×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
15. jūlijs, 2014
Drukāt

Straujumas pieskatītāji. Kas ir valdības vadītājas padomnieki un ko viņi dara? (23)

Foto - AFP/LETA, ShutterstockFoto - AFP/LETA, Shutterstock

Valdības vadītāju Laimdotu Straujumu ik pa laikam salīdzina ar vecmāmiņu, pie kuras gribas aizbraukt ciemos, lai pamielotos ar gardiem pīrāgiem. Izskan piezīmes, ka viņas angļu valodai ir pārāk mīksta latviskā izruna, bet dzimtajā valodā teiktās runas ir monotonas. Kad Straujumas kundzi izvirzīja par kandidāti Ministru prezidentes (MP) amatam, sociālajās vietnēs internetā viņa vizuāli tika salīdzināta ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli un izteikta cerība, ka Valda Dombrovska pēctece spēs pieņemt lēmumus un risināt valsts pro­blēmas tikpat veiksmīgi, kā to dara Vācijas kanclere.

Valdības vadītāja tēla veidošanā, nenoliedzami, liela loma ir viņam pietuvinātajiem cilvēkiem – padomniekiem. Tas, ka Ministru prezidenti tagad salīdzina ar vecmāmiņu, nevis Merkeli, ir zināms Straujumas kundzes padomnieku darba novērtējums. Straujumas kundze gan ļoti cenšas uzlabot savu vizuālo tēlu, jau vairākus gadus sadarbojoties ar modes dizaineri Asnāti Smelteri un viņas salonu, bet kopš stāšanās amatā jo īpaši. Līdzās Zemkopības ministrijas frizierei izraudzīta arī meistare Baiba Gorgola, kura frizē gan Vairu Vīķi-Freibergu, gan arī Saeimas priekšsēdētāju Solvitu Āboltiņu.

Premjeres biroja vadītājs Ringolds Arnītis man cenšas iebilst, sakot, ka visus politiķus kariķē, par viņiem pasmaida un vienmēr atrod kādu nepilnību, ko izcelt. Arī premjerministres preses sekretāre Džeina Tamuļeviča piekrīt, ka premjerministres tēls uz āru tiek iznests pietiekami labā iepakojumā. Straujumas kundzei neesot laika konsultēties ar publisko runu speciālistu, kā to savā laikā darīja, piemēram, valdības vadītājs Māris Gailis.

Gan Ministru prezidentes biroja vadītājs, gan arī preses sekretāre un ārlietu padomniece Solveiga Silkalna neuzskata, ka premjerministres angļu valoda būtu uzlabojama. Angļu valodā tas ir ļoti svarīgi: uzsvari uz zilbēm, kā arī intonācijas, kas visās valodās nav vienādas. Padomnieki atzīst, ka tas esot mazsvarīgi, jo Ministru prezidentei angļu valoda nav dzimtā un valsts pārstāvēšanai aiz robežas ar Straujumas kundzes spējām pietiekot. “Ministru prezidentes darba diena sākas pusastoņos rītā un beidzas astoņos vakarā, viņai citam neatliek laika. Ja ir nepieciešams, pieaicinām tulku,” stāsta preses sekretāre.

Jābūt blakus ik uz soļa


Kādreiz Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Mareks Segliņš, raksturojot padomniekus, secināja: “Ir trīs veidu padomnieki – tādi, kas patiešām spēj sniegt noderīgus padomus, tādi, kas šo amatu saņem kā goda titulu, jo grib ar to padižoties, un ir otstoiņiki jeb no sliedēm nolaistas lokomotīves, ko novieto depo, lai sagrieztu lūžņos.” Laiki mainījušies, jo Laimdotas Straujumas birojā man neizdevās atrast nevienu, kam šis amats ir tikai goda tituls, arī otstoiņikus nesatiku. Straujumas padomniekiem piemērojams cits raksturojums – tipiski ierēdņi, kuri pieskata procesus. Ministru prezidentes biroja vadītājs Ringolds Arnītis vairākkārt savās atbildēs tā arī norādīja: mēs pieskatām. “Valdības vadītājai esam profesionālie jeb konsultatīvie, nevis politiskie padomnieki,” skaidro Arnītis. “Te nav neviena pelēkā kardināla, kas čukst Straujumas kundzei ausī,” piebilst Džeina Tamuļeviča.

Dažkārt ir grūti saprast, kam nepieciešami ierēdnieciski padomnieki, ja turpat līdzās ir Valsts kanceleja ar pieredzējušu profesionāļu komandu, kā arī Tieslietu ministrija, kur netrūkt juristu un citu speciālistu utt. “Ik uz soļa kāds padomnieks viņai ir blakus. Ar kancelejas un ministrijas ierēdņiem tas nav iespējams,” mani cenšas pārliecināt biroja vadītājs, kurš strādājis gan Straujumas kundzes iepriekšējā darbavietā Zemkopības ministrijā, gan bijis arī Eiropas un Vidusjūras augu aizsardzības organizācijas ģenerāldirektors.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Komanda ar Straujumu priekšgalā labi tēloja nezinīšus

 2. ko labāku par radinieci gan varēja atrast, neizskatās labi – vai tad valsts pārvaldē nav citu uzticamu, kompetentu juristu? Un pavisam dīvaini, ka nevienam nav doktora grāda.

 3. Kritisks raksts par frizūrām un izrunu… tā ir laba žurnālistika! Nooooot!

 4. Ko var piesieties pie tās angļy valodas izrunas, it kā tas būtu galvenais. Es gribētu zunāt kādus politiskus padomus par iekšpolitiku dod, nevis tur sīki kasīties par angļvalodas zilbju uzsvaru. Kādus padomus par Latvijas politiku KAS dod? Straujumas mētāšanās ar nostāju, neskaidrā viedokļu izteikšana neliecina ne par ko labu. Gan jau īstie padomnieki ir Vienotības valde

 5. … ‘ … esam profesionalie jeb konsultatievi, nevis politiskie padomnieki … ‘ !

  … Nu, ka tad citadi varetu but atstats cels uz si MP isto padomnieku … VP Berzinu … !!!

  … Bet tad jautajums: un talak, vai uz ZZS … un tad … vai vel talak uz kaut ko vel nezinamu … ?!

 6. Ja bij. izklaides aprakstnieci laikrakstā ,, Diena,, pieņem darbā par premjera preses sekretāri , tad kur vēl tālāk … Ja nu vienīgi meklēt kadrus ,,Kas jauns,, ; ,,Vakkara ziņās ,, u.tml.

 7. Traki ir tad, kad kāda no jomām premjeram ir ļoti nezināma- piem. kultūra. Padomnieks Dālderis- varētu domāt, ka ir izcils savas jomas speciālists. Tomēr tā nav- viņš ir paspējis izdarīt parāk daudz muļķību, ko nevar klasificēt kā profesionālitāti klasiskajā jomā- pats arī viduvējs klarnetists- ne tuvu izcils! Cinisms, subjektīvs vērtējums, draugu lobēšana un mēģinājumi pārveidot melnu par baltu ir viņa darba stila raksturojums. Mūziki līdz sim vēl neprotestē, jo baidās zaudēt darbu. Bēdīgi slavenais koncerts Operas skvērā arī viņa līdzdarbs- premjere nevar vērtēt, to nevar arī kultūras ministre! Premjere iedeva milzīgu naudu, kamēr izcili prof. mūziki stradā ar ļoti niecīgu atalgojumu…… Mūziķi 99 % par viņu nebalsos, jo netic viņam. Salti meli- tāpat kā Operas škandāla laikā!

 8. arī kleitas izvēlētais garums nav izcils! Čut,čut par īsu.

 9. Premjerministrei nepiestāv mati uz pieres! Pierei jābūt atsegtai.Ponijs nepiestāv! Izskatās kā bļodiņa uzlikta uz galvas.
  Ar cieņu!

 10. Man nepatīk, ka valstī atbildīgos amatos ir pensionāri. Jaunākiem cilvēkiem cita uztvere , domāšana un valodu zināšanas arī. Bija tāda grāmata”Laiks dzīvot un……….” Padomju laikā politbirojā sēdēja vairākās rindās kadri, kam jau smiltis bira.

 11. Kopš kura laika idiotus ņem valdībā, bet kangarus padomniekos????????????

 12. Cita starpā man tomēr gribētos uzzināt, kāpēc tieši NA ministriem nepiešķir pielaidi valsts noslēpumam. Liekas, ka to koriģē kāda spalvaina roka.

 13. “Tagad skatāmies, kā tā situācija attīstīsies – vai Eiropas Savienības mērogā būs nepieciešamas stingrākas sankcijas, lai Ukraina un Krievija parakstītu miera izlīgumu,””:)) Vai kādi gudri padomnieki! :)) No kurienes tad rodas tādas vēlmes un kādā sakarā? Vai tad starp Krieviju un Ukrainu ir kāds karš?

 14. Politisko partiju preses sekretāram ārvalstīs ir milzīga nozīme, nerunājot nemaz par premjera preses sekretāri. Tur par preses sekretāriem tiek pieņemti atpazīstami cilvēki / žurnālisti, kuriem ir superkontakti ar medijiem un politiķiem. Kino ir kino, bet paskatieties dāņu filmu ” Valdība”, kura TV kanālos jau iet 3.sezonu, bija arī Latvijas TV 1.pr., žēl, ka vairāk nerāda.
  Taču pie mums diemžēl tikai tādas džeinas…, kurām nav ne pieredzes, ne ietekmes, tik vien kā pazīšanās ar attieīgo ministru vai premjeru. Nulles vērtība bija arī Dombrovska preses sekretāram.

  Arī tāda Ilze Skrodele, padomniece juridiskajos jautājumos, publiski nav zināma kā ievērojama juriste.vai tiesību zinātniece, kas spētu risināt sarežģītus jautājumus jurisprudencē . Droši vien pietuvināta partijai vai pašai premjerei.

 15. Nenemsim soreiz vera anglu vaodas izrunas pareizibu,vai kludainibu.Galvenais ir jautajums vai si persona,kuras izteicienus un ricibu daudzreiz ir janoverte,ka Latvijas Valsts un latviesu tautas interesem nepienemamus,vai pat apdraudosus.
  Vai ES un NATO Valsts,Latvijas, Prezidentes pienakums nav rupeties lai tiktu ieveroti,un izpilditi ES
  un LR likumi par Valsts nodevibu,par Valsts budzeta izlaupisanu,par spiegosanu “tuvejo arzemju” uzdevuma,par atklatu aicinasanu iznicinat Latvijas Valsts Neatkaribu,no atseviskam personam un
  politiskajam apvienibam ?

 16. Lasitaju uzraugs vai padomnieks? … bet ari vel – Straujumas laba anglu valoda ir skaidri saprotama- tas ir gluzi smiekligi piekerties pie zilbju uzsvara- un ta ir vienkarsa valodas izsmiesana. Angliem piemeram loti patik izsmiet francu valodas zilbiskos uzsvarus bet tas neliecina par izsmieto saprotamibu vai nesaprotamibu. Par Dalderi? un vinam dienas beigas vel paliek laiks spelet muziku!? Kas tas par tadu padomnieku varetu but kas ta rikojas ar savu laiku?… Kas tas par tadu reportieru, kas raksta sadus rakstus?

 17. Žurnālistiem ir mīksts vēders, nevis Straujumas kundzes valoda.
  Premjerei saziņai ir pietiekoši laba valoda. Akcents tikai nāk tam par labu.
  Pieņemšanās ir tulks, bet privāti, tā ir viņas darīšana.
  Merkele un Klintone arī izskatās pēc vecmāmiņām. Par sasniegto vecumu nav jākaunās. Bet sapratne visām kundzēm ir līmenī.

 18. “…viesojās ASV kongresmenis Mišels Bahmanis”

  Faktiski, Michelle Bachmann, sieviete…

  Ak vai, profesionālisms….

 19. Vispār bēdīgi. Līdz vēlēšanām novilks.

 20. Paldies! Šis bija tiešām labs materiāls. Diemžēl jāpiekrīt raksta izskaņai – kādas prasības, tāds piedāvājums. pat Putins ar ārvalstu līderiem sarunājas tieši, bet mums to nevajag. Ne pirmajai, ne otrajai valsts galvenajai amatpersonai brīva komunikācija angļu valodā nav nepieciešama. Tulks! Smieklīgi. Tādēļ jau Latvija ir palikusi malā. Bail taču pat runāt ar šo valsti. Ka nesanāk kā Obamam ar Bērziņu. Roku krata, bet ne bū, ne bē. Finālā gan ASV līderis izskatās muļķīgi ar saviem centieniem sirsnīgi sasveicināties, gan arī mūsu prezidents izskatās jokains. Ar ko tad sarunāties Latvijā? Ierēdņiem?

 21. pēc premjerministres vizītes ASV Latvijai aktivizējušās attiecības ar Ameriku. R. Arnītis: “Mūsu valstī viesojās ASV kongresmenis Mišels Bahmanis, uzņēmēju delegācija…”

  Liels gudrinieks tas Arnītis: Mišela Bahmane joprojām ir sieviete, Kongresa locekle no Republikāņu partijas. Par Arnīti – kāds kungs, tāds kalps!

Draugiem Facebook Twitter Google+