×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
27. marts, 2013
Drukāt

Tiesa noraida Britānijas valdības apelācijas prasību lietā par radikālā garīdznieka deportēšanu

Foto - AFPFoto - AFP

Britānijas Apelāciju tiesa noraidījusi Britānijas valdības apelācijas prasību lietā par radikālā islāmistu garīdznieka Abu Katadas deportēšanu uz Jordāniju.

Britānijas Iekšlietu ministrija bija apstrīdējusi Īpašās imigrācijas lietu apelācijas komisijas lēmumu bloķēt Katadas deportēšanu uz Jordāniju. Kā teikts tīmeklī publicētajā tiesas spriedumā, trīs Apelāciju tiesas tiesneši atzinuši, ka Britānijas varasiestādes Abu Katadu uzskata par “īpaši augsta riska teroristu”. Tomēr spriedumā uzsvērts, ka valdība nav pierādījusi, ka Īpašā imigrācijas lietu apelācijas komisija, kas novembrī atbalstīja Katadas lūgumu pārskatīt lēmumu par viņa deportēšanu uz Jordāniju, savā lēmumā būtu pieļāvusi juridiskas nepilnības. “Mēs esam gandarīti, ka Īpašā imigrācijas lietu apelācijas komisija nepieļāva juridiskas kļūdas. Tādēļ šī apelācijas prasība ir noraidāma,” teikts spriedumā.

Reaģējot uz Apelāciju tiesas spriedumu, Britānijas Iekšlietu ministrija paziņojusi, ka tā šobrīd iepazīstas ar spriedumu, vienlaikus gan liekot manīt, ka negrasās padoties un plāno atkārtoti iesniegt apelācijas prasību. Šādā gadījumā turpinātos jau desmit gadus ilgā juridiskā cīņa par radikālā garīdznieka izdošanu. Ministrijas pārstāvji pauda pārliecību, ka “tās vēl nav beigas. Valdība joprojām ir apņēmības pilna deportēt Abu Katadu”. “Mēs rūpīgi iepazīsimies ar spriedumu Abu Katadas lietā un plānosim iesniegt apelāciju,” norādīja ministrija. “Tikmēr mēs turpināsim sadarbību ar Jordāniju, lai rastu risinājumu juridiskajām problēmām Abu Katadas deportēšanā.”

Īpašās imigrācijas lietu apelācijas komisijas tiesneši novembrī atbalstīja Katadas lūgumu pārskatīt Britānijas lēmumu viņu deportēt uz Jordāniju, spriedumā norādot uz risku, ka Katadas lietas otrreizējā izskatīšanā varētu tikt izmantoti spīdzināšanas ceļā iegūti pierādījumi. Pāris dienu vēlāk Katada tika atbrīvots no cietuma pret galvojumu un nogādāts Londonas ziemeļrietumos savā mājā, kuru viņš varēja pamest tikai no plkst.8 līdz 16. Pārējā laikā viņam bija jāuzturas mājās. Abu Katadam bija arī jāvalkā elektroniskais žetons, turklāt noteikti ierobežojumi, kādus cilvēkus viņš drīkst satikt.

Tienešu lēmums bija smags trieciens Britānijas valdībai, kas jau gadiem ilgi cenšas panākt radikālā, savulaik par Osamas bin Ladena labo roku Eiropā dēvētā garīdznieka deportēšanu. Tomēr šie centieni līdz šim izjaukti, deportācijas pretiniekiem piesaucot cilvēktiesību argumentus.

Pērnajā aprīlī Britānijas varasiestādes Katadu atkārtoti arestēja. Saņemot apstiprinājumu no Jordānijas varasiestādēm, ka Katadas lietas otrreizējā izskatīšanā netiks izmantoti spīdzināšanas ceļā iegūti pierādījumi, Britānijas iekšlietu ministre Terēze Meja deva rīkojumu Katadu deportēt. Tomēr Īpašā imigrācijas lietu apelācijas komisija (SIAC) – pusslepena britu tiesnešu grupa, kas izskata nacionālās drošības jautājumus, – paziņoja, ka nav garantijas tam, ka pret Katadu Jordānijā izturēsies taisnīgi. Garīdznieka advokāti apgalvo, ka dzimtajā valstī viņu klientam draudot spīdzināšana.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+