Mobilā versija
+17.1°C
Vineta, Oļegs
Ceturtdiena, 17. augusts, 2017
18. oktobris, 2013
Drukāt

Monika Zīle: “Točku” veterāni nesaspringst arī tad, ja bariņš klientu uzģērbj koka mētelīšus (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Karstas ziņas visos masu informācijas līdzekļos: Jelgavā hospitalizēti un mirst ar nelegālo alkoholu saindējušies cilvēki. Satriecoša situācija, bet diemžēl no sērijas déjà vu – mūsu valstī atkārtojas jau ne reizi bijušais. Diezgan tuvā pagātnē tieši tāda paša iemesla pēc dzīvību zaudēja ļaudis Preiļu pusē, kur 2006. gadā tāpēc bija pat izsludināts ārkārtas stāvoklis. Arī pirms un pēc tam miruši pagrīdes tirgotavās dzērienus iegādājušies cilvēki. Bet Preiļu gadījums, kad ar dažāda smaguma pakāpes saindēšanos hospitalizēja vairāk nekā simts cilvēku, kā spalgs trauksmes zvans pamodināja likumdevējus un šķita, ka viņu veiktie grozījumi normatīvajos aktos beidzot ļaus kārtības sargiem efektīvāk apkarot tā dēvētās “točkas”. Tomēr labi redzam, ka nekādu ievērojamu panākumu šajā cīņā nav. Nāvējošā draņķa izplatītāji, šķiet, jūtas pat vēl drošāki: pret viņiem vērstais likuma zobens drīzāk ir vien pabaidīšanas bubulis, kura pieskāriens nav tik sāpīgs, lai “točku” turētāji slēgtu savu rūpalu. Pēc plaši izskanējušām traģēdijām, kā toreiz Preiļu pusē un patlaban Jelgavā, gan ierosina kriminālprocesus un kādu aiztur, bet vēlāk nav dzirdēts par tikpat skaļām tiesas prāvām, kur veselību apdraudošo dzērienu tirgotājiem piespriestu nopietnus sodus. Likumos ir pārāk daudz spraugu, kuras “točku” veterāni zina, izmanto un nesaspringst arī tad, ja bariņš klientu uzģērbj koka mētelīšus. Patiesībā jau sen nav pamata šīs tirgotavas dēvēt par nelegālām – adreses zināmas gan apkārtnes iedzīvotājiem, gan kārtībniekiem. Viņu rokas, iespējams, kļūs mazlietiņ garākas, ja Saeima pieņems likuma grozījumus, kas uzliek atbildību privātīpašniekam par viņa pajumtē notiekošiem prettiesiskiem darījumiem. Bet jāšaubās, vai tā būs pietiekami barga rīkste.

Nav noslēpums, ka “točku” pamatkontingents ir sociāli nelabvēlīgs sabiedrības slānis, kas dzīvo no pabalstiem un valsts kasi ar nodokļiem nepapildina jau trešajā paaudzē. Taču pēc saindēšanās ar pārtikā neizmantojamiem spirtiem šo cilvēku dzīvības mediķi cenšas glābt tāpat, kā būtu rosījušies gar likumpaklausīgiem nodokļu maksātājiem. Te šķirošana nenotiek, lai gan katrs šāds dārgām medicīniskām manipulācijām pakļautais iecērt robu jau tā skopajā veselības aprūpes budžetā: “točku” klients par slimnīcā pavadīto laiku mūžam nesamaksās un paņemt no viņa var tikai sliktas analīzes.

Nelegālā alkohola izplatīšanas tīkls grauj ne tikai veselības budžetu, bet veiksmīgi indē sabiedrības apziņu. To varētu dēvēt par “točku” atvilni tiesiskā nihilisma virzienā. Bieži brīnāmies, kāpēc cilvēki viegli nokļūst uz āķa telefonkrāpniekiem, kuri uzdodas par policistiem un savāc bagātīgus meslus it kā ķezā nokļuvušu tuvinieku glābšanai no soda. Dažos gadījumus acīmredzot tiešām nostrādā naivums un gadu nasta. Bet sava loma arī dzīves vērojumiem – blēžu “atnaudotie” redz sev kaimiņos gluži brīvi darbojamies “točkas” un dzird stāstus par policijas “jumtu” šim rūpalam. Negribu apgalvot, ka valodas vienmēr atbilst patiesībai. Taču pagrīdes alkohola izplatītāju neievainojamība un biežā izkļūšana no ūdens sausiem cilvēkus mudina secinājumiem, ka bez likumsargu aizgādnības tādas lietiņas nenotiek. Līdz ar to gluži ticama kļūst arī citu veidu “palīdzība” no policistu formās tērptajiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. mūsu pabalsti aiziet ticīgo sektām/baznīcām un točkām

 2. Točkas turētājs Atbildēt

  Lieta ir tik vienkārša, ka riebj- no točkām tik daudzi barojas:
  Lielie priekšnieki,kas piesedz kontrobandu
  Robežsargi
  Policija, kas tēlo “jumtu” nabaga vienīgam strādniekam šinī ķēdē- točkas darbiniekam.
  Legālais alkohols un akcīzes nodoklis ir tik tālu un konkrētā persona no šīs ķēdes neko neiegūst, ja alkoholu pērk veikalā.

 3. Par ko būtu jāsaspringst? Atbilstoši tam līmenim tikumi un nerakstīti likumi.

 4. Jāsoda tā: ja no tavas dziras kāds nomirst, tev ir pašam arī tā jāiedzer un viss. Citu sodu nemaz nevajag.

 5. Ne jau tikai deklasētie un sociāli nelabvēlīgie ir točku kontingents.Pieskaitiet arī strādājošos nabagus,pensionētos ubagus,un visus pārējos šamās varas radītos trūkumcietējus.

  tam

 6. Daudz ko varetu noverst,ja butu gribesana.Raksts ka naglai uz galvas!Cina 20 gadu garumaa…..

 7. Viniga iespeja ka glabt deklaseto lauzu dzivibas (kuras liela skaita radijusi pasreizeja vara) ir uzlikt par pienakumu socialiem darbiniekiem nodrosinat tos ar kvalittivu alkoholu par pazeminatam cenam.Sim nolukam atvert ziedojuma fondu ar nosaukumu ,,glabsim izslapusos,,.Rezultata tockas izzudis pasas no sevis ,jo pec tam nebus pieprasijums,jo bus kvalitativs piedavajums.

 8. “Točkas” pierāda valsts varas mazspēju un negribēšanu risināt vienkāršu problēmu – to slēgšanu. Tas darāms vairākos etapos – pirmais darba spējīgiem pabalsti ir jāatstrādā kā “simtniekiem” – nebūs dīvānnaudas… Tiesa nosaka”točku” un to konfiscē valstīj par labu – īpašniekus, īrniekus izliek 24 stundu laikā. Lai man nestāsta, ka NEZINA, kas tur notiek, ka bērniņiem sals – to vajadzēja domāt agrāk. Ja policija priekšnieki pēkšņi NEZIN, SAJAUCA, PAZAUDĒJA papīrus, tad lai pazaudē pagonas… Lai nav tā kā ZZS Caune stirniņas, bise Jelgavā, kur arī PAZUDA PAPĪRI…

Draugiem Facebook Twitter Google+