×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
9. jūnijs, 2013
Drukāt

Sudāna aptur ar Dienvidsudānu noslēgtos naftas un drošības līgumus

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Sudāna svētdien apturējusi deviņu ar Dienvidsudānu noslēgto drošības un ekonomikas jomas likumu darbību, ar to faktiski beidzot pēc robežsadursmēm sākušos harmonisko attiecību posmu.

“Mēs apturēsim visu deviņu līgumu darbību, ne tikai naftas,” preses konferencē sacīja informācijas ministrs Ahmeds Bilals Osmans.

Sudānas prezidents Omars al Baširs vēl sestdien lika slēgt cauruļvadu, pa kuru Dienvidsudānas jēlnafta tiek nogādāta tālāk eksportam.

Vēl iepriekš Baširs bija brīdinājis Dienvidsudānu, ka tās atbalsts nemierniekiem ir nepieņemams.

Dienvidsudānas valdība Džūbā noliedz, ka tā Sudānā atbalstītu nemierniekus.

Pēc vairākiem sadursmju mēnešiem Sudāna un Dienvidsudāna martā vienojās par attiecību normalizēšanu, izveidojot robežas buferjoslu, kā arī īstenojot astoņu citu svarīgu līgumu nosacījumus.

Tā rezultātā varēja atsākties cilvēku un preču brīva kustība abu valstu starpā, kā arī naftas transportēšana.

Par deviņiem līgumiem abas valstis panāca vienošanos jau septembrī, tomēr tie nestājās spēkā, jo Hartīuma vēlējās iegūt papildu garantijas, ka Dienvidsudāna turpmāk vairs neatbalstīs Sudānas nemierniekus.

2012.gada janvārī, spēkā pieņemoties domstarpībām par naftas ieguves peļņas sadali, Dienvidsudāna apturēja naftas ieguvi, kas bija sasniegusi apjomu 350 000 barelu dienā.

Abu valstu tautsaimniecība lielā mērā ir atkarīga no naftas, kas no Dienvidsudānas pa Sudānas cauruļvadiem tiek nogādāta eksportam. Dienvidsudānai apturot naftas ieguvi, tās tautsaimniecība saņēma smagu triecienu, bet cieta arī Sudānas ekonomika.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+