×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
10. februāris, 2015
Drukāt

Gada laikā ciemu skaits sarucis par 118. Vai latviešiem jāsāk satraukties? (10)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Gada laikā Latvijā kļuvis par 118 ciemiem mazāk. Kā situāciju skaidro novados, kur bijis lielāks ciemu skaita sarukums.

Alīna Gendele, Ludzas novada domes priekšsēdētāja: “Ne jau pirmo reizi dzirdams jautājums: kāpēc ciemi pazūd no Latvijas kartes? Lai cilvēkiem nejauktu prātus, uzreiz jāteic, ka Latgalē ir gadījumi, kad ciemi patiešām paliek tukši, jo vairs nav iedzīvotāju, kas, protams, ir ļoti sāpīgi, un ir reizes, kad ciemus izslēdz no valsts adrešu reģistra tāpēc, ka tie neatbilst jaunajām prasībām. To, ka laukos sarūk iedzīvotāju skaits, pēdējos gados izjutis arī Ludzas novads, kurā ir viena pilsēta un deviņi pagasti. 2009. gadā novadā bija 16,8 tūkstoši iedzīvotāju, tagad – vairs tikai 14,5 tūkstoši. Bet cieš tieši lauki, pati Ludza ļoti maz – toreiz pilsētā dzīvoja vairāk nekā 9000 cilvēku, tagad – gandrīz 9000, pagasti zaudējuši vairāk nekā 2000 iedzīvotāju. Par Isnaudas pagastu novada domes lēmumā ir šādi vārdi – izslēgt no valsts adrešu reģistra un likvidēt ciemus: Atgorņi, Egļi un Oči. Ja ciemā ir tikai viena vai divas mājas, nekas cits neatliek. Ļoti maz kas palicis arī vairāku citu pagastu dažos ciemos. Kāds būs to liktenis? Piemēram, ciems Vertulova atrodas 11 kilometrus no Rundēnu pagasta centra, 42 kilometrus no novada centra un 287 kilometrus no Rīgas.”

 

Astrīda Harju, Apes novada domes priekšsēdētāja: “Vispirms gribu mest kādu niknu vārdu Rīgas mēra Nila Ušakova dārziņā – viņš pērn daudziem sajauca prātus, viņa dēļ cilvēki izdeklarējās arī no Apes un deklarējās Rīgā, viņš samazināja mums iedzīvotāju skaitu par vairākiem desmitiem. Un tagad galvaspilsētas sabiedriskā transporta nebūšanās mērs vaino valdību, absurds! Protams, ka ciemu skaita samazināšanās, kas cieši saistīta arī ar iedzīvotāju skaita kritumu, rada pamatotas bažas. Mēs bijām spiesti izslēgt no valsts adrešu reģistra Līzespasta ciemu, kur dzīvo ģimenes, kas nodarbojas ar lauksaimniecību. Izslēgt tāpēc, ka nespējam nodrošināt ciema statusam noteikto pakalpojumu grozu – veikalu, ūdensvadu, ielu apgaismojumu. Savā laikā tur bija kolhoza kantoris, pasts, divi veikali, kultūras nams, bibliotēka, kinozāle. Tagad vairs nav nekā. Vienīgi divi valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi – Zirgu pasta stacija un Līzeskrogs. Būtu vismaz kāda jauna ražotne! Cilvēkiem nevajadzētu skriet meklēt laimi uz ārzemēm. Ja attālajos pagastos aizvērs skolas, kļūs vēl sliktāk. Pašreiz izskatās, ka, lai noturētu skolas, pašvaldībām nāksies atvērt makus vēl plašāk.”

 

Indra Rassa, Saldus novada domes priekšsēdētāja: “Vai tad katrs māju puduris jāgodā par ciemu? Puduri, kur nav koncentrētas apbūves, nav ražošanas un infrastruktūras objektu, patiesībā taču nav ciemi. Mūsu novadā ir 15 pagasti, no adrešu reģistra izslēdzām 58 nelielus ciemus, atstājām 24 lielus. Piemēram, Nīgrandes pagastā nu ir divi ciemi, katrā ir skola un bērnudārzs. Grūti pateikt, kāpēc agrāk pagastu padomes ar ciema statusa piešķiršanu bijušas tik devīgas. Tagad sakārtojam novada teritorijas plānojumu un adrešu reģistru.”

 

Gints Kaminskis, Auces novada domes priekšsēdētājs: “Mums satraukumam nav pamata. Jā, iedzīvotāju skaits novadā visu laiku nedaudz samazinās, protams, par to jāuztraucas. Bet septiņus ciemus no reģistra bijām spiesti izslēgt tādēļ, ka pēc jaunajām prasībām tajos nav atbilstošas infrastruktūras. Jauns likums, normatīvi – mums vismaz nav garlaicīgi. Cik tad sen, kad laukos paģērēja ielas un māju numurus. Pirms reformas bija Auces pilsēta ar lauku teritoriju, tad nāca prasība, ka šai lauku teritorijai jākļūst par pagastu, tā mēs tikām pie Vecauces pagasta. Tagad jāsvītro ciemi.”

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Artūrs Malta LZS priekšsēdētājs Atbildēt

  zemkopības ministra Jāņa Birznieka teikto LLK pilnsapulcē 1936.gadā. „Mūsu gruntniecība nav un nedrīkst būt kapitālistisks uzņēmums. Lauku mājas ir zemturu ģimenes mūža un paaudžu mītnes un tautas dzīvā spēka mūžīgais avots. Tāpēc jāaizkavē gruntniecības, zemes un māju pataisīšana par tirgus preci un spekulācijas priekšmetu”.

 2. Artūrs Malta LZS priekšsēdētājs Atbildēt

  Latvieši jau dzīvoja savās sētā! Uz šodienu nav atjaunotas 273 642 lauku sētas.

  Boļševikiem Lauku Sētas bija kā vilkam kauls rīklē iespriedies!

  Nebūs Latvijas lauku – nebūs Latvijas!!!

 3. Nu kas jums ,vaimanātājiem , liedz pārcelties uz dzīvi laukos? Tikai neaizmirsīsim,ka arī slavenajos ulmaņlaikos zemi mantoja saimnieku pirmdzimtais, pārejiem bērniem bija jmeklē cita mājvieta,darbs, un tie visbiežāk devās uz pilsetām.
  Par ciematiem- pajautajiet jauniešiem ,kurš gribētu dzīvot ciematā vai īstos laukos! Retais….Domāju -no desmit tūkstošiem labi ja viens.

 4. Tas ir normāli ,ka pamazinās lauku iedzīvotāju skaits un aug pilsētas. Tikai nabadzīgajās valstīs laucinieku skaits ir lielāks (Āfrikā,Āzijā ).
  Attīstītajās valstīs ir lieli fermeri, nevis sīksaimniecības. Nelielas zemes īpašniekam jāmeklē darbu. Daļa lauku māju varētu palikt kā vasaras vai brīvdienu mājas. Diemžēl ,ne katrs cilvēks to spēj atļauties .Tāpēc augs pamesto lauku māju skaits. Un vēl – kas tie par ciematiem ar vienu vai piecām mājām!

 5. Nu nebūs pie pāris mājām veikals,skola ,bērnudārzs ,kultūras nams un noasfaltēts ceļš.

 6. Piekrītu Indra Rasai no Saldus novada. Tiešām,katrs māju puduris nav dēvējams par ciemu.
  Lielai daļai cilvēku- ka tikai kārtējo reizi pavaimanāt, cik viss slikti. Paši gan priecgi ,ka bērni iekārtojušies pilsētās…

 7. ir jau par veelu satraukumam manejie visi aizbrauks 20 febr.veel paris majas tuksas-Talsu novada.(nav jau variantu tada valstii)

 8. Kamēr mūsu valsts varenajiem būs nicinoša attieksme pret laukiem un tur dzīvojošiem cilvēkiem, tikmēr Latvija paliks tukšāka un tukšaka.

 9. Zaudējam vēsturi ! To vajadzētu saprast, ja nē tad … !

 10. nav jāsāk satraukties, jāturpina satraukties!

Draugiem Facebook Twitter Google+