×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
11. novembris, 2014
Drukāt

Turcijā atrasts nezināmas dievības attēls

Ekrānšāviņš no sciencedaily.comEkrānšāviņš no sciencedaily.com

Vācu arheologi izrakumos romiešu laika antīkās pilsētas Dolikes vietā Turcijas dienvidaustrumos atraduši labi saglabājušos stēlu ar vēsturniekiem nepazīstamas dievības attēlu, vēsta portāls “Science Daily”.

Bazalta plāksnē izcirstajā cilnī redzamā dievība it kā izaug no konusveida lapu rozetes. Labajā pusē redzams koka stumbrs, kurš stiepjas no konusa pamatnes, kas rotāta ar zvaigžņveidīgu ornamentu. No kreisās puses “izaudzis” it kā garš rags. Pēc izrakumu vadītāja profesora Engelberta Vintera un arheologa Mihaela Blēmera domām pusotru metru augstajā bazalta stēlā redzamais tēls, spriežot pēc ikonogrāfiskajām detaļām, varētu būt auglības vai veģetācijas dievs. Pēc stila cilnis attiecināms uz pirmo gadsimtu pirms mūsu ēras.

Atradums tika izdarīts izrakumos seno romiešu galvenā dieva – Jupitera – tempļa atrašanās vietā. Arheologi konstatējuši, ka Jupitera kulta vajadzībām Dolikes svētvieta izmantota 2000 gadu garumā – no dzelzs laikmeta sākumā līdz pat Romas impērijas laikam mūsu ēras 2. gadsimtā. Pēc tam agrajos viduslaikos uz tempļa drupām uzcelts kristiešu klosteris, kura sienā stēla iemūrēta kā konstrukcijas elements.

“Attēls ir labi saglabājies. Tas sniedz vērtīgu ieskatu romiešu ticībā un seno Tuvo austrumu tradīcijās, kas turpināja pastāvēt. Tomēr nepieciešami plaši pētījumi, pirms varēsim precīzi identificēt šo dievību,” atradumu komentējuši vēsturnieki. Faktiski stēla ilustrē kā austrumnieciskās tradīcijas spēja turpināt pastāvēt, savienojoties ar romiešu antīko reliģiju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+