Mobilā versija
Brīdinājums +15.1°C
Gaitis, Gaits, Karīna
Otrdiena, 17. oktobris, 2017
7. februāris, 2017
Drukāt

Franks Gordons: Švedovs zaimo (11)

Franks GordonsFranks Gordons

Tātad no 1. februāra Rīgā iznākošais krievu laikraksts “Vesti segodņa” ir ar nosaukumu vienkārši “Segodņa”. Un šī laikraksta galvenais redaktors Andrejs Švedovs, pamatojot nosaukuma maiņu, norāda, ka tādējādi “mēs uzsveram mūsu avīzes saknes un pārmantojamību”, jo “laika periodā no 1919. līdz 1940. gadam Latvijā tika izdota neatkarīga avīze krievu valodā “Segodņa””.

Avīzei, kuras redaktors ir Andrejs Švedovs un kura spalgi veicina savos lasītājos nievājošu noskaņu, nav it nekā kopīga ar patiešām leģendāro, lielisko laikrakstu “Segodņa”, kuru mans tēvs Jāzeps, cara laika reālskolas absolvents, ar baudu lasīja, var teikt, visu tās iznākšanas laiku.

Vēl šodien atceros, kā, no skolas nākdams, 1939. gada septembrī apstājos pie “Segodņa” redakcijas ēkas – vienīgā septiņstāvu nama Dzirnavu ielā – un raudzījos uz lielu Polijas karti, kas bija piestiprināta pie ieejas: bultām, kas urbās šīs valsts miesā no rietumiem, pievienojās bultas no austrumiem, kad padomju karaspēks tai uzbruka no muguras.

“Segodņa” bija viscaur demokrātiska un lojāla Latvijas valstij. Tajā publicējās Aleksandrs Grīns un citi latviešu rakstnieki, slavenais krievu dzejnieks Balmonts un citi emigrācijā devušies dižgari. To vadīja redaktoru trijotne – Ganfmans, Milruds, Haritons. “Segodņa” bija labākā krievu avīze ārpus PSRS robežām, pārspējot Parīzes “Posļedņije novosti”. Tai bija vakara izdevums “Segodņa večerom”, domāts rīdziniekiem, un rīta izdevums ar vilcienu tika diendienā sūtīts uz Kauņu un Tallinu.

“Segodņa” saimi piemeklēja padomju okupācijas vara visā savā bardzībā. Milruds, Haritons, Mahtuss nokļuva gulaga lēģeros, slaveno karikatūristu Civinski nošāva Maskavas Lubjankā, I. Teitelbaumu un Aleksandru Grīnu nošāva Astrahaņā un Gabriels Levins darīja sev galu Vorkutā, bet Jurijs Galičs devās pašnāvībā, kad viņš Rīgā tika izsaukts uz NKVD.

Andrejs Švedovs zaimo, liekot savai avīzei piesavināties pirmskara “Segodņa” slavu un godu.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Paldies Frankam Gordonam par patieso labo rakstu! Tiešām, ir jāgodina čekas nobendēto piemiņa. It sevišķi tādēļ ka šo slepkavu aizstāvju fistveidīgie grafomāni joprojam piesārņo pasauli.

 2. Старая еврейская какашка выдала на гора очередную русофобскую статейку.

 3. Ar prieku lasu katru Franka Gordona rakstu, ko pamanu. Īsi, kodolīgi un ar cieņu.
  Paldies, Gordona kungs, un turpiniet rakstīt.

 4. Forsa rietumnieciska avize ! Kadreiz bija dazi eksemplari .

 5. Jā jau var okupēt valsti, tad kāpēc nevarētu okupēt avīzes nosaukumu? Kā zināms vilks tikumu nemaina – tikai spalvu.

 6. Latvijā pirms kara dzīvojošos krievus nevar salīdzināt ar pēc okupācijas šeit ievestajiem nelojāliem ..

 7. paldies par rakstu! Atbildēt

  Paldies, Frank, par rakstu!

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Lēnām un prātīgi. Ka tik kaut kas nenotiek…

Pārejai uz izglītību tikai latviešu valodā jānotiek pakāpeniski – šādu viedokli trešdien žurnālistiem paudis Valsts prezidents Raimonds Vējonis, komentējot ieceri pēc trim gadiem vidusskolās visus vispārizglītojošos priekšmetus mācīt tikai valsts valodā, par ko paziņojis izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Valsts prezidents teicis, ka ir jādomā, kā un ko labāk darīt, lai risinātu šo jautājumu, ziņo LETA. Izglītības un zinātnes ministrijai ir dots uzdevums sagatavot informatīvo ziņojumu, kurā tiks precīzi aprakstīts, kādā veidā šo jautājumu varētu risināt. “Kad būs šis ziņojums, tad arī varēs sniegt vērtējumu, bet pašreizējā situācijā tā vēl ir tikai ideja, kas tiek apspriesta,” piebilda Vējonis.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+