×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
5. decembris, 2014
Drukāt

Stāsts par līdzatkarību ģimenē: „Dēliņ, lūdzu, tikai nemirsti!”

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Tie, kas lieto narkotikas un kļuvuši atkarīgi, kādā brīdī nonāk līdz tam, ka ir gatavi melot, zagt un sāpināt savu ģimeni un tuvākos cilvēkus. Tādos brīžos par visu svarīgāka ir vajadzība pēc kārtējās devas. Par to, kādas neatgriezeniskas sekas uz cilvēka dzīvi atstāj narkotikas, vislabāk zina paši atkarīgie un viņu ģimenes locekļi, kuri neapzināti kļūst par līdzatkarīgiem.

Marija: „Man ir divi dēli. Viņi nodarbojās ar dažāda veida sportu-džudo, tenisu, hokeju, bet visvairāk aizrāvās ar futbolu, gūstot panākumus Latvijā un piedaloties starptautiskos pasākumos. Vecākais dēls iestājās augstskolā, bet jaunākais sāka slīdēt uz leju – viņš nomainīja sporta sasniegumus uz narkotikām. Sākumā zālīte un tabletes. No mājām sāka pazust nauda un es biju spiesta to slēpt. Narkotiku atkarības murgs turpinājās 8 gadus. Man pašai jau negribējās dzīvot un pazuda cerība uz to, ka kaut kas var viņam palīdzēt, jo visi mēģinājumi cieta neveiksmi. Visas bēdas, ko piedzīvoju nav iespējams izteikt vārdos. Dēls pats nemaz negribēja meklēt palīdzību un daudzi man teica, lai izdzenu viņu no mājām. Kā māte var izdzīt savu dēlu no mājām? Tomēr neredzot citu izeju, pēc kārtējiem meliem un jaunām pazudušām mantām, es izdzinu savu dēlu no mājām. Sākumā viņš dzīvoja pie saviem draugiem narkomāniem, bet pēc tam, kad apzaga arī viņus, sāka dzīvoja kāpņu telpā. Un pēc kāda laika viņš pats vērsās pēc palīdzības. Ir pagājuši 5 gadi kopš dēls nelieto narkotikas. Viņam ir darbs, burvīga sieva un meita. Man tas nebija viegli, bet tikai tagad saprotu, ka citādi rīkoties es nevarēju.”

Līdzatkarība ir nopietna slimība, ko izraisa kāds atkarīgais cilvēks, kurš lieto narkotikas, alkoholu vai ir atkarīgs no azartspēlēm, datora lietošanas un dažādām atkarību izraisošām vielām.

Līdzatkarība izpaužas kā emocionāla un psiholoģiska atkarība no otra cilvēka uzvedības. Psihoterapeiti norāda, ka līdzatkarīgais parasti cita cilvēka problēmu uzskata par savu un uzņemas atbildību par atkarīgo, mēģinot viņu glābt un neļaujot izbaudīt savas rīcības sekas. Līdzatkarīgais ir pārņemts ar atkarīgā glābšanu, tāpēc savas vajadzības tam kļūst sekundāras. Nereti ģimenes locekļi izjūt kaunu par to, ka viņu ģimenē ir cilvēks, kurš kļuvis atkarīgs no narkotikām, tāpēc tie mēdz slēpt šo faktu no apkārtējiem un atrod dažādus nevainīgus izskaidrojumus atkarībā rīcībai. Jo ilgāk cilvēks nevēršas pēc palīdzības, jo vairāk slimība to sagrauj psiholoģiski un fiziski.

Kārlis: „Mēs ar sievu esam daudz pārcietuši sava dēla dēļ. Viņš  nesa ārā no mājām priekšmetus un rotaslietas, regulāri pazuda nauda, par kuru iegādājās narkotikas. Ne reizi vien viņš tika piekauts dažādos strīdos, nokļuva regulāri policijas iecirkņos, pat sēdēja cietumā. Nepļāpāšu par tādām banālām lietām, kā “vecākiem bērni vienmēr paliek bērni, neatkarīgi no viņu vecuma”. Brīdī, kad ar heroīnu piepumpēto miesīgo bērnu savās rokās nesu uz slimnīcas reanimācijas nodaļu, es raudāju un lūdzos – dēliņ, lūdzu, tikai nemirsti! Bijām izmēģinājusi visdažādākās iespējas, lai glābtu savu dēlu, bet viņš vienmēr atsāka lietot narkotikas. Visās dzīves kļūmēs es biju radis vainot pats sevi. Nepietiekami pieskatīju, neveltīju vajadzīgo uzmanību, neaudzināju kā nākas. Šodien ir tādi laiki, ka pat pieaugušie knapi tiek galā ar savām problēmām – kur nu vēl pusaudži…”

Psihoterapeiti uzsver, ka pirmais solis atkarīgo atveseļošanās procesā ir paša cilvēka apzināta vēlme. Lai cilvēks uzņemtos atbildību par savu rīcību, viņam pašam ir jāizdara izvēle, tieši tāpat, kā tā tika izdarīta brīdī, kad tas sāka lietot narkotikas. Līdzatkarīgajiem ir jāspēj emocionāli distancēties no atkarīgā un jāiemācās pateikt „nē”. Bieži vien cilvēks pats ar līdzatkarību nevar tikt galā, tāpēc tam ir jāvēršas pēc palīdzības pie psihoterapeitiem un jāiesaistās līdzatkarīgo vecāku atbalsta grupās. Kārlis un Marija pēc palīdzības vērsās biedrībā „Neatkarība Balt.”, kuras sociālās adaptācijas centros vienlaikus viņu dēli pabeidza rehabilitācijas programmu. Ikviens interesents var saņemt bezmaksas konsultācijas un vērsties pēc palīdzības sociālās adaptācijas centros, sazinoties ar centru speciālistiem. Sīkāka informācija par atbalsta iespējām tiem, kas saskārušies ar alkohola un narkotiku atkarības un līdzatkarības problēmām ir pieejama biedrības mājas lapā www.neatkariba-balt.lv vai zvanot uz tālruņa numuriem 22318291, 29241578.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+