Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-Stock.xchng

Tauriņš kā civilizācijas valdnieks; saprātīgais nezin kas. Organismi ar neparastu dzīvības ciklu 0

Cikādes lēciens no pagātnes nākotnē

Autors – Signe Koļcova

Protams, Visumā ir daudz pārsteidzošu lietu un parādību, tomēr laikam jau vispārsteidzošākā parādība vispār ir dzīvība, katrā ziņā tā, kuru mēs pazīstam. Un šī dzīvība mēdz mainīt formu, dzimumu, apdzīvojamo vidi, ceļo laikā un veic gūzmu cilvēka prātam faktiski neaptveramu lietu. Uz Zemes mīt dzīvi organismi, kuru dzīve ir nesalīdzināmi sarežģītāka un neparastāka par visu to, kas vispār jebkad ienācis prātā fantastikas rakstniekiem.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

Neliela izmēra kukainis cikāde sastopams Ziemeļamerikas austrumu daļā. Dažkārt to ir tik daudz, ka plašsaziņas līdzekļi rāda īstenas šausmu reportāžas ar tūkstošiem cikāžu, to visu komentējot kā “kukaiņu epidēmiju”. Tostarp šo kukaiņu masveida pulcēšanās iemesls patiesībā ir ārkārtīgi neparasts. Raugi, cikādes Magicada izšķilas no oliņām un ierokas augsnē, kur sāk slinki rosīties, dzert koku sulas un pakāpeniski pieaug. Pēc 13 vai pat 17 gadiem cikādes beidzot skaitās pieaugušas un tad tās izlien virs zemes, kur nodzīvo tikai aptuveni vienu mēnesi, kuru visu pavada nemitīgos “savas dzīves mīlestības” meklējumos. Tad tās iet bojā, savukārt jaunu dzīves ciklu uzsāk nākamā paaudze, kam viss risinās tieši tāpat.

Zinātnei lāgā nav izdevies noskaidrot, kāpēc daba izgudrojusi patiešām tik dīvainu dzīves ciklu, jo faktiski taču sanāk, ka cikāde savu “bērnību” izstiepj visas savas dzīves garumā, īstajai pieaugušā dzīvei atstājot tikai nieka mirkli. Dzīvajā dabā tas ir bezprecedenta gadījums. Pētnieki pauž viedokli, ka tas varētu būt arī unikāls aizsargmehānisms, sak, neviens plēsoņa nav spējīgs gaidīt 13–17 gadus līdz nākamajai ēdienreizei, un tieši tāpēc arī nav tādu, kas būtu specializējušies tieši uz cikādēm. Tāpēc tad, kad cikādes izrāpjas zemes virspusē, to uzreiz ir tik daudz.


LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.