×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
12. aprīlis, 2012
Drukāt

Transplantācijām nav naudas


Foto: LETAFoto: LETA

Attēlā VM valsts sekretāra vietniece Egita Pole.

Veselības ministrija (VM) pašlaik neredz iespēju paplašināt valsts apmaksāto orgānu transplantācijas operāciju klāstu un uzsver, ka nepietiekamā veselības aprūpes finansējuma dēļ sirds un aknu transplantāciju apmaksa no valsts budžeta liegtu iespēju ārstēties lielākam skaitam cilvēku, sacīja VM pārstāve Egita Pole.

 

“Latvijas veselības aprūpes budžets ir viens no mazākajiem Eiropas Savienībā, un visas iespējas mēs diemžēl nevaram atļauties, arī attiecībā uz transplantācijām. No valsts budžeta tiek apmaksāta nieru transplantācija, bet aknu transplantāciju mēs pašlaik varam atļauties apmaksāt tikai bērniem. Sirds un aknu transplantācijas apmaksa nav noteikta, jo budžets to neatļauj. Ir daudz citu dzīvībai tikpat svarīgu vajadzību,” uzsvēra VM pārstāve.

Plašu rezonansi radījusi mediķu sniegtā informācija, ka Latvijā naudas trūkuma dēļ orgānu transplantācijām pērn nav izmantoti 32 dažādi donoru orgāni – sirdis, aknas, plaušas, aizkuņģa dziedzeri, kas būtu varējuši glābt kāda pacienta dzīvību. VM paskaidro, ka Stradiņa slimnīcai gadā atvēlēti līdzekļi apmēram 1000 sirds ķirurģisko operāciju un slimnīca šogad piedāvāja Veselības ministrijai šo skaitu samazināt par 20–30, lai tā vietā varētu veikt trīs sirds transplantācijas. VM šādam risinājumam nepiekrita. Arī citas sirds ķirurģiskās operācijas pacientiem ir ļoti vajadzīgas, tādēļ to skaitu uz sirds transplantāciju rēķina nevar samazināt.

Vienlaikus VM iebilst pret izteikumu, ka pārstādīšanai derīgie orgāni naudas trūkuma dēļ tiek izmesti. “Neviens orgāns netiek izmests. Ja tos neizmanto, tie tiek apglabāti kopā ar cilvēku,” uzsvēra Pole. Viņa atzina, ka var saprast šādu ārstu emocionālu reakciju, tomēr lietot vārdu “izmests” nedrīkstētu, jo tas dod sliktu signālu sabiedrībai par orgānu donoru kustību un var negatīvi ietekmēt cilvēku viedokli par orgānu ziedošanu pēc nāves.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+