×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
4. aprīlis, 2012
Drukāt

Tankers vai tankkuģis?


LTV ziņas vēstīja, ka Egejas jūrā nogrimis ne kaut kāds tankkuģis, bet īsts “tankers”. “Uz doto brīdi” šajā kanālā moderatori “tāpatās” nereti stāsta par benzīntankiem un benzīnbākām, trubām un tumbām utt. Viņu dienesta vadītājam Dz. Kolātam vajadzētu aizsūtīt savus padotos uz N. Ušakova organizētajiem latviešu valodas kursiem, nevis tik daudz pļāpāt par referendumiem.
 Rihards Treijs Rīgā

 

Kuģis šķidras kravas pārvadāšanai tiešām ir tankkuģis, nevis tankers, tomēr vārda “tankeris” lietojumu uzskatīt par kļūdu nav pamata. Latviešu literārās valodas vārdnīcā (Rīga: “Zinātne” 1996) ir minēts gan vārds “tankeris”, gan “tankkuģis” bez norādes par lietojuma ierobežojumu, skaidroja Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste Dite Liepa. Līdzīgi abi vārdi norādīti arī Ilustrētajā svešvārdu vārdnīcā (Rīga: “Avots” 2005).

“Vārdam “bāka” skaidrojošajā vārdnīcā ar degvielu saistīta ir tikai otra nozīme, un pareizāk teikt “tvertne”. Savukārt modernais vārds “moderators”, kas sākotnēji bija tikai apzīmējums taustiņinstrumentu ierīcei skaņas klusināšanai, nu kļuvis par ierastu ikdienā lietojamu svešvārdu diskusiju, programmu vai pasākumu vadītāju dēvēšanai. “Uz doto brīdi” ir tiešs pārcēlums jeb kalks no krievu valodas, kas veidots pēc citas valodas savienojuma parauga. Un, lai gan šis savienojums iesprūk runātāju valodā, koptā literārā valodā tas nebūtu vēlams,” sacīja D. Liepa. “To pašu var teikt arī par sarunvalodas vārdiņu “tāpatās”. Sarunvalodā vai daiļliteratūrā šādas atkāpes būtu pieļaujamas, taču televīzijā gribētos dzirdēt literāru valodu.”

Bet kāpēc Rihards Treijs sūdzas “Latvijas Avīzei”? LTV ziņu dienesta vadītājs Dzintris Kolāts atzina, ka dažu R. Treija vēstuli televīzija saņēmusi gan. Bet ar atbildēšanu neveicies, jo R. Treijs neesot norādījis atpakaļadresi. Pilnībā izvairīties no valodas kļūdām Dz. Kolāts nesola. “Par literāro latviešu valodu mums ik dienas atgādina valodas konsultante. Bet valoda ir dzīva. Vai maz kas iesprūk tiešā sarunā?” noteica Dz. Kolāts.

 

Vārdnīca

Truba – caurule, klausule.

Tumba – skanda.

Organizēt – rīkot.

Referendums – tautas nobalsošana.

Benzīntanks – degvielas uzpildes stacija.

Skaidrojumu sniedza 
lingviste Dite Liepa

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+