Latvijā
Kriminālziņas

Tiesa patur Gapoņenko apcietinājumā5


Aleksandrs Gapoņenko
Aleksandrs Gapoņenko
Foto-LETA

Rīgas apgabaltiesa šodien atstāja spēkā Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 21.aprīļa lēmumu par apcietinājuma piemērošanu nereģistrētā veidojuma “Nepilsoņu kongress” (NK) vadītājam Aleksandra Gapoņenko, aģentūru LETA informēja Gapoņenko aizstāve Imma Jansone.

Jautājums par Gapoņenko drošības līdzekli tika skatīts slēgtā tiesas sēdē, taču pie tiesas zāles durvīm bija sapulcējušies vairāki Gapoņenko atbalstītāji, tostarp bijušais Saeimas deputāts Vladimirs Buzajevs un prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans. Vairākiem atbalstītājiem rokās bija plakāti. Gapoņenko tiesas zālē tika ievests pa citām durvīm, tādējādi nedodot iespēju viņam redzēt savus atbalstītājus.

Jau vēstīts, ka Gapoņenko tika aizturēts un apcietināts kriminālprocesā par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām.

Drošības policija (DP), neminot aizturētās personas vārdu, aģentūru LETA informēja, ka aizturēšana notikusi kriminālprocesā, kas sākts 4.aprīlī par darbību, kas vērsta pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Satversmē neparedzētā veidā. Krimināllikums par šādu noziegumu paredz brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem.

Saistībā ar sākto kriminālprocesu un personas aizturēšanu tiek veiktas arī kratīšanas ar personu saistītos objektos. Ņemot vērā izmeklēšanas intereses, DP patlaban plašākus komentārus nesniedz.

DP informēja, ka pret aizturēto personu arī iepriekš tika rosināts sākt kriminālvajāšanu par darbību, kas apzināti vērsta uz nacionālā, etniskā vai rasu naida vai nesaticības izraisīšanu. Pērn februārī Rīgas tiesas apgabala prokuratūra nodeva tiesai krimināllietu, kurā Gapoņenko apsūdzēts saistībā ar nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šo lietu skatīs 19.jūnijā.

Prokuratūras ieskatā apsūdzētais 2015.gada 27.februāra vakarā sociālajā tīklā “Facebook”, izmantojot savu izveidoto profilu, tīši publicēja rakstveida izteikumus, apzinoties, ka to saturs ir vērsts uz nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu pret latviešu, lietuviešu un igauņu tautības pārstāvjiem.

Tikmēr Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (V) lūdza DP izvērtēt Gapoņenko sacerējumus sociālajā tīklā “Facebook” par to, ka amerikāņi Rīgā “veikšot etnisko tīrīšanu”.

Gapoņenko sociālajā tīklā “Facebook”, it kā atsaucoties uz kādu “amerikāņu draugu”, tika ierakstījis, ka maija vidū Rīgas ielās notikšot plašas NATO militārās mācības, kuru laikā daļa amerikāņu karavīru maskēšoties par krievvalodīgajiem un inscenēšot nekārtības, kas vēlāk masu medijos tikšot atainotas kā reālas masu nekārtības, kuras organizējusi Krievija. Gapoņenko apgalvoja, ka amerikāņu karavīri kopā ar DP veikšot krievvalodīgo arestus, kas noslēgšoties ar koncentrācijas nometnes izveidi un eksekūciju “Skonto” stadionā.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka Gapoņenko aizturēšana 4.aprīlī sāktajā kriminālprocesā nav saistīta ar šo paziņojumu “Facebook”.

LA.lv