×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. novembris, 2012
Drukāt

Tūkstošiem cilvēku Portugālē protestē pret taupības budžetu

Foto - AFPFoto - AFP

Tūkstošiem cilvēku šodien Lisabonā pulcējušies pie Portugāles parlamenta ēkas, kur deputāti lemj par ārkārtīgi nepopulāro 2013. gada taupības budžetu.

Nākamā gada budžetā valsts izdevumi samazināti par 5,3 miljardiem eiro, turklāt 80 procenti līdzekļu ietaupīti, pateicoties nodokļu paaugstināšanai. “Mums ir jāpiebeidz šī politika, pirms tā piebeidz mūs,” vēsta viens no demonstrantu plakātiem. Protesta akciju rīko Portugāles lielākā arodbiedrība CGTP.

Demonstrantu lielāko neapmierinātību izpelnījušies Portugāles starptautiskie kreditori – Eiropas Savienība, Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) un Eiropas Centrālā banka (ECB) -, kas Portugālei piešķīruši 78 miljardus eiro lielu aizdevumu. “Tā ir laupīšana, maksā jau tauta!” vēsta kāds protestētāju plakāts.

Paredzams, ka otrdien nākamā gada budžets tiks apstiprināts galīgajā lasījumā. Valdošajai koalīcijai parlamentā ir vairākums, tādējādi nav šaubu, ka budžets tiks pieņemts. Aizvadītajās nedēļās protesta akcijas Portugālē rīkojuši arī policisti, karavīri, ugunsdzēsēji un studenti. CGTP šomēnes arī organizēja vispārējo streiku, kura laikā pie parlamenta izraisījās nemieri, kuros ievainojumus guva aptuveni 50 cilvēki.

Portugāles tautsaimniecība no lejupslīdes nespēj izkļūt jau kopš 2010. gada. Saskaņā ar pašreizējām prognozēm šogad Portugāles ekonomika samazināsies par trīs procentiem, bet nākamgad – par vienu procentu, savukārt bezdarba līmenis šā gada trešajā ceturksnī sasniedza rekordu – 15,8 procentus. 2011. gadā finanšu grūtībās nonākušajai Portugālei tika piešķirts 78 miljardus eiro liels aizdevums, taču apmaiņā pret šo palīdzību Portugālei jāievieš plašas ekonomikas reformas un jāsamazina izdevumi.

2013. gadā paredzēts papildu ietaupījums vēl 5,3 miljardu eiro apmērā, ko izdevies panākt, gan samazinot tēriņus, gan palielinot nodokļus. Nākamgad Portugāles valdība plāno ieviest jaunas reformas un līdz 2014. gada nogalei valsts tēriņus samazināt vēl par četriem miljardiem eiro.

Vācijas kanclere Angela Merkele šomēnes vizītē Portugālē izteica atzinību tās valdībai par ieviestajām reformām, un Portugāle ieguvusi arī pozitīvu starptautisko kreditoru vērtējumu. Veiksmīgs taupības programmas sestais pārskats nodrošina iespēju Portugālei saņemt 2,5 miljardus eiro no starptautiskā aizdevuma, pagājušajā nedēļā paziņoja finanšu ministrs Vitors Gaspars.

Portugāles starptautiskie kreditori septembrī valstij piešķīra vairāk laika budžeta iztrūkuma mērķu sasniegšanai. ES un SVF piekrita šī gada budžeta deficīta mērķi palielināt līdz pieciem procentiem no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet 2013. gadam tas paaugstināts līdz 4,5 procentiem no IKP, salīdzinot ar iepriekš paredzētajiem attiecīgi 4,5 procenti un trīs procenti. Savukārt 2014. gadā Portugālei nepieciešams samazināt budžeta deficītu līdz 2,5 procentiem no IKP.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+