieku veselību. “Unikāls šis pētījums ir ar to, ka tiek veikta ļoti daudzpusīga bērnu izvērtēšana. Pētām, kā piecas sporta stundas nedēļā ietekmē skolēnu veselību. Tajā iesaistām tieši trešās klases bērnus, kuri nule kā sākuši dalību projektā. Aptveram visu Latviju, dalībniekus no dažādiem novadiem, piemēram, Lielvārdes, Balviem, Preiļiem, Bauskas u. c. pilsētām. Tas, ko mūsu pētnieku komanda dara, – mērām bērnu fizisko aktivitāti un sirds darbību. Izvērtējam dažādus kognitīvās funkcijas testus, kas ir reakcijas ātrums, uzmanības noturēšana, atmiņa. Notiek arī anketēšana, kurā bērniem jautājam par viņu uzturu un emocionalitāti. Piemēram, trešklasniekam jāatzīmē tas, cik bieži viņš jūtas laimīgs vai, tieši pretēji, nomākts. Tādas pašas anketas dodam aizpildīt arī bērnu vecākiem. Interesanti, ka nereti bērni sevi redz pavisam citādi nekā viņu vecāki. Vecākiem var šķist, ka viss ir kārtībā, bet izrādās, ka patiesībā bērns no kaut kā baidās, ir nomākts u. tml.,” pētījuma būtību izskaidro zinātniece, pētījuma vadītāja Dace Reihmane.

Dalība projektā “Sporto visa klase” skolēniem ir bez maksas, tas paredz iesaistīto skolu 3., 4., 5. un 6. klašu skolēniem katru nedēļu nodrošināt papildu trīs fakultatīvās sporta nodarbības, kas notiek saskaņā ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas izstrādātu metodisko materiālu.

LA.lv