×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
23. oktobris, 2012
Drukāt

Ungārija piemin 1956. gada revolūciju

Foto - AFPFoto - AFP

Šodien Ungārija piemin 56. gadadienu kopš 1956. gada antikomunistiskās revolūcijas sākuma, taču šī gadskārta lielā mērā atspoguļo to plaisu, kāda radusies šodienas ungāru sabiedrībā.

Pieminot pusgadsimtu senos notikumus, Budapeštā vienlaikus paredzētas vairākas demonstrācijas, kuru dalībnieki gatavojas paust pretējus viedokļus. Kamēr vienas dalībnieki iecerējuši izrādīt atbalstu Viktora Orbana vadītajai konservatīvajai valdībai, opozīcijas rīkotajā pasākumā plānots protestēt pret labējo veiktajām reformām.

1956. gada ungāru sacelšanās bija pirmais nopietnais trieciens komunistiskajai sistēmai, kuru pēc Otrā pasaules kara Austrumeiropai varmācīgi uzspieda PSRS, un, lai gan toreiz revolūcija cieta sakāvi, tā atstāja neizdzēšamu iespaidu visās pakļautajās tautās un tai bija liela nozīme arī notikumos, kas trīs desmitgades vēlāk ļāva austrumeiropiešiem nomest komunistu jūgu.

Orbana pārstāvētā konservatīvā partija “Fidesz” gatavojas revolūcijas gadadienu izmantot, lai uzsvērtu Budapeštas patstāvību un nepakļaušanos spiedienam no Briseles, kuru premjers reizēm pielīdzina kādreizējam Maskavas diktātam. “Mēs, protams, nākamo dienu, nedēļu un mēnešu laikā liksim saprast, ka Ungārija ne par sprīdi neatkāpsies no nostājas, ka Rietumi nespēj pārvarēt savu krīzi,” uzstājoties radio, uzsvēra ekonomikas ministrs Ģerģs Matolči. “Tā ir viņu problēma, taču Ungārijā mēs atsakāmies būvēt savu politiku uz nepareizām receptēm un taupības paketēm,” piebilda ministrs, kas ir autors virknei neparastu ekonomisku pasākumu, tostarp idejai par banku aplikšanu ar augstākajiem nodokļiem Eiropā, kā arī īpašu nodokļu ieviešanai, kas tiek piemēroti citām tautsaimniecības nozarēm.

Opozīcijas mītiņā Budapeštas centrā uzstāties Orbana priekštecis premjera krēslā Gordons Bajnajs. Tiek ziņots, ka mītiņā, kuru rīko organizācija “Miljons par preses brīvību” (Milla), Bajnajs gatavojas paziņot par savu atgriešanos politikā. Opozīcija cer, ka Bajnajs, kurš līdz 2010. gadam vadīja sociālistu atbalstīto tehnokrātu valdību, varētu kļūt par nopietnu alternatīvu Orbanam 2014. gadā gaidāmajās vēlēšanās. Jau pagājušajā nedēļā viņš pieprasīja nekavējoties pavērst pretējā virzienā līdzšinējo Budapeštas ekonomisko politiku.

Tikmēr valdības atbalstītāju demonstrācijas rīkotāji vēlas parādīt, ka nepieļaus iejaukšanos Ungārijas iekšējās lietās. “Eiropas Savienība un Eiropas Komisija nav atmetušas savus uzbrukumus Ungārijai,” intervijā labēji orientētajam laikrakstam “Magyar Nemzet” uzsvēra viens no organizatoriem – politikas zinātnieks Tamāšs Nemezets. “Mums jāparāda, ka valdība, kas aizstāv nacionālo suverenitāti, neatrodas vakuumā, ka tai ir vairākums.” Atsevišķu demonstrāciju plāno rīkot arī galēji labējā “Kustība par labāku Ungāriju” (“Jobbik”).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+